Instalovani noveho win 7

Od: Datum: 27.08.14 18:42 odpovědí: 8 změna: 29.08.14 15:59

Dobrý den ,

koupil jsem notebook bez OS a snažím se nainstalovat win 7 ale nedaří se. V biosu jsem nastavil mojí ATAPI CDROM:HL-DT-ST DVDRAM GTA0N na první místo a druhý HDD při vložení DVD nic neinstaluje DVD neni originální ale z práce. Pokud si vypálím Ubuntu na DVD a vložím tak neni problém naistalovat ale Linux nechci.Poradíte mi?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.08.14 19:46

Jsou dvě příčiny: 1) Píšete že vaše mechanika je ATAPI CDROM a to znamená že přečte jen cdčka a tudíž na něj windows 7 nenainstalujete protože se na obyč cd nevejdou, a linux jde spustitprotože jej možná máte na cd a ne na dvd... nebo 2) Vaše mechanika možná dvd podporuje ale dvd je špatně vypálené a tudíž z něj nejde nabootovat... (spíše se přikláním k bodu číslo 1)

A jen tak mimochodem jste si jist že váš notebook windows 7 utáhne? Novější notebooky totiž cd rom obvykle nemívají a míjí místo toho multi dvd ram což je mechanika co umí zapisovat/vypalovat a číst dvd i cd

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.08.14 22:44

mám DVD ram Inter core i5 3,1GHz, ram 4 GB, 1000GB HDD,NVIDIA 820M 2GB

musel jsem zakázat Secure boot ale dál mi neporadili

Datum: 28.08.14 12:58
Mezi lidma kolují dývka sedmiček, kde je najednou víc verzí od home přes pro až po advanced. Pokud použiješ takové DVD tak se instalace zasekne. Stáhni si klasiku v angličtině a až když proběhne instalace tak teprve vlož svoje dvd a instalaci opakuj s českou verzí. Je to trochu zdlouhavější ale funkční postup. Mě to takhle zlobilo, když syn koupil notebook s linuxem a chtěl na něj widle.
Druhá možnost je, že dývko z práce obsahuje nějakou OEM verzi vázánou na konkrétní počítač. Tu pak na jiný komp ani nedáš. Máš jistotu že to už někdo na jiný počítač instaloval?

Datum: 28.08.14 15:35

Ty sedmičky už jsou takové inteligentní, že je to vázáno na konkrétní hardware? Nedávno si nějaký borec stěžoval, že mu nejdou nainstalovat Windows XP ani Windows 7 a že se to sekne ve 39 minutě v instalátoru, takže to znamená, že má nelegální instalačky, jo?

doplněno 28.08.14 15:36:

ve 39 minutě v instalátoru Win XP

Datum: 29.08.14 14:04

děkuji za pomoc ale udělal jsem to stylem že jsem si stáhl win 8 a pak následně win 7 žádný problém jenom to že při přípojení síťového kabelu nic nefunguje ani wifi. V biosu je mod EUFI a ten funguje na win 8 pak tam je legacy který je na win 7 ale mě to nešlo

Datum: 29.08.14 15:15

Je to trochu jinak...

OEM verze Windows nejsou ani tak vázané přímo na konkrétní počítač (potažmo hardware) jako na BIOS daného PC...

Existuje metoda aktivace, která se nazývá SLIC (System Locked Pre-installation) a kterou vyvinul sám Microsoft pro výrobce notebooků jímž dodává OEM verze systému. Tato metoda ochrany se skládá ze 3 prvků...

1 ) BIOS obsahuje tzv. ACPI_SLIC informace jenž je podepsána Microsoftem
2 ) Microsoftem vydaný certifikát, který odpovídá ACPI_SLIC informacím
3 ) Speciální typ product key (aktivační klíč), který odpovídá nainstalované verzi Windows 7

Jestliže Windows rozpozná přítomnost všech 3 prvků, je systém považován za legální a nepotřebuje následnou dodatečnou aktivaci. Nutno podotknout, že tato metoda je nelegálně využívaná pro legalizaci Windows jelikož stačí mít k dispozici patřičně upravený BIOS, opatřit si certifikát + product key a systém následně hladce projde kontrolou pravosti jelikož se tváří jako by byl dodán přímo výrobce notebooku.

Jsou i případy kdy výrobce notebooku vydá aktualizaci BIOSu ve které povýšší verzi SLIC a uživatel aniž by to tušil má možnost povýšit verzi Windows. O několika příkladech vím osobně. Jeden za všechny... Dotyčný zakoupil v roce 2009 notebook Toshiba kde byla OEM verze Widnows VIsta (v BIOSu použita metoda SLIC verze 2.0). Následně, ale výrobce začal po uvedení Windows 7 na trh jej do tohoto notebooku instalovat. Mezi tím tedy vyšla pro notebook aktualizace BIOSu se SLIC verze 2.1 (pro WIndows 7). Tudíž dotyčnému stačilo aktualizovat BIOS dodaný výrobcem, nainstalovat certifikát a product key a povýšil tím systém z Windows Vista na Windows 7 a užíval jej cca ještě 4,5 roku než notebook prodal.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.08.14 15:32

Dík za vyčerpávající odpověď. Nikdy jsem o tom ještě nečetl, takže velmi užitečné. Ale tu ochranu asi nemají všechny OEM Windowsy ne? Na mém PC byl dodatečně nainstalovaný OEM Windows 7 zakoupený v prodejně microsoft, ale nevím nic o tom, že by tam byl nějaký klíč nebo to bylo nějak propojené s BIOSem. Normálně instaluju z DVD a pak aktivuju přes internet. Dá se to nějak rozlišit nebo podle čeho poznat že zrovna tohle DVD je propojené s BIOSem? Je pro to nějaké označení třeba na štítku, na obalu nebo něco takového?

Datum: 29.08.14 15:59

Abyste mohl aktivaci prostřednictvím SLIC metody využít musí jí obsahovat BIOS vašeho notebooku. Pakliže máte notebook zakoupený bez OS je pravděpodobné nebo téměř jisté, že SLIC neobsahuje a tuto metodu nevyužijete. Můžete se ale zkusit popídit po BIOSu který SLIC má pakliže výrobce notebooku, který vlastníte prodával dotyčný typ i s předinstalovanými Windows. A více bych to asi nerozebíral jelikož už se tady člověk dostává trochu na hranu. Každý kdo se o to bude chtít více zajímat by si měl prostřednictvím Google a klíčových slov "SLIC aktivace" najít informace sám. Byl to jen nástin jakou aktivaci výrobci notebooků s OEM Windows v drtivé většině používají.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.