Skenování fotek

Od: Datum: 17.12.14 17:22 odpovědí: 12 změna: 03.01.15 18:03

Zdravím.

Netěř si pro ségru k narozkám vymyslela koláž z fotek. Vybrali jsme fotky od mala do teď. cca 30 fotek. Plán je takový: Naskenovat do PC, nechat si to někde "profesionálně" vytisknout, naskládat, zarámovat (doma, asi 70x90cm)

Skenuju to doma na multifunkci od HáPéča. Jasně není to žádné dělo spíš naopak, ale nebudu kvůli tomu kupovat nový skener.

Teď ta otázka, do jakého formátu to ukládat? Po pár skenech do *.Jpeg mi došlo, že na tisk to nebude to pravé. Mám na výběr ještě TIFF nebo PNG. No a PDF (pro tento účel samozřejmě nevhodné).

TIFF je předpokládám bez komprese takže velké soubory a PNG je nástupce gifu, používá bezztrátovou kompresi.

A ještě jaké rozlišení zvolit? Na netu jsem našel, že je zbytečné volit max. rozlišení skeneru, protože je velikost souboru neúměrně velká vzhledem k zádnému nárustu kvality. Doporučují skenovat 200-300dpi max 600dpi.

Díky za každou vlídnou reakci.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 17.12.14 17:39

Dobrý den, já bych vlídně poradil asi ten formát PNG a rozlišení vyzkoušet. Vyzkoušet poměr kvalita vs. velikost souboru. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x

Od: pepr®
Datum: 18.12.14 19:42

Kvalita vs. velikost. Samozřejmě čím menší tím lepší, takže jedině zkoušet kvalitu, dokud to bude použitelné?

Od: hm®
Datum: 18.12.14 19:24

Nedá se říct, že PNG je nástupcem JPG, je novější, je jiný. Asi je jedno, jestli TIFF nebo PNG.

Rozlišení bych klidně použil "velké". Obvykle se pro tisk používá těch 300 dpi. Jenže kdyby mělo být 300 dpi pro fotku 70x90, kolika dpi musíte skenovat fotku 9x15? 1800 dpi? Je pravda, že kvalitu 1800 dpi ta fotka asi mít nebude, ale co nenaskenujete, to nebudete mít. Vynechat něco, jde, přidat něco, nejde. Na 200 nebo 300 dpi bych tedy neskenoval, 600 nevím. Jedná se o jednorázovou akci, tak bych zbytečně nešetřil.

Datum: 18.12.14 19:38

Vypadá to, že jste můj dotaz četl hodně rychle ;)

PNG je nástupcem GIFU. A to jsem vyčetl na Wiki.

A 70x90cm je velikost celého rámu. Na něm (v něm?) bude rozprostřeno těch 30 fotek, vesměs v původní velikosti, takže cca půlka 9x13, druhá půlka 10x15 a 3-4 staré černobílé 8x8cm.

Datum: 18.12.14 20:22

V tom případě bych to skenoval na 600 DPI a ukládal do PNG. Jasně, budou to velké soubory, ale bez zbytečné komprese a kvalita bude stát za to (tedy jestli kvalita co vyleze z domácího skeneru bude slušná).

Není jednodušší rovnou to nechat naskenovat u profesionálů? Kvalita bude rozhodně jinde a oni budou vědět, jak na to nejlépe ;)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.12.14 22:02

No o tom žádná. Nebude i cena jinde?

Datum: 03.01.15 00:41

Tak jsem naskenoval jednu fotku ze studia a jednu momentku z pouti do Jpeg, Png a Tif na 600dpi a 1200dpi. Když to prohlížím na půl šířky fullHD monitoru nebo na celý monitor, tak fotka ze studia je ve všech formátech na stejné rozlišení stejná. Momentka vypadá v Jpeg o trošku líp, jakoby živější. Ale nic velkého. Jen na 1200dpi je ve všech formátech v tmavých barvách větší počet bílých bodů.

