Platba kartou bez ověření přes SMS?

Od: Datum: 14.01.15 19:31 odpovědí: 14 změna: 17.01.15 13:24

Prosím vás, našel jsem na ebay věc, kterou jsem moc chtěl, tak jsem hned zareagoval. Zaregistroval jsem se, přihlásil se, označil kup teď a objevila se stránka, kam jsem zadal číslo své platební karty , třímístný kód zezadu a na mail mi přišlo shrnutí s komentářem děkujeme za obchodování. Pak se mi ještě nabídla možnost nevím čeho přes paypal, tam jsem jen vyplnil jakási svoje hesla a tím jsem to ukončil. Byla tedy takto platba kartou provedena nebo ne? Díky.

Neboli, když kartu ztratím a nevšimnu si toho, jen pomocí čísel na kartě bez ověřovací sms apod si nálezce může utrácet?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.15 19:35

Uvidíš ve výpisu z banky (nebo v internetovém bankovnictví), jestli a kam peníze z karty odešly (nejspíš je to OK).

PayPal to je zjednodušeně řečeno vlastně jakási "vrstva" mezi tebou a obchodníkem (který nemusí být vždy důvěryhodný). Slouží v podstatě k tomu, aby obchodníkovi došly peníze, ale už ne údaje o tvé kartě.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.01.15 19:39

v Česku to funguje spolehlivě, v zahraničí to musí obchodník podporovat. Jsou obchodníci u kterých to jednou funguje a jindy ne. Záleží přes kterou svou platební bránu to pošlou.

Odpověď pro vás: ANO, pokud svou kartu ztratíte, může jí nálezce zvednout z chodníku, utíkat k PC a rychle si něco objednat z internetu než jí zablokujete (mě by zvolit zahraničí - ebay, aliexpress atd) a může vás připravit o peníze.

Jak na to pamatují banky nemám ponětí. Asi by to šlo z pojištění karty.

Ohodnoceno: 1x

Od: pepr®
Datum: 14.01.15 20:01

Banky na to pamatují tak že majiteli karty umožní mít zamčenou kartu pro obchody po netu a v případě potřeby ji umožní odemknout nebo např. lze nastavit limit pro obchodování přes net. Třeba na 0kč. A když chci něco po netu platit zvednu si dočasně limit.

Takže pokud ztratím kartu, tak v mém případě přes net nenakoupí (mám nulový limit) a max. mě připraví "jen o pár stokorun" při bezkontaktním placení.

Datum: 14.01.15 22:26

To je pravda. Ale jednou mně odblokovali kartu za 10 minut, jednou za 11 hodin...

Datum: 16.01.15 11:10

"max. mě připraví "jen o pár stokorun" při bezkontaktním placení." To si jen někteří naivně myslí, že jen o pár stokorůn. Ve skutečnosti to může být i pár tisícikorůn nebo i mnohém více. Myslím si, že bezkontaktní platby jsou v případě zneužití karty mnohem nebezpečnější než třeba zneužití platbou na internetu. Internetové platby jde většinou blokovat nebo nastavovat u nich limity, ale u bezkontaktních plateb to asi nejde.

http://liberecky.denik.cz/zlo…ontaktni-platby-20130703.html

http://www.root.cz/zpravicky/…-je-mozne-odcizit-vysoke-sumy

Od: pepr®
Datum: 16.01.15 15:48

Proto jsem dal těch "pár stokorun" do uvozovek. Je mi jasné, že to může být přes tisíc. Ovšem nevybílí mi účet.

A co se týká toho odkazu na Root.cz, ano teoreticky je to asi možné. Tak jako je možné, že budu za 10 min. u vás a udělám na klávesnici stojku.

Zatím mi ale výhody bezkontaktního placení převažují.

doplněno 16.01.15 17:50:

@vlazy: Zase ty určité okolnosti.

