Mám modem (router?), chci internet, jaký pos

Od: Datum: 08.09.14 14:04 odpovědí: 2 změna: 08.09.14 16:03

Při koupi bytu jsem "zdědila” i modem (router?, nevím, funkce/rozdíly nechápu), konkrétně Huawei EchoLife HG520i. K tomu kabely zelený a červený a kabel, kterým tu věc (budu tomu říkat modem) připojím do zásuvky. Černý síťový ethernetový kabel nemám.

Zajímalo by mě, jestli ten modem můžu nějak využít, když si chci pořídit internet. Bývají tyhle věcičky nějak zablokované a použitelné jen u jednoho konkrétního poskytovatele? Můžu v tom případě nějak poznat, na jakého poskytovatele je ten modem "nalinkovaný” – že by se mi třeba nějak vyplatilo jít k němu?

Taky mi není jasné, jestli pro wifi připojení si musím nechat zřídit i připojení pevné. V baráku (panelák v Praze) jsou údajně kabely UPC. Jestli to správně chápu, tak I pro první instalaci wifi potřebuju černý ethernetový kabel, kterým napoprvé (a zároveň naposledy?) propojím notebook s modemem. Ten kabel bohužel nebyl ve "zděděné” výbavě, navíc koncovka, kterou bych potřebovala do laptopu (Inspiron 6400) je snad nějaká nestandardní (má čtvercový průměr, jako telefonní), nejsem nějak s to to sehnat a I tak ty kabely stojí pár set. Bojí, že ten bazmek seženu a pak mi to bude stejně k ničemu, jen budu o pár kilo lehčí.

Prostě by mě zajímalo, jestli má smysl s tím svým modemem nějak kalkulovat, nebo ho hodit do popelnice a někde si nechat zařídit internet tak říkajíc na klíč (s tím, že mi budou s to prodat I slanou vodu, čemuž bych se právě ráda vyhnula, trochu tomu porozumět)

Kdyby mi někdo dokázal I na dálku poradit, budu vděčná. Za naprosto laický text se omlouvám.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.09.14 14:22
avatar

Zdravím,
předně - nic nevyhazujte (nový modem stojí od 1.800,- výše), ale nejdřív se poraďte. Pokud nemáte nějakého známého, který se v tom vyzná, zkuste se zeptat někoho ze sousedů (ideálně nějaký mladý muž či mladá rodina), jestli se v tom nevyznají, případně jestli by vám to nebyli ochotni zprovoznit a doporučit, co mají za internetové připojení oni. Samozřejmě je možnost oslovit i nějaký servis, ale tam riskujete, že vám vychválí zrovna to, co prodávají oni a zaplatíte třeba taky zbytečně moc.
Prostě se to chce poptat po sousedech - říká se "líná huba - holý neštěstí".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.14 16:03
avatar
Tenhle konkrétní tip routru dává ke svému připojení konkrétně O.2 a skutečně bývá někdy vázaný na konkrétního poskytovatele. Vyhazovat ho by ale byla opravdu chyba. I kdyby byl zablokovaný tak se stáhne jiné firmware (programové vybavení ) a routr se odblokuje.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.