Tiché cvakání/praskání v CRT monitoru

Od: Datum: 07.02.15 00:40 odpovědí: 10 změna: 07.02.15 20:54

Zdravím, odešel mi LCD monitor, na nový nemám a jako náhradu používám dočasně CRT monitor. Mám otázku - je normální že v něm docela potichu něco praská/cvaká? Nemyslím takový to typický bzučení. Není to v kuse, tak jednou za 5s tam něco potichu cvakne/praskne. Je to hodně podobný zvuk jako když monitor zapnu/vypnu, zapraská v něm (zní to jako statika), tak tím samým zvukem, ale v mnohem menší míře to cvaká i potom. Dělá to hned po zapnutí, tedy i za studena. Běžně přes den to není ani slyšet, v noci když je ticho tak když se na to člověk soustředí tak jo. Neruší mě to, jen jestli to není nějaká porucha, potřebuju aby monitor tak do srpna fungoval. Jinak na obraze se to nijak neprojevuje. Díky!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.02.15 09:35

CRT monitory mají ještě starou koncepci obrazovky, která je vlastně elektronkou a ke své činnosti potřebuje zdroj vysokého napětí. Nevím přesně kolik, ale asi 10 kV. Takže "praskat" má rozhodně co.

Na tomto obrázku je vidět, jak to vypadá uvnitř CRT. Zřejmě se nějaký statický náboj uvolňuje ze zadního (černého povrchu) obrazovky. Byly k tomu účelu opatřeny ocelovým lanekem, který odváděl statický náboj. Možná je lanko povolené, nebo nemá už tak dobrý kontakt, a občas si trochu "prskne". Ale jev to je celkem normální.

doplněno 07.02.15 17:28:

bmbx, totak, basf: chlapi, pojďme si to tady vzájemně obodovat, ať z toho něco máme. ;)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.02.15 10:34
Některá CRTéčka vydržela věci mě se z jednoho vyvalil dým že to zakouřilo celý pokoj. Když jsem přišel do pokoje zděšeně jsem to vyrval ze zdi a čekal kdy vyletí plameny a budu hasit. Když to vychladlo tak jsem ho zkusmo pustil jestli je mrtvej nebo ne a ono nic. Normálně pak fungoval ještě snad pět let.
Ohodnoceno: 1x

Od: bmbx®
Datum: 07.02.15 14:15

jukers:

ocelové lanko neslouží k odvádění statického výboje, a už vůbec ne z černého povrchu CRT. Je to vodič který je připojen na uhlíkovou nebo metalizovanou elektrodu velkého skleněného vysokonapěťového kondenzátoru, který je tvořen zadní částí obrazovky. slouží jak filtrační kondenzátor pro vysoké napětí. Druhá elektroda je uvnitř obrazovky.

Datum: 07.02.15 14:33

Já nemyslel ten červený vodič s tou jakoby "přísavkou". Ten přivádí vysoké napětí, jak píšeš. Ale vepředu kolem obrazovky bývá ocelový neizolovaný vodič, nebo pásek, a ten může prskat. Jenomže na obrázku není vidět.

Od: bmbx®
Datum: 07.02.15 15:33

Tak ješte jednou trochu jinak

Ten vodič s tou jakoby přísavkou je přívod vysokého napětí na CRT a jelikož je to napětí získané jednocestným usměrněním z vysokonapěťového transformátoru ( u barevných CRT bývá zařazen ještě násobič), tak potřebuje vyhladit / vyfiltrovat a to se děje na vysokonapěťovém kondenzátoru ze skleněným dielektrikem, který je tvořen celou zadní částí obrazovky. Jedna elektroda je z vnitřní strany skla a je spojena s "přísavkou" tedy s kladným vysokým napětím a druhá elektroda je na vnější straně skla (ta černá vrstva) a tím lankem (nebo i jiným způsobem) je spojena s kostrou, čili s mínusem toho vysokého napětí. Takže to "tvé lanko" není na odvádění statického náboje z obrazovky, ale druhý pól filtračního kondenzátoru vysokého napětí. A pokud vím tak u barevných CRT se jedná o 20 i více kV, 10-15kV měly černobílé. Ale jinak máš pravdu, prskat to tam může :-D

Datum: 07.02.15 20:24

"chlapi, pojďme si to tady vzájemně obodovat, ať z toho něco máme." A co Z9? :(

Datum: 07.02.15 20:26

Co bys chtěl bodovat když tvá odpověď není správná. A co si za ty body pak koupíš? Větší ego? Co tak dodržovat pravidla. Poslední dobou se nestačím divit co se zde na poradně děje.

Od: basf
Datum: 07.02.15 13:32

Děkuji za rady, snad to tedy ničemu nevadí.

Datum: 07.02.15 16:57

Já jsem kdysi asi před 10 léty měl stejný problém s CRT monitorem. Také mi v něm občas něco cvakalo a praskalo a při tom mi ale většinou na několik vteřin zhasnul obraz, začal se vlnit nebo se zobrazil pouze svítící pruh přes celou obrazovku. Ze začátku to dělalo jen občas,ale pak už dost často tak až jednou mi vyšlechnul z toho monitoru malý plamínek a musel jsem ho rychle vypnout. Po sundání zadního krytu byla na desce se součástkami vypálená díra přes kterou by šlo přestrčit prst. Asi tam byl nějaký špatný spoj (tzv. studený spoj) který možná jiskřil a způsoboval uvedené problémy a to tak dlouho než to dokázal zapálit a vypálit tam tu díru. Tím jsem s CRT monitorami zkončil a přešel na LCD.

Datum: 07.02.15 20:54

Doporučuji odšroubovat zadní plastový kryt a opatrně štětcem a vysavačem odstranit vrstvy mastných chuchvalců prachu. Většinou to pomůže.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.