"Pokud Ti nevadí..." Nevadí, protože si na své věci dávám pozor. V životě jsem o kartu přišel jednou a to vlastní blbostí. Kdysi dávno jsem nechal ledvinku s dokladama někde ležet.

doplněno 16.01.15 19:25:

@Vlazy: Ani jedno z toho co mi tu podsouváte nikde netvrdím.

Jen tvrdím, že mi po MÝCH dosavadních zkušenostech výhody převažují. To že mi za určitých okolností seberou nějaké peníze akceptuju. Až se to možná někdy stane tak budu nejspíš nadávat jen sobě.

Vám nic nebrání vyřídit si v bance kartu bez do tohoto systému placení, případně jestli to banka nenabízí, přerušit anténu v kartě.

doplněno 16.01.15 21:59:

@vlazy: Napadá mě to úsloví o hrachu a zdi.

To že akceptuji že vše má své pro i proti není závislé na penězích. Je to o postoji. Chápu, že pro někoho jsou prachy to hlavní, pro mě ne. A to nemám na kontě ani trojmístnou částku.

Zlodějina není o toleranci. Ta byla, je a bude. Jde jen o to počítat s ní.

...

Končím debatu. Nejsme ve volné diskuzi.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.01.15 16:53

pepr: Pokud ti nevadí, že ti někdo za určitých okolnosti může velmi snadno vykrást peníze bezkontaktní platbou a je pro tebe hlavní to, že ti nevybíli účet tak to na tom účtu musíš mít asi miliony Kč když ti asi vůbec nevadí, že prostřednictvím bezkontaktní karty mužeš přijít o nějakých pro tebe zanedbatelných a asi nic neznamenajících pár stokorůn nebo i tisíců. Mne by to asi nezruinovalo ale rozhodně by mi to velmi vadilo. Nehodlám z vlastních peněz sponzorovat zloděje. Peníze raději věnuji např. na charitu než jen tak nějakému zloději.

Ohledně toho odkazu na Root.cz si myslím, že je to asi velmi málo pravděpodobné, že by se našel někdo kdo by to takto zkusil zneužít, ale rozhodně to není pouze teoretická možnost.

Pokud se jedná o ty výhody bezkontaktního placení tak ty jsou zanedbatelné oproti bezpečnostním rizikům které to má. Místo aby se zvýšovalo bezpečnost platebních karet tak se ji naopak dost značně snížuje. Není se čemu divit, že je dost lidí kteří se proti tomu bouři, ale bohužel proti tomu se asi nedá nic dělat. V internetu se šíří návody jak poškodit kartu (přerušit v ní anténu) tak aby se ty bezkontaktní platby znemožnilo. Nejde ale o tu bezkontaktní technologií, ale o to, že to nevyžaduje zadávat PIN a tím komukoliv zneužít.

doplněno 16.01.15 18:11:

pepr: Pokud si myslíš, že jsi až tak ideální člověk, že za žádných okolnosti nemůžeš kartu ztratit nebo ti ji nikdo nemůže ukrást tak to musíš být asi nějaký "sperčlověk". Lidi toho myslí mnoho co všehno se jim nikdy nemůže stát, ale většinou až do chvíle kdy se jim to bohužel stane. Tím netvrdím, že ti tu kartu určitě někdo ukrade nebo, že ji ztratíš, ale že na 100% to nikdy nejde vyloučit.

doplněno 16.01.15 21:23:

"To že mi za určitých okolností seberou nějaké peníze akceptuju." Protože jich máš asi docela dost, že ti až tolik na nich nezáleží a navíc jsi asi ochotný tolerovat zloděje.

"Vám nic nebrání vyřídit si v bance kartu bez do tohoto systému placení," Nevím bez čeho máš na mysli, ale pokud bez te bezkontaktní technologie tak to bych rád věděl která banka v Česku v současné době ještě takové karty vydává. Pouze kvůli tomu ale rozhodně nehodlám měnit banku.