Tak to asi uložím podle Mikiho rady do PNG na 600dpi.

Datum: 03.01.15 00:53

Zdravím,
na fotky, kde není písmo, jehož okraje byste potřeboval mít ostré (kvůli lepší čitelnosti), formát .png nepoužívejte. Fotka je potom taková nepřirozená - při bližším pohledu uvidíte, že třeba postavy budou jakoby tam byly vloženy nepříliš dobře provedenou fotomontáží.
Něco k formátům
- .png má všechny pixely ve fotce ostré (ano, je to novější formát a náhrada formátů .gif a předtím ještě .bmp). Ideální pro fotky s písmem nebo kde požadujeme ostré okraje zobrazených předmětů.
- . jpg (jpeg) může mít díky kompresi některé pixely neostré a je proto ideální na fotky budov, postavy a pod - okraje nejsou potom tak ostré a při větším zvětšení je vidět, že obrysy nejsou tak "hranaté"

Od: bmbx®
Datum: 03.01.15 08:09

Skenovat 300 max. 400dpi, víc to opravdu nemá cenu a klidně do JPG, nikdo z vás si asi nedokáže představit jak silná musí být jpg komprese aby to bylo znát na zhoršení kvality fotky, navíc to zhoršení kvality se začne projevovat nejdřív tam, kde nejsou detaily, například v téměř jednobarevném nebi se objeví ostré přechody mezi polostíny.

doplněno 03.01.15 08:15:

Skenovat na 600dpi je zbytečně moc, neboť je to hodně nad rozlišovací schopnosti lidského oka a komprese do JPG opravdu ničemu neuškodí, mikihans naštuduj si o tom něco, případně si udělej pár pokusů s hloubkou komprese než někomu poradíš jak zcela zbytečně mrhat pamětovým místem *smich*

Datum: 03.01.15 14:16

Sakra chlapi kde jste byli, když jsem tu otázku zakládal?

Skener má volby dpi 75, 100, 200, 300, 600, 1200.

@bmbx: Je fakt, že těch 40 fotek, má 405MB

Mimochodem, k čemu je teda dobrý *.tif? Jen pro grafiky? Já jsem kromě větší velikosti nezaznamenal rozdíl v kvalitě. Špatná předloha, špatný skener?

Od: bmbx®
Datum: 03.01.15 15:10

pepr:

no-jo-no, asi jsme někde chrápali *smich*

on si každý myslí, že prostě každá "ztrátová" komprese je špatná, protože se zákonitě musí něco ztratit a to co se ztratí musí být vidět, že chybí :-D

Stačí si udělat takový pokus, vzít si nějaký "ukázkový" obrázek zahrát si se sílou komprese v JPGu a budete všichni překvapení jak silná musí být komprese, aby se daly objevit nějaké nedostatky v obrázku a jak jsem zmínil, detaily a tedy ostrost jde do háje úplně jako poslední.

Nebo pokud se použije komprese běžná pro fotoaparáty nebo scanery, tak takovou komprasí lze prohnad opakovaně snímek opakovaně i 10x a ještě nebudou patrny žádné nedostatky.

pro běžnou pozorovací vzdálenost se udává rozlišení 300 DPI, s rostocí pozorovací vzdáleností tato hodnota klesá, proto třeba bilboardy mohou být tištěny s pětinovým až desetinovým rozlišením, aniž by to někomu vadilo.

Takže opravdu nic by se nemělo přehánět *smich*

Datum: 03.01.15 18:03

No nemyslím si, že Jpeg je úplně na nic. Jinak by se nepoužíval všude. ( třeba jako mp3 *smich* )

Jen na to skenování a opětovně vytištění mi to přišlo málo. No asi ne.

A pokud jde o to dpi, no jasně, četl jsem, že 300dpi stačí, ale říkal jsem si radši víc než míň.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.