Nastavení pořadí bootování u

Od: Datum: 11.03.14 19:22 odpovědí: 4 změna: 11.03.14 21:23

Potřebuji radu, mám desku Gigabyte - GA-8I915G-MF a dal jsem do ní 2 disky. Oba jsou na systém jeden je na widows a druhý na linux. (linux disk je připojen SATA a windows disk je připojen IDE) No jiném pc když chci nabootovat do windows tak že při stratu zmáčknu F12 a vyberu druhý disk, a jinak to načte linux. Tady jsem to chtěl udělat stejným způsobem. Ovšem skončil jsem v biosu kde když chci nastavit pořadí bootování tak je tam jen položka Hardd disk a neni volba zda jeden nebo druhý,a to nemluvím o tom že jsem chtěl vstupovat do windows přes něco jako na druhém PC F12 (nebo podobné) Ano je možnost doinstalovat spouštěč do linuxu s tím že bych výběr vybíral v linuxu. Chci to mít přes bios... děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.03.14 19:56

Zdravím

Nerad bych se mýlil, ale bootovat může jenom jeden disk (primer, master). Který OS se spustí je věc zavaděče, ve vašem případě linuxový.

Ohodnoceno: 0x

Od: luke237
Datum: 11.03.14 20:36

Nektere BIOSy umi prohodit poradi disku. U toho druheho PC se do te nabidky leze pras to F12). Tvoje deska neco takoveho zjevne neumi.

Je to takove nesystemove reseni a jak je videt, nekteri vyrobci to odmitaji implementovat. Udelej to tak, jak se to delat ma (nejake to boot menu do prvniho HDD) a bude ti to fungovat na kazdem PC.

Od: hellow
Datum: 11.03.14 20:48

Ano, přesně jak píše luke237 tak toto bude nejspíše můj problém. Jen se chci tedy zeptat jak nastavím SATA disk (kde je linux a doinstaluji zavaděč) jak nastavit jako hlavní. Zítra zkusím nasavit IDE disk jako slave...

ale již mě nic moc nenapadá.

Od: luke237
Datum: 11.03.14 21:23
Jestli mas na desce 1 SATA port a 1 IDE port, tak ten SATA bude zrejme hlavni (prvni radic) a ten IDE bude druhy radic.

Disk na IDE nesmis mit jako Slave, ale bud jako Master nebo bez prirazeni funkce. Slave jen v pripade, ze je na stejnem radici jeste dalsi disk, ktery je nastaven jako Master. V tvem pripade zadny jiny disk na danem radici pripojen nemas.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.