Ovladač zvukové karty ESS Maestro2E pro WinXP

Od: Datum: 16.07.14 23:15 odpovědí: 26 změna: 06.08.14 11:01

Dobrý večer, zlobí mne zvukovka ESS Maestro2E, která výborně fungovala pod Windows ME. Byl problém najít vůbec nějaký ovladač pro Windows XP a nejsem si jista, jestli jsem našla ten nejlepší. Je to ovladač pro zvuk a modem, program končí hláškou, že se modem se nepodařilo nainstalovat.

Už jsem několikrát ovladač odinstalovala a znovu nainstalovala, ale po restartu jsem ovladač musela pokaždé inastalovat znovu. Obávám se, že i tentokrát bude zvuk fungovat jen do vypnutí NB.

Pomohl byste mi prosím někdo najít aktuální ovladač/e?

V obrázcích přikládám zakládní informace k NB a ke zvukovce. (Netušíte někdo, proč jsou některé údaje zašedlé, přestože zařízení s výjimkou zvukovky fungují normálně?)

NB:

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.07.14 23:17

Zvukovka:

Od: lmgify
Datum: 16.07.14 23:34

Tady je prinejmensim novejsi ovladac (verze 6.13.10 oproti vasi 5.12.xx)...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.07.14 23:47

Imgify, moc děkuju. Tam jsem byla včera a házelo mi to chybu. Teď se mi ale ovladač podařilo stáhnout, tak zkusím přeinstalovat.

Datum: 16.07.14 23:50

Ovladac jsem stahnul bez problemu. Abych zjistil cislo verze, musel jsem archiv i rozbalit.

Zkuste jeste dohledat svuj konkretni model na teto strance od Fujitsu. Maji tam i navod, jak podle štítku na notebooku zjistit, jaký model to je. Z tech udaju, ktere jste poskytla, se mi to nepodarilo zjistit (mozna jsem tomu jen nevedoval dostatek casu).

Maji i program, ktery za vas precte konkretni model sam.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.07.14 02:29

Chyba bude spíš u mě, nemusela dobře odhadnout, které údaje budou potřeba, doufala jsem, že se když tak rádci zeptají ... Na FTP ESS Technology už se nedá dostat, tak jsem "prolezla" spoustu dalších webů, ale neumím dobře anglicky, tak si nejsem jista, jestli stahuji správný ovladač.

Web Fujitsu se vrátím a znovu jej prozkoumám. Ještě jednou moc děkuju.

Datum: 17.07.14 08:48

Vzdyt jsem Vam poslal ten odkaz na Softpedii (pro spusteni stahovani staci kliknout na "Softpedia Secure download (US)" v prave casti obrazovky a chapal jsem, ze se Vam to podarilo stahnout, rozbalit (napriklad pomoci 7-Zip) a nainstalovat. Nic vic k zprovozneni zvukove karty uz nepotrebujete.

Na FTP ESS urcite nic nenajdete. Sam ESS pise, ze si lidi maji stahovat ovladace ze stranek vyrobcu sveho zarizeni (tedy ve Vasem pripade Fujitsu). Chtel jsem proto na strankach Fujitsu dohledat, jestli maji neco lepsiho nez to, co je ke stahnuti na Softpedii, ale k tomu potrebuji znat presny model toho vaseho notebooku. Navod na to, jak ten model zjistit, jsem vam poslal take (nebo sem poslete mobilem nafoceny štitek z toho notebooku a ja ten model dohledam).

Datum: 18.07.14 04:28

Te jsem si dala s tím ovladačem (chyba je u mě, s HW na tom nejsem nijak dobře)! Nejenže jsem si tím programem rozhodila zvuk úplně, navíc jsem si zablokovala modem (Huawei E 352). Program nainstaloval zvuk a ohlásil, že se nepodařilo nainstalovat modem.

Nakonec tedy nešlo ani jedno. Zkusila jsem nový ovladač odinstalovat a znovu nainstalovat starší, ale to už nešlo. takže jsem znovu zkusila novější, opět se nainstaloval zvuk, hláška o modemu a nutnost restartu.

Po restartu už systém nenaběhnul kvůli problému s HW. Takže jsem vzala linuxové CDčko, nabootovala z něj, "natvrdo" smazala vše naposledy naistalované a po restartu jsem zvolila "poslední funkční stav".

