Vnitřní čištění notebooku

Od: Datum: 15.05.14 00:10 odpovědí: 12 změna: 27.05.14 23:54

Dobrý den, mám notebook Acer Aspire 5738ZG a tento víkend bych ho chtěl vyčistit zevnitř od prachu. O nějaké vnitřní údržbě jsem v době jeho koupi (asi 4-5 roků zpátky) a i dlouho poté neměl ani tušení. Vypůjčil jsem si tedy od kamaráda na tento víkend stlačený vzduch ve spreji a podíval jsem se na pár video návodů na internetu jak na to. Jde o to, že každý notebook má jiný spodní kryt a ten můj ho má rozdělen na 4 části (podobný model na videu jsem nenašel) a proto se chci zeptat jaký z nich mám odmontovat, abych se dostal k větráčku? Předpokládám, že na grafičce větráček není (ATI Radeon HD 4570 512 Mb), takže mě zajímá asi jen ten centrální. Zajímá mě zda k tomu nepotřebuji také nějaké zvláštní nářadí, otázka konkrétního modelu - (na videu bylo, že prý jen křížový šroubovak) a také jestli tam nejsou ještě nějaké další složitější kryty desky. Notebook se už opravdu hodně přehřívá a vypíná se i při flashových hrách na webgames apod., ale bohužel nejsem při penězích a zdá se mi to docela jednoduché. Navíc se to má prý dělat 2x za rok což je 1000Kč. Pokud bych na to, ale nestačil, předávám technikovi. Díky za jakoukoli pomoc.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 15.05.14 00:27
avatar

Obávám se, že tak jednoduché to nebude. Ty oddělené kryty ukrývají baterii, paměti, disk, možná wifinu - prostě komponenty, u kterých je preferována možnost je vyměnit bez kompletní demontáže NB. Větráček máte pravděpodobně pod hlavním krytem v místě mřížky (nasávání) - z boku bývá další mřížka, "výfuk". Abyste se dostal přímo k větráčku, budete muset odmontovat celý spodní kryt. U některých NB je v tomto případě třeba začít klávesnicí, protože pod ní bývá ukryt alespoň jeden spojovací šroubek ke spodnímu krytu...

doplněno 15.05.14 01:13:

Ani to není jednoduché, prach se za větrákem v průduchu většinou hromadí a spojuje ve větší chuchvalce. Zkusil bych profouknout "proti větru", tedy boční mřížkou, prach by skrz větrák měl vyletět spodní mřížkou. Ale riskujete pár problémů. Zaprvé větší průtok vzduchu může roztočit větrák do nadměrných otáček a tím ho poškodit - proto se někdy doporučuje větrák opatrně zablokovat, třeba jehlou prostrčenou skrz mřížku. Zadruhé se může ten prachový chuchvalec zaseknout mezi lopatkami větráku a tím ho zablokovat - a ten chuchvalec pak už někdy nejde tam ani zpět a demontáž je nutná.

Nechci Vás od podobných pokusů nijak zrazovat, jen upozorňuji na možné problémy, s kterými jsem se setkal při laických pokusech o vyčištění compu...

doplněno 15.05.14 01:14:

Podle mne je to mřížka "1", to je vstup chladícího vzduchu. Ve stejném místě na boku nebo na zadní straně by měl být ten výdech...

doplněno 15.05.14 01:19:

Na tom videjku je právě ten rizikový laický postup, který může a nemusí vyjít. Navíc čistit počítač v truhlářské dílně na ponku plném pilin mi nepřijde moc odborné - kdoví z čeho ten bordel vlastně vylétl...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.05.14 00:56

Dobrý den, no pokud je to opravdu tak složité, tak to raději přenechám později odborníkovi. Nedalo by se nějaké procento prachu tedy alespoň vyfoukat bez zásahu dovnitř? Například profouknout mřížku a prach by vylétl výfukem? Už je opravdu rozpálený jako kamna a jiné funkční PC nemám, nerad bych ho jednou přepálil nadobro.

doplněno 15.05.14 01:11:


Například na tomto videu to pán dělá bez demontáže a dostal z toho docela dost prachu. Akorát nevím která z mřížek je od větráčku, 1 nebo 2? Vyfoukal bych ji i výfuk.

Datum: 16.05.14 12:37

Asi máte pravdu, zkusím se v Brně poohlédnout po nějakém levném a zároveň dobrém servise, i když to v dnešní době nejde moc dohromady. Všude jeden šmelinář vedle druhého...