"přerušit anténu" To je sice jedno z možných řešení, ale jakékoliv úmyslné poškozování karet je asi v rozporu s pravidly jejích používání. Už to, že něco takového lidi vymýšlejí je k zamyslení proč to dělají a jaké mají k tomu důvody.

doplněno 16.01.15 23:24:

pepr: Ano zlodějina byla je a bude a proto máme vymýšlet věcí (karty bez nutnosti zadávat PIN) a schvalovat to, pouze proto abychom to těm zlodějům co nejvíce usnadnili.

Datum: 17.01.15 08:21

Jezdíte autem? Ale auto může havarovat a můžete se zabít. A to je horší než pár ztracených stokorun. Přesto se auty a autobusy běžně jezdí, i když v nich umírají lidé. A s platebními kartami je to analogické. Všechno je jen o akceptovatelné míře rizika. Jezdím denně autem, přestože mě to s pravděpodobností 0,000001% může stát život. Platím bezkontaktní kartou, přestože může být s pravděpodobností 0,00001% zneužitá. (Ta čísla jsou ilustrační, kdyby na nich chtěl někdo bazírovat :) )

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.01.15 12:04

jethro: Ano jde tu o akceptovatelnou míru rizika. Já netvrdím, že těch bezkontaktních karet bychom se měli panicky bát a vůbec jich nepoužívat, ale pouze to, že se bezpečnost karet tou bezkontaktní technologií kde není třeba zadávat vždy PIN dost značně snížila oproti těm pouze kontaktním s nutnosti zadávat PIN. Pokud jde o to přirovnání s autem tak bych to přirovnal k tomu, že by také výrobce aut mohlo napadnout přestat do aut montovat např. bezpečnostní pásy, brzdové světla atp. a pak naívně tvrdit, že řidiči musi akceptovat nějakou míru rizika pokud chtějí těmi autami jezdit nebo dokonce vědomě lhát, že je to tak bezpečnější, tak jak to podobně dělají banky v souvislosti s těmi bezkontaktními kartami.

doplněno 18.01.15 11:04:

jethro: Kradenou nebo ztracenou kartu je samozřejmě třeba co nejdříve zablokovat, ale je otázkou kolik lidi to dostatečně včas zjisti. To co má Česká spořitelna uvedené na svých stránkách je jedná věc, ale druhá věc je to jak by to kompenzování zneužitých prostředků klientům v plné výši probíhalo. Z toho ale nevyplývá jestli tu kompenzaci budou uplatňovat i na platby před blokaci karty a nebo pouze na ty které byly provedené po její blokaci. Bylo by dobré znát zkušenost s tím od někoho kdo už něco takového řešil. Já si myslím, že to až tak jednodlché asi nebude. To by se pak našlo asi dost vychytralců kteří by se to snažili zneužít tím, že nejdříve provedou bezkontaktní platbu a pak kartu zablokují kvůli údajné krádeží a po bance budou požadovat vrácení peněz v plné výši. Je podivné kolik lidi dokáže často něco naívně argumentovat pouze proto aby obhajili něco co obhajitelné není.

Datum: 17.01.15 13:24
Z webu České spořitelny (předpokládám že ostatní banky to mají podobné )
Ale co když mi kartu někdo ukradne a zneužije?
Pokud vám zloděj ukradl kartu, je nutné ji co nejdříve zablokovat. To platí pro všechny případy a jakýkoli typ karty.
V případě zneužití karty bezkontaktní platbou bez zadání PIN budeme zneužité prostředky klientům v plné výši kompenzovat (platí pro bezkontaktní platby bez zadání PIN při splnění podmínek banky).