Dostala jsem se do Windows, odinstalovala zbytky, které jsem v Linuxu přehlédla. Zůstala jsem bez zvuku a bez modemu, u kterého jsem nemohla najít, čím je blokován, proč nejde nainstalovat. Respektive ovladače nainstalovat šly, ale modem "se nechytal".

Skoro celý den jsem se to pokoušela napravit, ale nakonec nezbývalo než XPčka přeinstalovat...

No, "vyhrála jsem si" a štve mne, že jsem se tentokrát neposunula ani o krůček dál. Na reinstalacích mne vždycky bavilo, že se při nich naučím něco nového, ale tentokrát jsem na zádrhel nepřišla ... Vůbec netuším, proč přestal jít zvuk, kvůli tomu to začalo ...

------- Imgyfy, na webu Fujitsu toho je hrozně moc a já se v HW až tak neorientuji. Stáhla jsem zatím jenom nějaké informace v němčině (návod, popis, ...), ale u ostatního si nejsem jista. Kdyby se Vám chtělo mi ještě pomoci, mělo by jít snad (?) o Lifebook E 2010 nebo E 4010. Sériové číslo je YBLX081358.

Radši přidám obrázek, odkaz pod informacemi "System Daten an Suport Seiten übertragen" mi bohužel nefunguje...

Datum: 18.07.14 12:36

Tak to se omlouvam, ze vam ten ovladac takhle dodelal PC. To by se stavat nemelo *sok*

Zhruba se mi podarilo identifikovat ten model. Staci na strance s vyberem konkretniho modelu vlozit to cislo YBLX081358. Take me to mohlo napadnout drive *zed* Nedoslo mi totiz, ze se jedna o seriove cislo *ee*

Pri kliknuti na libovolny model (nezkousel jsem uplne vsechny), dale pak na "Treiber", pak zvolit Windows XP a kliknout na to tlacitko pred "XP", dale pak "Alle Dateien anzeigen" (nebo jenom Audio) se objevi, ze se maji pouzit standardni ovladace dodavane uz s WinXP (muzete si stahnout to PDF, ktere to nabizi k precteni v nemcine - pisi tam, ze to plati to vsechny modely E65x0).

Je tedy divne, ze vam to nechce se standardnimi ovladaci chodit. *nevi*

Muzete se jeste podivat na ten stitek na spodku notebooku, jestli ten model sedi?

Datum: 18.07.14 17:47

Imgyfy, za to přece nemůžete Vy, nýbrž já(, případně částečně i výrobce). I kdybych byla tušila, že jde o společný ovladač pro zvukovku a modem, nenapadlo by mne, že to zablokuje modem pro 3G, který není součástí původního HW (jde o přídavný modem do USB) ...

Překvapilo mne, že to výrobce dal takhle dohromady a že to zablokovalo i modem do USB. Je možné že to nějak zablokovalo USB? To už jsem ani nezkoumala. Jak píšu, v oblasti HW jsem laik a učím se metodou "pokus - omyl".

Sériové číslo sedí, to jsem ověřila. Jenom z toho sériového čísla neumím vyčíst/zjistit, který ten Lifebook vlastně mám.

Po přeinstalaci systému mi zvuk jde.

Asi před dvěma roky jsem si "vyrobila" v nLite speciální bootovací CD, v němž už mám ovladače přidané. Jenže jsem takový "expert", že už nevím, kde jsem si tehdy ty ovladače obstarala a z instalačky je dostat neumím. Pro takový případ, jako zmíněný výpadek zvuku, by se hodilo mít ovladače ještě samostatně, aby hned nebyla nutná přeinstalace systému...

Navíc po skončení podpory XPček ze strany Microsoftu postupně přestanou tento systém podporovat i další firmy. Proto si chci stáhnout a zazálohovat příslušné ovladače.

V tomhle byl úžasný systém Windows ME, přidávání nebo aktualizace ovladačů byla mnohem jednodušší. Po poměrně jednoduché úpravě v nich běhaly i programy pro XPčka, ... Kdyby mi v ME dále běhaly všechny potřebné programy, ani bych byla na XP nepřecházela ...

U XPček to nakonec dopadne stejně, až se je "naučím" tak, jako jsem znala ME, budu muset přejít na novější systém...

