Několikanásobné problémy s RAM

Od: Datum: 17.04.14 11:23 odpovědí: 4 změna: 18.04.14 15:09

Ahoj,
mám tu notebook na opravdu dělá opravdu nesmírné potíže v oblasti RAM a virtuální paměti. Výrobce je Asus, je 5 let starý, typ už se smyl.
Notebook má 3GB RAM- 1GB a 2GB moduly.
Notebook má 2 sloty, Slot číslo 1 má dle označení limit 1GB a slot 2 má limit 2GB. Přesně takto v něm byly osazeny i paměti. Chová se všelijak.
Pokud je ve slotu 1 1GB modul, spustí se s 1GB RAM. Pokud je ve slotu 1 2GB modul, spustí se se 2GB RAM. Pokud je ve slotu 2 1GB modul, spustí se s 1GB RAM. Pokud je ve slotu 2 2GB modul, nespustí se. Pokud je ve slotu 1 1GB modul a ve slotu 2 2GB modul, nespustí se. Pokud je ve slotu 1 2GB modul a ve slotu 2 1GB modul spustí se, BIOS hlásí 3GB RAM, Windows však hází BSOD a Memtest86+ neuspěje zajímavým způsobem (Viz. přiložený obrázek- omlouvám se za špatnou kvalitu).
Memtestem projdou obě paměti, pokud jsou zvlášť, pokud jsou spolu tak to dopadne jako na obrázku (S tímhle jsem se setkala jen jednou, když RAM odešla za běhu), jenže obě paměti fungují dobře, pokud nejsou spolu.
Co se týče virtuální paměti, tak ta se i po nastavení po každém restartu počítače nastaví na "Nepoužívat", počítač tak trpí častými pády programů vyžadujících větší množství RAM. Tento problém přetrvává i po přeinstalaci Windows.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: chizuru*
Datum: 17.04.14 11:29

Ještě dodám, že NB s ničím jiným vůbec problémy nemá.
Pokud tam dám jednu z těch pamětí tak, aby to fungovalo, tak Windows jedou úplně bez problémů. Žádné problémy nejsou kromě těch související s virtuální pamětí.
A k těm obrázkům, kdyby to náhodou někomu nedošlo (ačkoli předpokládám že dojde)- obrazovka je naprosto v pořádku, toto se s ní stane jen během Memtestu asi 3 sekundy po jeho spuštění, po pěti sekundách spuštěného Memtestu se NB restartuje. Memtest je verze 4.10 na CD.

Datum: 18.04.14 11:38

Pokud paměti samostatně fungují a memtestem projdou, ale spolu ne, je možné, že jim základní deska neumí automaticky nastavit správné parametry. Pak by mohlo pomoci nastavit parametry ručně podle pomalejšího z modulů.

Typ notebooku lze na webu asusu určit i podle sériového čísla. a následně pak prověřit, zda není k dispozici aktualizace BIOSu řešící problémy s pamětí.

Problém s virtuální pamětí naznačuje buďto nedostatek volného místa na disku nebo poškozený disk. Ve stabilním stavu (doporučuji použít fungující konfiguraci se 2 GB RAM) je třeba disk překontrolovat pomocí programu HD Tune. Pokud budou na záložce výsledky testu podobné těm na obrázcích, je na čase disk nahradit novým.

doplněno 18.04.14 14:19:

Ani na záložce "Health" není žádná chyba nebo varování?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chizuru*
Datum: 18.04.14 13:26

Jelikož tam RAM původně byly spolu, problém bych v časování nehledala, navíc jsou stejné (DDR2-667 CL5). Stejně to v BIOSu ani změnit nelze.
Co se týče typu, tak sériové číslo bylo na stejném štítku, takže už se také smylo, zbylo tam jen těžce čitelné 0AS2 uprostřed štítku. Ale řekla byhc, že typ NB nebude na tyhle potíže příliš důležitý.
Disk prošel testy toho programu HD Tune bez potíží, nenašlo to žádné chyby (Projížděla jsem to tím pomalým testem).

Od: chizuru*
Datum: 18.04.14 15:09

Ne, není

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.