1x

Vyndavat baterii při domácím používání?

Od: Datum: 06.01.15 20:51 odpovědí: 16 změna: 09.01.15 23:04

Dobrý den, mám nový notebook. Slyšel jsem, že když note používám doma na stole, tak bych měl vyndat baterii a jet jen na sítový adapter. Co si o tom myslíte? Můžu tak baterii prodloužit životnost?

Děkuji za odpovědi Radek

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.15 20:55

životnost prodloužíte především, když budete baterii občas používat. tzn alespoň jednou měsíčně jí nechat v provozu vybít a pak zase nabít. Nejhorší je, když je baterie stále nabitá a stále se dobíjí.

Baterie vydrží v nejhorším případě 1 rok, v nejlepším 2-3 roky. S tím počítejte a užívejte ji, když jste si jí zaplatil. :)

Ohodnoceno: 4x

Datum: 06.01.15 21:00

Díky

Datum: 06.01.15 21:05

NTB mají elektroniku, která baterii po plném nabití od napájení odpojí.

Měly to v roce 2000 a mají to i dnes.

Nevydělávat - Li-ion baterie vůbec netřeba vybíjet (vyjma prvotního zformování při nové baterii),

Pokud můžu přidat svůj postřeh, s bateriema je to tak mají určitý počet nabíjecích cyklů, běžně se tak udává životnost baterie, např 1000 nabití, zdá se to sice jako obrovské číslo, ale v zásadě platí, že kdykoliv dobíjíte baterii v NB vyčerpáte jeden cyklus, resp jeden cyklus vyčerpáte i když vyboucháte baterii třeba jen z 10% a pak dobijete. Po těchto x cyklech nabíjení se pak začne zkracovat schopnost baterie uchovávat energii, tudíž doba kterou budete moci mít NB jen na baterii se zkrátí. Proto na závěr jedna rada. Baterii v ŃB klidně nechte, ale pokud máte tu možnost zapojte NB nejdřív do sítě a pak ho teprve zapněte.

doplněno 06.01.15 21:19: Andelck -tvoje blbost Pokud je NB trvale připojený k sítí, baterie se dobíjí jenom tak, aby se uhradily ztráty samovybíjením, čili je trvale plně nabitá, necykluje a její životnost se nekrátí. Navíc působí jako velmi účinný filtr proti rušení ze sítě a přepěťovým špičkám. Pokud chcete, aby vám baterie vydržela více než pět let a ve vrcholné formě, neodpojujte NB od sítě i když je vypnut. (Spotřeba je v tomto případě kolem dvou až pěti wattů za hodinu, což elektroměr nezaregistruje). Pokud baterie není cyklicky vybíjena a nabíjena, vydrží déle, než vlastní NB.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.01.15 21:12

Blbost. Tohle možná platilo pro Ni-Cd baterie.

Pro Li-Ion baterie je nejlepší, pokuď jsou nabité na cca 50-80% své kapacity. Trvalé dobíjení na 100% je ničí a zároveň vybíjení je ničí také.

Mám v pracovním NB baterii už 6 let. Používám ho jen občas, jinak je stále v autě. A to i v zimě při -20°C. A dodnes NB vydrží min. 2 hodiny na baterku. A je to jen díky tomu, že baterku často nenabíjím a nevybíjím.

doplněno 06.01.15 21:40:

http://batteryuniversity.com/…olong_lithium_based_batteries

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.01.15 21:46

lipol baterie se skladují nabité na 3,8V/článek, což je zhruba 40% nabití. Je pravda, že lipol baterie na RC takhle skladuju, ale zároveň je aktivně používám a vydrží cca 2 roky, resp vydrží déle, ale už to není ono.

Druhým příkladem je můj notebook, který byl stále připojený do sítě a během roku byla baterie hotová, že nevydržela ani pár vteřin provozu.

Takže pokud je to ověřené, že to platí i pro notebook jsem také pro nabití/vybití na cca 40% kapacity, vyjmutí z notebooku a uchování odděleně. Ovšem ztratí se to kouzlo, když vypne elektřina vypne i notebook zatím co ostatní NB pojedou dál... :)

doplněno 06.01.15 21:51:

@layborr životnost při udržování 100% nabití se právě krátí, resp se krátí kondice baterie. Dobře známé u RC baterií, kdy se baterie moc rády nafukují. Na 100% nabití se neskladují. Je to už v návodu od výrobce baterií. Vsadil bych se, že když koupím novou baterii pro NB bude nabitá také jen na 40-50%.

To samé je u telefonu. Taky nedostanu plně nabitou, tam je to spíše na 30% nebo ještě méně.

Datum: 06.01.15 22:15

to clayman® - Lithiové baterie u NTB obsahují elektronický power manager (integrovaný uvnitř), který zajistí optimální provozní podmínky, ale jen v případě, že je baterie trvale připojena ke zdroji, + viz předchozí .

A porovnávat to s bateriemi u RC ček , to snad ne .

Od: lujs®
Datum: 06.01.15 22:27

No jo, jenomže noťas vám bez baterky půjde kdežto mobil neé. Samozřejmě že se šňůrou zapojenou do sítě.

Datum: 07.01.15 00:05

clayman@

to napsal velmi přesně. I já mám Li-Pol aku do RC modelu už 2 měsíce nabíječkou staženy na konzervační napětí 3,8V/článek. Aku mají 3 roky a kapacita zatím Ok, jen članky už nejsou přesně vyrovnané (musí dorovnávat balancer).

Datum: 06.01.15 23:16

Mně stejně dlouho vydrží baterie 3× tak stará (nedělám si srandu), které se žádné zvláštní péče nedostává...

Od: vie
Datum: 06.01.15 21:55

Baterie stárne ikdyž se nepoužívá, možná dokonce rychleji. Smiřte se s tím. Vyndání baterie je asi stejný nesmysl, jako jet z kopce s vypnutým motorem auta.

Datum: 06.01.15 22:59

Děkuji za postřehy. 100 lidí, 100 názorů. Zkusím poslat email výrobci baterie co mi doporučí on a odpověď potom zveřejním tady ať taky přihodím trochu do mlýna.

doplněno 08.01.15 09:18:

Doplňuji názor od výrobce jak jsem slíbil.

Když noťas používáte doma na stole, tak má být síťový kabel trvale připojen do sítě. Proud prý baterii v tomto případě jen obtéká a není tedy vůbec využívána. A o poškození baterie dlouhodobým nabitím na 100procent prý nikdy neslyšel...

Čau Radek

Datum: 08.01.15 09:24

A jakému výrobci baterií jsi vlastně psal?

Nevěřím, že by se výrobce vyjadřoval takhle vyjadřoval.

Od: trtr
Datum: 08.01.15 15:39

Zdravím, mám notebook HP Probook cca 4.5 roku a opotřebení baterie mám cca 10% baterii nepoužívám, ale mám ji stále v notebooku vloženou. Některé lepší Powermanagementy umožňují nastavit hranici zapnutí a vypnutí dobíjení. Notebook mi vydrží cca 2.5-3 hodiny v chodu.

Datum: 09.01.15 23:02

Chápu to správně, že noťas používáte spíš jako stolní PC a máte ho stále připojený do sítě?

Od: buss®
Datum: 08.01.15 16:16

Na to je tolik názorů až ..., nejlépe se informovat u výrobce baterky.

Od: hop®
Datum: 09.01.15 23:04

Nevyndavat, jen jednou za čas (14 dní) odpojit ze sítě a nechat baterii vybít, pak znovu připojit...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.