Přepastování netbooku

Od: Datum: 05.11.14 20:32 odpovědí: 12 změna: 07.11.14 12:51

Zdravím, jelikož mám netbook Lenovo IdeaPad S100 již poměrně dlouhou dobu a zřejmě tam mám nějakou horší teplovodivou pastu (po zapnutí teplota 85°C, při zátěži skoro 100°C), rozhodl sjem se, že jej přepastuju. Netbook rozebrat umím, takže se k chladiči dostanu. Odpojím jej, odšrubuji a jak jej vytáhnout? Co když bude pasta připečená a nepůjde to? Nehrozí, že chipset ze socketu vytrhnu? Po odejmutí chladiče bude třeba zbavit se staré pasty. Četl jsem (a myslím si, že je to skvělé řešení), že na to pomáhá tyčinka do ucha namočená v lihu. Jak postupovat? Mám doma 96% líh, bylo by to ideální? Abych nemusel chodit kupovat něco jiného. :) Vodou asi ne, že? Poté vyčistím asi i chladič, že? :) A nanášení procesoru mám svou metodu: dám tam maličkou tečku a pak rozetřu kouskem papíru. Co myslíte, je to v pohodě? :) A ještě jedna otázka: Díval jsem se na rozebírání netbooku a odebrání chladiče, vidím tam 2 čipy. Který je procesor a který je druhý? Pokud víte jen něco z toho, klidně napište, budu rád za cokoliv. Díky! :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ccleaner
Datum: 05.11.14 21:01

zřejmě jste ještě sám nedemontoval.. toto je z nějakého videa že?

Poznáte to jasně - už jen proto, že na tom čipu bývá uveden název :D. A nemyslím, že to bude "připečeno" - není to sklo, takže normálně odděláte větrák a po řádném pročištění (lze i tím lihem, ale hlavně vysát...) napaplete...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.11.14 21:06

Vysát? To radši vyfoukat, ne? Podle mě se ten netbook nehodí vysávat :) Screenshot je z videa a nevím, který čip je chipset, případně co je ten 2. čip. :)

Od: ccleaner
Datum: 05.11.14 21:16

vysát nebo vyfoukat... nevidím rozdíl - já používám vysavač s nástavcem...nikdy jsem neměl potíže

Pokud je pasta na obou (uvidíte zbytky) dáta na obé... pasta se ale dává na procesor - tam bude značka, nápis intel/AMD, ten se mazat musí... druhý bývá většinou menší a neviděl jsem (na svých předchozích kraksnách), že by byl chlazen...

Datum: 05.11.14 21:19

Spíš nevím, co by to mohlo být za čip, možná nějaký řídící čip k bezdrátovým technologiím? To opravdu nevím :) A je použití lihu bez rizika? A způsob nanášení taky OK? :)

Datum: 05.11.14 21:43

Když počítač vysajete a pak ho vezmete stlačeným vzduchem, tak z něj stále půjde bordel.

Vysavačem to nedokážete vyčistit tak jako proudem stlačeného vzduchu.

Jinak dle mého názoru i kdyby tam ta pasta vůbec nebyla, tak to nemůže mít takový vliv na teplotu.

Buď je totálně ucpaný chladič (bývá zevnitř úplně zalepen jakoby filcem) a nebo nefungující ventilátor.

Jinak na odstranění staré pasty bohatě stačí obyčejný ubrousek a na sucho ji setřít. Zbytky třeba dočistit tím lihem - přiměřeně.

Když se nanáší nová pasta, tak stačí dát pár teček a rozšmudlat to přímo tou tubou.

Datum: 05.11.14 23:04

Osobně jej čistím kompresorem a myslím si, že je to více než dostatečné.

Datum: 05.11.14 22:25

Nebojte, nic neutrhnete, už jsem čistil / měnil pastu v hromadě notebooků. Starou pastu odstranit (postačí i ten líh na vatové tyčince, ovšem pozor aby nepouštěla vlákna). CPU vyčistit do lesku / chladič také. Na obrázku je v kroužku CPU umístěn dole, chipset nahoře. Naneste nepatrné množství pasty (preferuji ji neroztírat, chladič ji rozprostře sám, ničím ji nepatlat - riziko zanesení pasty např. vlákny z papíru, který jste prý používal). Na obrázku je pravděpodobně na chipsetu umístěn teplovodivý polštářek, je riziko že po jeho odstranění chladič nedosedne na chipset, vznikne mezera kvůli chybějícímu tepl. polštářku. Ideálně na zkoušku nanést pastu, osadit chladič, ten zase sundat a zkontrolovat jestli se pasta rovnoměrně rozetřela, jinak bude potřeba koupit nový tepl. polštářek odp. rozměrově. Není to žádná věda, hlavně postupovat opatrně! :-D

Datum: 05.11.14 22:32

Právě se mi nelíbí způsob, že se ta pasta domáčkně sama. Už jsem pastoval na nový procesor a rozetřel jsem to papírkem, šlo to v pohodě. Někdo používá způsob, že to rozetře prstem v igenitovém pytlíku - co myslíte, je to lepší způsob? Toho utrhnutí se bojím poté, co někdo psal, že se mu to opravdu stalo. :) Uvidím, zda tam je ten teplovodivý polštářek - ani nevím, že něco takového existuje. :)

Datum: 05.11.14 22:41

Každý má metodu nanášení pasty na CPU svou. Podle mého názoru je rozetření pasty např. kreditkou, papírkem, prstem v igelitu ... nevhovné kvůli možnému vzniku malých vzduchových bublinek, které brání přenosu tepla ze CPU na chladič. Rozetření je vhodné např. v desktopových PC s chladičem který má přímý kontakt heatpipe trubiček s CPU, mezi kterými jsou mezery.

Dávejte si také pozor při montáži chladiče na CPU - jelikož je v přímém kontaktu s křemíkovým jádrem, je velmi snadné ho poškodit (častý problém např. u Duronů / Athlonů XP bez heatsprederu).

Datum: 05.11.14 22:46

Stejným způsobem pastu roztírají i v xcomputers.eu, tam jsou borci. ;) Ti to už mají pod palcem - u počítače za čtvrt milionu si nemůžou dovolit to špatně napastovat. :)

Od: jmlc*
Datum: 06.11.14 11:48

ještě než začnete pastovat... taky mne zarazilo, že to tak s teplotou vyletí - něco je špatně a pasta to nebude...

zkuste se pořádně zaměřit na ventilátor - jestli je dostatečně čistý a funkční..

Po přepastování, vyčištění - může se stát, že problém je v procesoru samém... případně problém může vzniknout i příliš velkou zátěží díky SW - více antivirů, spyware, adware, ...

Přepastování neublíží, ale pokud nepomůže, zkuste přeinstalaci systému po řádném formátu... pokud bude stále "hořet", asi bych pak řešil výměnu procesoru

Datum: 06.11.14 16:40

Systém mám přeinstalovaný asi 2 měsíce, bez boatwaru, antivirus mám jen jeden. ;)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.