------- Uvažuji o přechodu na Linux, ale neumím pod ním zprovoznit internet 3G od T-mobile ani WiFi. V době internetu 4G T-mobile ještě poskytoval jakous takous podporu uživatelům Linuxu, ale teď poskytuje podporu jenom Windows (od XP) a MAC OS.

Datum: 19.07.14 01:28

Myslel jsem, ze na tom stitku na spodni strane notebooku bude neco jako "Lifebook E6520", ale asi ne :(

Co ted tedy na tom notebooku jeste nefunguje? Nebo funguje vse a vy jen dohledavate ten ovladac zvuku, ktery jsem pred lety pouzila a se kterym to chodilo?

Nemyslim, ze ma smysl hledat ovladace pro ten zvuk. Mel by byt soucasti uz instalacnich souboru Windows XP.

Myslim, ze ten, co jsem vam poslal drive (ta verze 6.13.xxx) je asi tak to nejlepsi, co se da sehnat. Jak se to lisi od tech ovladacu, co jsou v WinXP, to netusim a jestli nezapomenu, zkusim se po tom zkusim porozhlednout, ale nemam nikde kolem sebe XP :( Mozna se podivejte vy do Vlastnosti ovladace, jakou verzi to tam ukazuje. *nevi*

XP je oproti ME velky pokrok. ME jsou v podstate nepatrne vylepsene W98, kdezto XP jsou postavene na jadre NT, tedy puvodnich Windows pro servery.

Vyrobci soubory tykajici se XP ze svych webovych stranek hned tak neodstrani. XP tady jeste par let budou a vsichni to dobre vi. Krome toho se uplne bezne i dnes daji dohledat ovladace zarizeni pro W98 a ty nejsou podporovane snad uz 10 let.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.07.14 02:42

Na štítek se znovu podívám zítra za denního světla, teď tam moc nepřečtu.Uvědomila jsem si, že jsem tu instalačku dělala před delší dobou, ne před 2 roky. XPčka v sobě ovladač pro tuhle zvukovku nemají a po první instalaci jsem měla problém i s rozlišením monitoru, s ovladači XPček šlo nastavit jenom rozlišení 640 x 480 a 256 barev. Přitom v instalačce Windows ME oba tyto ovladače byly.

Vím, že byl zádrhel ještě s něčím, ale momentálně si nevzpomenu, co to bylo. Celkem jsem do instalačky doplňovala asi 4 ovladače (možná 5). Vlastně kvůli tomu jsem se do té instalačky pustila, nikdy dřív jsem na nic podobného nenarazila. Pamatuji si, že mne překvapilo, že starší systém (ME) ovladače obsahoval a novější ne ... Dodnes nacházím spíše ovladače nebo SW pro Windows 98 a ME než pro XP.

Imgify, nevíte, jestli by šlo u tohoto NB použít bootovací flashdisk? Případně, jak přimět DOS, aby spolupracoval s flashdiskem, myší a klávesnicí v USB?

Vím, že XPčka byla ve své době obrovský pokrok, ale v době vzniku XP jsem používala ME + Linux Mandrake (později Mandrivu), který byl dál než tehdy XP. ME mi běhala dobře, Mandrake/Mandriva mi přišel lepší, takže jsem na XP přecházela až v době, kdy jsem už řadu věcí nemohla používat pod ME a v Linuxu jsem to neuměla (a stále neumím).

------- Každopádně moc děkuju za pomoc.

Asi brzy založím další téma - k Linuxu, DOSu, ovladačům, ... pod DOS, ...

Datum: 19.07.14 08:47

Jestli umite udelat fotku mobilem toho stitku na notebooku a poslat ji sem, tak to by bylo super!

WinXP ovladac na ESS Maestro 2E podle Microsoftu obsahuji.

Stejne tak podle Fujitsu WinXP obsahuji ovladace na ATI Rage Mobility M/M1 (presto u nekterych modelu E65x0 nabizeji ke stahnuti nejaky ovladac - obsahuje 3D funkce a neni schvaleny Microsoftem). Na Internetu se mi ty puvodni ovladace uz dohledat nepovedlo (ATI bylo koupeno AMD a na jejich strankach ovladace pro Mobility nejsou). Jedine, co je dostupne, jsou ovladace pro Rage Mobility pro XP od Hewlett-Packard (ovladac se da stahnout z mnoha mist po Internetu).

