1xRozdíl mezi spánkem a hybernací?

Od: odpovědí: 5 změna:

Dobrý den,

jaký je prosím rozdíl mezi spánkem a hybernací? Obojí jsem zkoušel a přijde mi to stejné, děkuji

5 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar praivo

Spánek - vypne se monitor a periferie, ale počítač zůstává zapnutý a drží data v RAM, takže po probuzení může naběhnout prakticky okamžitě.

Hibernace - data z RAM se uloží na disk do souboru hiberfil.sys a počítač se vypne. Po zapnutí pak uložená data načte a můžeš pokračovat v tom, co jsi dělal před hibernací. Na rozdíl od běžného spánku je hibernace tedy použitelná i na přenášení počítače, který se, díky tomu, že neběží, nezahřívá, takže nehrozí, že ho v tašce "upečeš". Nevýhodou oproti spánku může být mírně pomalejší start.

doplněno 11.09.14 21:17:

I když je pravda, že v dnešní době SSD s přenosovými rychlostmi v řádu stovek MB/s to zas o tolik pomalejší nebude (nemám možnosti to změřit, nemám (na) SSD).

doplněno 11.09.14 21:40:

@kimba: Na to vypnutí HDD jsem zapomněl, díky. Celkem by mě zajímalo, co všechno vlastně po uspání zůstává zapnuté (jenom RAM to nebude, když jsem měl notebook, pamatuji si, že se během spánku trochu hřál). Třeba napájení USB se nevypíná (mobil se mi nabíjel z uspaného počítače). To s tím upečením jsem asi trochu přehnal, zas tak moc by se hřát neměl, ale může se v tašce nechtěně probudit (to se mi stalo několikrát, stačí třeba aby nějaký otřes víc pohnul displejem a počítač to detekoval jako otevření, po kterém se má vzbudit) a pak se zapnutý samozřejmě hřeje a to v uzavřené tašce celkem dost a rizika přehřátí je poměrně vysoké.

 


1x
avatar kimba

V obou případech počítač/NB uloží aktuální obsah paměti RAM a vypne harddisk, monitor a periferie. Režim spánku aktuální stav ukládá do RAM, zatímco hybernace jej ukládá na harddisk. Režim spánku umožnuje rychlejší probuzení, protože není třeba roztáčet harddisk, ale vyžaduje, aby RAM byla stále pod napětím. Proto není dobré nechat NB v režimu spánku dlouhodobě, protože by se po vybití baterie neprobudil. Hibernovat NB můžete jak dlouho chcete.

doplněno 11.09.14 21:26:

@pravio byl rychlejší. Upečení NB při přenášení v režimu spánku za běžných teplotních podmínek bych se nebál, protože vše je povypínané, pouze je udržován konstatní stav v paměti RAM s minimálním odběrem.

doplněno 13.09.14 21:18: @pravio: ale může se v tašce nechtěně probudit (to se mi stalo několikrát, stačí třeba aby nějaký otřes víc pohnul displejem a počítač to detekoval jako otevření, po kterém se má vzbudit). Ale totéž platí i pro hibernaci, ne?Všem: notebookblog.cz/...

Nevím, jak máš nastavený tvůj, ale můj se z hibernace probudil jen stiskem spínače, nijak jinak. Zato ke vzbuzení stačilo pohnout s víkem (a to jakkoliv - vzbudil se i při zavírání!) nebo ťuknout do klávesnice.

 


1x

Pozor!

překladatelé windowsů si s uživateli trochu zahrávají, ve WIN XP je režim spánku uložení aktuálního stavu počítače na disk a vypnutí, u WIN 7 a výše je to hybernace

u WIN XP je úsporný režim vypnutí všeho zbytečného a aktuální obsah je držen v dynamické RAM, která potřebuje neustále udržovat obsah cyklickým obnovováním což je relativně energeticky náročné, neboť se o to stará CPU. Úsporný režim u XP je totéž co režim spánku u WIN 7 a výše.

Takže režim spánku má u různých WIN zcela odlišný význam :-D

praivo:

doporučuji nastudovat princip dynamické paměti a statické paměti, obsah dynamické není udržován jen napájením, ale neustálým obnovováním pomocí CPU. Statická paměť stačí jen napájet a udrží obsah při malém napětí o proudu řádově jednotek μA

doplněno 12.09.14 00:48:

Ale statická paměť se nepoužívá jako operační paměť v počítačích neboť je mnohonásobně pomalejší.

Já to vím, jenom mi to během psaní toho příspěvku nějak "vypadlo", dík za upřesnění.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]