Záložní zdroj a ochrana proti blesku

Od: Datum: 30.01.15 19:51 odpovědí: 3 změna: 30.01.15 23:23
avatar
Naskytla se mi příležitost výhodně koupit pětizásuvkovou lištu ENERGENIE GEMBERID : přepěťová ochrana s jištěním před zásahem blesku (maximální přepětí 6000 V, max. velikost proudové špičky 9000 A). Pro zálohování napájení počítače a routeru používám záložní zdroj APC BACK UPS CS 350 - bez problémů. Pravděpodobně tento záložní zdroj má ale jen ochranu proti přepětí, nikoli proti úderu blesku (jaký je rozdíl v definici ?) ... tak si říkám, že by neškodilo tu zmíněnou pětizásuvkovou lištu zapojit ještě před zmíněný záložní zdroj. Bydlíme v činžovním cihlovém domě (stáří cca 60 let), rozvody v hliníku. Má to význam ? - nebo tu koupenou pětizásuvku nechat jako rezervu pro strýčka příhodu se zapojením mimo záložní zdroj ? Děkuji
doplněno 30.01.15 20:07: Ano, je to přesně ta dle odkazu : http://prepetove-ochrany.heur…vek-1_5m/specifikace/#section .
doplněno 31.01.15 00:01: Děkuji všem za vyčerpávající odpovědi a odkazy na odborné zdroje. Dům má přepěťové ochrany, pro jistotu ale použiji před záložní zdroj ještě zmíněnou zásuvkovou přepěťovou ochranu podle zásady "co kdyby" i když vím, že to v případě přímého zásahu blesku nebude ani pro okrasu ...
Děkuji

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.15 20:01
avatar

tato?

http://prepetove-ochrany.heur…vek-1_5m/specifikace/#section


doplněno 30.01.15 20:16:

pokud nemáte v domovním rozvodu instalován stupeň 1 a 2, použití stupně 3 (vaše zásuvky) nemá valný význam; než abych to postupně vysvětloval, můžete se podívat tady, mezi jiným kolem strany 5 - stáhněte si "Aplikační příručku přepěťových ochran"

http://www.oez.cz/aktuality/aplikacni-prirucka-prepetove-ochrany?highlightWords=aplika%C4%8Dn%C3%AD+p%C5%99%C3%ADru%C4%8Dka

a také můžete pročíst

http://www.vutbr.cz/www_base/…bor_verejne.php?file_id=39015


doplněno 30.01.15 20:24:

jinak když jsme u přepěťových ochran, tak jediné, co může "běžný" uživatel udělat (pokud jsou funkční stupně 1 a 2) použít stupeň 3 (T3) taky třída "D", u kterého vývody k jednotlivým spotřebičům nemají přesahovat délku 1,6m (hrozí nebezpečí indukce do přívodních kabelů ke spotřebičům za ochranou třídy "D")

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.01.15 21:24

Nikomu zásah bleskem nepřeju.

Ochránit se před ním dá, ale pouze velmi omezeně.

Zkus si vyhledat fotky nebo články na netu, kde popisují jak vypadaj dům / byt po zásahu blesku.

Pokud bles udeří někde v blízkosti tvého domu, tak to ty ochrany jěště můžou pochytat a elektronika snad přežije. Záleží víceméně na tom, kolik máš štěstí.

Pokud ale blesk udeří přímo do tvého domu, tak bude všechna elektronika zničená a nezáleží jestli byla za přepěťovou ochranou nebo ne. Ta zničená elektronika je mírnější varianta škod. Většinou se stane, že po výboji dům klidně i vyhoří. Kromě toho jsou vytrhané vodiče ze zdí, prostě hrůza, kterou si těžko dokážeš představit.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.01.15 23:23

Pokud nemáte přepěťovou ochranu na celý dům-nemá význam. Pokud máte na celý dům a dostanete přímý úder od blesku, také nemá význam. Vlastní zkušenost před dvěma roky. Všechny přepěťovky vypálené a k tomu "drobné škody" za 100 tis.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.