Podivejte se take ve Spravci zarizeni, jestli se vam tam nektera zarizeni neskryvaji 2x (navod) a neblokuji tak nove instalace. Pripadne to vsechno smazte a nechte to vsechno znova Windows objevit po novem startu.

Datum: 19.07.14 08:54

nevíte, jestli by šlo u tohoto NB použít bootovací flashdisk?
Zkuste se podivat do BIOSu, jestli tam v seznamu zarizeni, ze kterych jde bootovat, ma i USB (cokoliv, co ma v nazvu USB - napr. USB FDD, USB ZIP, USD floppy, ...) Tady mate nejake obrazky, jak to asi v tom BIOSu bude vypadat. Bez nejake USB polozky to myslim nejde (bude se muset alespon minimalne neco precist z pevneho disku, CD nebo floppy a pak se spusti zbytek z USB - navod)

Datum: 19.07.14 09:39

Jestli vam jde o to mit rychlejsi disk, nez je tenvas 20GB/4200ot/min, tak zkuste popremyslet o SSD, coz je Flash disk, ale s rozhranim ATA a jsou vyrazne rychlejsi nez flash disky pripojene na USB.

Ty SSD zacinaji na nejakych tezko uveritelnych a smesnych 860,-Kc za 32GB (ten nepatrne levnejsi Intel je vyrazne pomalejsi) a z rychlosti bootovani spadnete na zidli! Alespon ja spadl :)

Na YouTube je spousta videi. Zde jsou 3 z nich:

Datum: 19.07.14 10:00

Jine obchody mohou ty disky mit jeste levnejsi. Ja se koukal treba na czc.cz .

Take jsem si uvedomil, ze mate Ultra-ATA/66 rozhrani pro ten disk. Vetsina SSD je uz na novejsi SATA. Existuji sice prevodniky, ale ten by se vam s velkou pravdepodobnosti do diry v notebooku s tim diskem nevesel.

Prodavaji se i SDD na ATA rozhrani, ale jsou drazsi. :(

Take mi jeste dochazi, ze Ultra-ATA/66 ma teoretickou maximalni prenosovou rychlost 66MB/s (soucet obema smery), takze kupovat SSD, ktere jsou vyrazne rychlejsi (jako treba ty se ctenim az 400MB/s) nema smysl, protoze stejne nebudou cist rychleji nez tech asi 60MB/s. :(

Datum: 19.07.14 11:57

jak přimět DOS, aby spolupracoval s flashdiskem, myší a klávesnicí v USB?
Jestli mate v BIOSu polozku "USB DOS Legacy mode" nebo neco takoveho, tak dejte "enabled" a DOS by mel umet normalne s klavesnici a mysi pracovat. V nekterych BIOSem byva i neco jako "DOS USB Thumbdrive support" pro moznost videt flashdisk i v DOSu.

Pokud to vas BIOS nema, tak musite v DOSu spustit ovladace, ktere vam tyto periferie zviditelni. Ten svet USB neni v DOSu nijak utriden. Je to takova smesice vice projektu a musite proste zkusit,co vam bude fungovat - 1, 2, 3, 4, ...

Datum: 20.07.14 01:26

Strasne me zajima, na co potrebujete provozovat DOS na tom notebooku? Je to z nejakeho jineho duvodu nez zmenit firmware (verzi BIOSu)? Protoze pro ty jine duvody jsou vazne lepsi reseni nez pouzivani DOSu.

Datum: 23.07.14 07:59

Jak se to lisi od tech ovladacu, co jsou v WinXP, to netusim a jestli nezapomenu, zkusim se po tom zkusim porozhlednout, ale nemam nikde kolem sebe XP

Stahl jsem si originalni instalacni CD od XP a dale Service Pack (SP) 2 a SP3.

Uz to originalni CD obsahuje ovladace pro ESS Maestro 2E (wdma_m2e.inf, verze 07/01/2001, 5.1.2535.0). Dale pak SP2 a SP3 maji nejake essm2e.sys (oba jsou verze 5.1.3612.0).

Takze ovladace na to v XP defintivne jsou. Proc to nefunguje, to takhle na dalku určit nedokážu.

Datum: 24.07.14 02:28

Imgyfy,

moc děkuju za ochotu a pomoc.

