Jehličková tiskárna dnes

Od: Datum: 30.04.15 05:54 odpovědí: 16 změna: 05.05.15 22:18

Mám trochu přihlouplý a zastaralý dotaz, ale přeci - je dnes ještě možné používat jehličkovou tiskárnu, tedy i s novými systémy? Přijde mi to jako nejlevnější systém tisku a vzhledem k tomu, že potřebuji pouze dokumenty v draft-kvalitě, tak by mi to stačit mohlo, určitě bych sehnal nějakou z bazaru. Proto se ptám - je možné (třeba i přes starý par. port) tisknout různé fonty (obsažené ve Wordu)? O grafiku mi nejde, stačí text a nějaké základní formátování. Nikdy jsem to neměl, proto se ptám. Nepotřebuji odpovědi typu kup si inkoustovku, dinosaure apod., mně zkrátka jde o funkčnost ověřeného přístroje. Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.04.15 06:14

Jehličkové tiskárny rozhodně ještě nepatří do šrotu. Fungují i v dnešních programech bez problémů. V některých případech jsou dokonce nenahraditelné, například při potřebě preůklepů. Co se týká rentability tisku, jsou bezkonkurenční. Mám tiskárnu na formát A3 a její roční provoz mě vychází na cca 200 Kč ročně.

doplněno 30.04.15 06:22:

Co se týká fontů, je to otázka příslušného programu, nikoliv tiskárny.

doplněno 30.04.15 06:31:

Kvalita tisku je samozřejmě závislá na počtu jehliček. Při 24 jehličkové hlavě a nové pásce na pohled nepoznáte rozdíl proti ingoustovce. Navíc na rozdíl od ingoustovky v hlavě nemá co zaschnout při delším nepoužívání. Nevýhodou je akorát pomalejší tisk, rámus a menší kontrast při "vypsané" pásce.

Ohodnoceno: 4x

Od: milordik
Datum: 30.04.15 18:41

Doplňuji - co se koukám po různých bazarech (nové se snad už neprodávají), tak má většina přístrojů na ovládacím panelu nastavení fontů - to je to pevně s pevnou velikostí či to skutečně záleží jen na Wordu aj.? Děkuji.

Datum: 30.04.15 19:12

Ano tyhle tiskárny mají několik přednastavených fontů a taky se k nim dala přikoupit "kazeta" (takový zasouvací šuplík) s fonty jinými. To ale bylo potřeba v dobách OS DOS. Ta tlačítka na tiskárně jsou při tisku z Wordu (a podobně) zbytečná, program sdokáže tiskárně vnutit fonty vlastní.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.04.15 10:14

na obyčejný tisk jsem koupil za 500,- starou laserovou tiskárnu hp LJ4100... toner na 10000stran stojí 700,-, takže nemá cenu uvažovat o jehličkové tiskárně.

hluk, kvalita, rychlost je neporovnatelná.

Ohodnoceno: 1x

Od: bmbx®
Datum: 30.04.15 10:47

requieed:

otázka zněla zdali lze jehličková tiskárna používat na nových OS

Ano lze, jen je problém s notebooky, staré jehličkové tiskárna jsou vybaveny většinou jen portem LPT a to notebooky nemají, převodník USB-LPT nemusí vždy bez problémů chodit

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.04.15 17:25

magdon a bmbx, velice děkuji.

Mám relativně nový PC Axton (tuším, že tam nějaký ten konektor bude, nevím sice který to je, ale to je jedno, tím vás nebudu zatěžovat), s tím převodníkem nevím. Tisknu z PC.

Vím, že na grafiku (obrázky) to moc nebude, ovšem s tím počítám. Jde mi skutečně pouze o kompatibilitu s Windows 7 a též s programy (MS Word, Adobe PDF), tj. aby to tisklo podobně, jako u inkoustovek či laserovek.

requied: O rychlost mi nejde, hluk mi též nevadí. S repasovanou laserovkou mám bohužel velice špatné zkušenosti, hlavně jsem od ní neočekával, že plný toner vydrží 200 stránek a po dalším toneru se tiskárna sama odepíše.

Omluvte, prosím, moji neznalost, jsem trochu mladší generace, ale žiji tak trochu oldschool :)

Datum: 30.04.15 17:49

Hledejte tento konektor. Ale nové desky ho už málokdy mají http://upload.wikimedia.org/w…lel_computer_printer_port.jpg

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.04.15 19:17

Ten převodník, o kterém se zmiňuje bmbx se připojuje mezi USB port na počítači a paralelní port tiskárny a je pravda, že ne s každým PC to funguje. Stával kolem 300 Kč.

doplněno 01.05.15 19:01:

milordik - když si ve Wordu zadáte "náhled" (tlačítlo vlevo na horní liště - taková lupa nad papírem), uvidíte přesně to, co se Vám vytiskne. Word umí dokonce přizpůsobit náhled podle zvolené tiskárny.

Datum: 30.04.15 22:10

Ano. Můj PC to má, takže by neměl být problém. Zkrátka mi jde pouze o kompatibilitu a tisk normálních formátovaných dokumentů + jednoduché grafiky (grafy, diagramy aj.).

Datum: 01.05.15 14:00

Ještě bych rád věděl - když si zadám tisk z programu (wordu, pdf), tak se mi vytiskne jako ho vidím na obrazovce nebo budu mít čistě jen text, tj. i berz obrázků? Předpokládám, že nastavení písma, co je na ovládacím panelu, platí pro soubory TXT. Děkuji.

Od: bmbx®
Datum: 01.05.15 14:55

Bude to i s obrázky v kvalitě odpovídající jehlové tiskárně.

Datum: 30.04.15 19:19

není laser jako laser... musíte vybírat nějakou z profi řady a než jí koupíte tak zjistit co stojí náplně.

třeba mnou zmíněná LJ4100 je nesmrtelný stroj a dnes za pár korun.

Datum: 30.04.15 23:22

Já teď nějak přišel k vyřazené HP Laserjet M1120 MFP, neoriginální toner s výtěžností 2000 stran kupuju za 165 Kč a mám vystaráno. Dráž mě vyjde papír než samotný tisk *smich*

Od: mp
Datum: 05.05.15 22:09

Proč přihlouplý dotaz?

Naopak úplně k věci. Dnešní výrobci tiskáren z nás chtějí v současné době stáhnout kůži. Asi si myslí, že na nás roste peří. Tiskárny jsou jako na oko levné, ale pak jedna vytisknutá stránka přijde na majlant. Takže řešení - sehnat si alternativního dodavatele tonerů nebo cartridge. A tiskárnu. Sám mám HP L5 - 20 let stará - toner za 300,- Pak barevnou lejzrovku HP 3500 - toner za 800 kč. Jako scaner pak Epson ingoustovou - tam je tisk několikanásobně dražší.

Od: buss®
Datum: 05.05.15 22:17

Dnes jsem obdržel z autoservisu fakturu tisklou jehličkovou.

doplněno 05.05.15 22:31:

A co tiskárny na pásku z psacího stroje...

Datum: 05.05.15 22:18

Já každý měsíc výplatnici.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.