Datum: 15.05.14 01:19
avatar

Nahoře je baterie, vpravo dole disk, uprostřed zákaldní deska a paměti, váš větrák je vpravo nahoře. Když ho zastavíte, můžete ho luxovat i tahem ven.

Nejlepší by ale bylo sundat celý spodní kryt, akorát se musí počítat s tím, že se bude vracet o poznání hůř než tyhle malé, budou do toho lézt dráty a tak. S trochou šikovnosti na tom ale nic není. Budete potřebovat jen křížový šroubovák, nějaký s delším a tenčím hrotem, abyste se dostal na ty zapuštěné.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.05.14 12:30

OK, díky moc. Potřebuju to jen základně dostat z toho nejhoršího a potom někdy to svěřím technikovi. Zkusím ten sprej a lux.

Datum: 15.05.14 01:24
avatar

Podívejte se na video tohoto Aceru,je to úplně stejné.Já to dělal nedávno.Mám 5310 tohle je 5315 ale je to stejné jako ten Váš.Větráček uvidíte jakmile to odkryjete.jde to trochu ztuha,pořádně se podívejte na to video,jak odendavá ty kryty.Já to otevřel poprvé po pěti letech,protože NB topil jak blázen a profoukl jsem větráček-hlavně tu mřížku.Byla totálně ucpaná a problém byl vyřešen.Ten větrěček jde vyndat,je to pěkně vidět na videu.Přestože je to jiný typ,je vidět,že je to na jedno kopyto,alespoň,co se týče větráčku.

doplněno 15.05.14 01:24:


Ohodnoceno: 0x
 
Od: notebook
Datum: 15.05.14 05:05

Nechte to koňovi, ten má větší hlavu. PC evidentně moc nerozumíte, jinak by jste věděl, kde máte u NTB baterku (to ví skutečně snad každý laik, navíc po těch 4-5ti letech bude baterie už KO) a jako levl1 by jste věděl, že prostřední velký kryt je HDD a malý vpravo dole je RAM. Tím Vás samozřejmě nechci nijak zesměšňovat nebo tak něco, jen Vám říkám v jaké situaci skutečně jste. Takže být Vámi, svěřím to odborníkovi. Nevím kde jste přišel na 500,-Kč za jednu návštěvu, já dával 200,-Kč, ideální by bylo když už to má někdo rozebrané, aby tam dal pod větráčky (pasivní) novou teplovodivou pastu. Možná by mohla trošku pomoct i chladící podložka (tomu zas nerozumím já). Samozřejmě PC je třeba čistit i zevnitř, jak od virů a podobné havěti, tak od zbytečností na ploše, filmů, které jste už viděl a koukat na ně nebudete, písniček, které neposloucháte, her, které nehrajete tak samozřejmě i defragmentací disku apod. pak by měl PC šlapat o něco lépe a rychleji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.14 07:35
avatar
Souhlasím. Navíc třeba u mého notebooku se, aby šel vyndat větráček, musí vyndat (kromě Bluetooth modulu) VŠECHNO ostatní.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 12:16

No pokud jste dával 200 Kč za kompletní vyčištění od prachu, tak by mě teda zajímalo kam jste to dával... To, že ten obdélníkový blok je baterka jsem věděl hned 1. den, zajímaly mě spíš ty ostatní. Časem bych to dal na kompletní repasování (baterie, komplet vyčištění, novější OS atd.), ale momentálně chybí finance, jak už jsem řekl.

Datum: 26.05.14 00:40

Takže, dneska jsem provedl vyčištění notebooku bez jakéhokoli zásahu dovnitř za pomocí vysavače a následně spreje se stlačeným vzduchem. Notebook funguje perfektně, provozní teplota za běžného provozu klesla o 20 - 30°C a počítač opět zvládá i náročnější hry. Vím, že je to jen provizorní řešení, ale i tak si myslím, že mu to prospělo. Časem dojde na kompletní vyčištění technikem a novou teplovodivou pastu, ale zatím to tak nehoří. Ještě jednou díky všem.

Datum: 27.05.14 12:09
avatar

Uz e to moznaq pase, ale obvykle si stahnu servisni manual a notebook rozeberu podle nej. Jstli mate potreben naradi tak to neni nic sloziteho. Potom vyfoukat a slozit z5.

Servisni manual:

https://archive.org/details/s…g-5738zg-5738z-5738-5338-5536

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.14 23:54

Zdravím, děkuji moc za odpověď. Manuál se rozhodně do budoucna bude hodit.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.