Pořád jsem se před zapnutím NB zapomínala se podívat na ten štítek a za běhu už jsem se bála ... Mám Lifebook E–6540 (původně jsem ten štítek přehlédla, je průhledný s černým písmem na tmavě šedém pozadí), sériové číslo YBLX081358 (jen si nejsem jista, jestli je mezi X a 8 O nebo 0).

Ofotit to nemám čím (i mobily mám staré), ale čísla jsem několikrát zkontrolovala.

Můžu poprosit o odkazy na originální instalační CD XP, SP2 a SP3? Tuším, že by problém mohl být v mé verzi instalačního souboru, stáhla jsem upravený (menší), který některé ovladače neobsahoval (mám licenci, ale nemám originální CD).

K ovladačům zvuku: Mám Essm2e.sys, ale Wdma_m2e.inf nemám.

Podle Správce zařízení teď zvukovka pracuje správně. Správce ale zobrazuje "neznámé zařízení" (vůbec netuším, co by to mohlo být) a problém s jedním komunikačním portem.

Po přeinstalaci z minulého týdne jsem zatím nenarazila na problém, všechno běží, jak má, ale myslím, že jsem zatím jen nevyzkoušela vše. Pokud by k něčemu bylo jedno z uvedených zařízení potřeba, ...

Připojuji obrázky:

Datum: 24.07.14 02:51

Ke zvuku - všechny soubory jsem do instalačky přidala ze staršího ovladače pro ESS Maestro. Teď jsem se znovu dívala na vlastnosti zvuku a vypadá to (nerozumím tomu), že je to nějak propojeno s vestavěným modemem...

Datum: 24.07.14 15:18

E6540 - to je to, co jsme hledali :)

Jak jsem uz psal, Fujitsu pise i u tohoto modelu, stejne jako u cele rady E65x0, ze se maji pro zvuk i video pouzit ovladace, ktere jsou standardne soucasti instalace XP. Presto Fujitsu nabizi ke stazeni jeden soubor pro videokartu, ktery narozdil od ovladace v XP pridava jeste podporu 3D.

Instalacni CD WinXP jsem ziskal na Bittorentu. Odkaz uvedu v dalsim prispevku pro pripad, ze by se to cenzorovi nelibilo a misto odkazu smazal cely prispevek. Budete potrebovat nejakeho klienta site Bittorrent, jestli jeste zadny nemate. Zkuste treba uTorrent. Pri instalaci si dejte pozor, co zaskrtavate. Rad s sebou priinstaluje jeste spoustu dalsich komercnich blbin.

Ta stazena XP budou v iso formatu. Bud to vypalte na CD, nebo si to programovane pripojte jako virtualni CD mechaniku (program primo od MS nebo baliky DaemonTools nebo MagicISO) nebo si to rozbalte na disk do adresare. Programy jako Total Commander nebo 7-zip to umi rozbalit.

SP1a a SP3 lze stahnout normalne ze stranek Microsoftu (SP2 neni zapotrebi - je kompletne obsazeny v SP3).

Proc vam nefunguje COM2, to nevim :(

Datum: 24.07.14 15:25

Slibeny torrent.

Datum: 24.07.14 15:27

Nebo primo rovnou odkaz.

Datum: 05.08.14 18:54

Imgify, zatím moc děkuju. Něco už jsem postahovala, zbytek musím kvůli limitu FUP postupně. Až o něco pokročím, ozvu se zde nebo založím další dotaz. I když tady mám všechno pěkně pohromadě, bude to asi časem méně přehledné ...

Ale mýlila jsem se, když jsem se domnívala, že mne poslední přeinstalace nikam neposunula ...

Díky!

Datum: 06.08.14 11:01

Budu čekat, s jakým novým problémem přijdete. Podle Fujitsu by se totiž žádné problémy vyskytnout neměli, vy to přesto pokaždé nějak dokážete :)

Datum: 19.07.14 08:23

Netušíte někdo, proč jsou některé údaje zašedlé
Zkuste se podivat v Soubor/Nastaveni/Vzhled (nebo jak se to jmenuje v te ceske verzi - File/Preferences/Layout), jestli tam nemate zaskrtnute, aby se ty sedive polozky nekontrolovaly do hloubky, ale zobrazily se o nich jen zakladni informace).

Manual k AIDA32 (v anglictine, popis jen pokrocilych funkci).

Mozna by nejaky nemecky popis sel dohledat pres clanek na nemecke Wikipedii. Nezkousel jsem to.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.