Datum: 14.01.15 23:02

"kup teď "? - jestli jde o Aukro, tak co vím, je to už dávno jištěné přes kód SMSkou, takže se platba zřejmě nedokončila - což se dá zjistit na stavu placení - zřejmě si naject na moje nákupy (nebo jak se to jmenuje), každopádně někde se ta platby otevřít a zkontrolovat dá (aspoň doufám, že to platí i u paypal - ale dá se přes paypal na Aukru vůbec platit? - dá se tam platit přes payU, to ano (no, třeba nejde o Aukro...))
pokud to Aukro je, samozřejmě placení neplacení, věc už koupená je, jen je potřeba to opravdu zaplatit (na payU účet se dá každopádně platit nejen kartou, ale normálně převodem z účtu - zvolí se platba složenkou, a tam vyjedou všechny potřebný čísla - takže nejen VS (var. symbol), ale i SS (spec. symbol), pak to všechno stačí zadat do příkazu z bank. účtu (jen se ty čísla musí zadat přesně, i ta placená suma musí bejt přesně stejná); nemusím zmiňovat takovou banalitu, že obvykle prodejce někde uvádí i normální číslo účtu, na který jde platit;

a obecně - většina plat. serverů vyžaduje ověření SMSkou, ale můžou se vyskytnout i takový, co ho nevyžadujou - a ano, v takovym případě by stačilo, aby kdokoliv znal č. karty, datum expirace a ty 3 čísla zezadu a mohl by z týhle karty platit (a samozřejmě k těm číslům se nemusí dopracovat jen ze ztracené karty, dají se třeba rychle opsat aniž to majitel karty tuší) - tohle bylo běžný před několika lety, právě proto už je dneska skoro všechno jištěné těma SMSkama (ale nastavit na kartě, že se z ní SMSkou nezabezpečený platby nedají provádět, nejde, to leda to zablokovat vůbec)

Datum: 15.01.15 01:08

Dovolím si nesouhlasit, že platba na Aukru je jištěna SMS. To ani nejde. Kde by server PayU sebral plátcovo telefoní číslo?

Nejsem si přesně jist, co myslíte termínem "plat. server". Pokud tím myslíte platební bránu, tak kde by vzala telefon plátce? Telefon může mít maximálně vydavatel karty, třeba banka. Nevím, jestli některé banky umožňují potvrzovat platbu kartou přes SMS, ale já se s touhle možností nesetkal (pravda, prošel jsem jen 4 banky). Rozhodně bych to nechtěl pro normální platby, na internetu by to mohlo fungovat.

doplněno 16.01.15 10:13:

Všem se omlouvám, díky neznalosti 3D secure je můj příspěvek blábol *blee*

Datum: 15.01.15 08:05

V tom případě si nastudujte zabezpečení 3D secure. Poskytuje ho dnes již většina bank a používají všechny internetové obchody v ČR. I aukro. V zahraničí jen některé obchody. Pokud ho banka poskytuje, musí si ho uživatel aktivovat, pokud ho chce využívat. Pak platba není provedena, dokud ji nepotvrdíte zadáním kodu, který Vám přijde do SMS.

Tazatel by měl specifikovat kde nakoupil, abychom mu mohli lépe poradit. Předpokládám, že se to co popsal ani nemohlo stát v pořadí, jakém to popsal. Zda platba proběhla úspěšně, bude uvedené někde v detailu objednávky a případně chodí potvrzení na e-mail. V poslední řadě se lze podívat na účet, zda je částka v blokacích - i když pokud by nebyla platba úspěšná, peníze by se po nějaké době opět odblokovaly.

doplněno 15.01.15 10:57:

aha eBay..tak teď už to dává smysl... No jasně, pokud tazatel neměl registrovaný účet na PayPal, tak klikl u eBay na platbu, tam byl přesměrovánán na PayPal, kde zadal údaje o platební kartě a zvolil si heslo (ostatní údaje jsou přednastavené z eBaye, tak pak stačilo jen platbu potvrdit a pokud bylo vše zadáno korekntě, platba v pořádku proběhla. O tom by měla přijít informace na zadaný e-mail. :)

Datum: 15.01.15 08:46

Tazatel specifikoval obchod v nadpise (ebay), ale chytrý aktivní sysel nadpis přejmenoval :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.