Proč je stahování her nelegální a filmů ne?

Od: Datum: 26.02.14 13:43 odpovědí: 10 změna: 10.05.14 15:59
Proč je stahování pirátských her nelegální a
naopak stahování filmů pro osobní potřebu
legální?
Vždyť filmy stojí za 1. mnohem více práce lidí
a za 2. jsou mnohem dražší než hry, např. stojí
přes miliardu. Jde mi jen o ten princip, proč?
Ví někdo?
Chci vědět jen ten P R I N C I P.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.02.14 13:55

Toto je dost diskutabilní..ale mám dojem že stahování čehokoliv pro vlastní potřebu je v podstatě legální. Nelegální je pouze šíření nebo sdílení.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 26.02.14 13:59
Ano, tak to je. A je treba si dat pozor, cim stahujete. Treba torrent behem tahani I sdili. A to je problem.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: hm®
Datum: 26.02.14 14:04
avatar

Protože je to tak napsáno v autorském zákonu. Stahování pro vlastní potřebu je tímto zákonem povoleno, to ale neplatí pro SW.

doplněno 26.02.14 14:10:

§ 30

Volná užití

(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.

(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.

(3) Nestanoví-li tento zákon dále jinak, užitím podle tohoto zákona je užití počítačového programu či elektronické databáze i pro osobní potřebu fyzické osoby ...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ben®
Datum: 26.02.14 14:07
avatar

Dobrý den, patrně Vám jde o stahování na území našeho státu, kde je stahování legální (např. v Německu ne). Ten rozdíl bude asi v tom, že hra je software a firma nedostává žádný autorský příspěvek. Film a hudba jsou díla audiovizuální a jejich tvůrci (majitelé autorských práv) mají nárok na příspěvek, který platíme všichni již předem v ceně výrobku, když si kupujeme jakékoliv čisté paměťové zařízení (HDD, flashku, CD nebo i DVD nosič). Toť moje vysvětlení. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 22:43
avatar

Rozdíl bych viděl hlavně v aktivním a pasivním využití.

Aktivní - software a hry (nelegální software můžete dále použít ke svému obohácení - podnikání, tvorba dat, programování, kreslení,..,.. hry opeět aktivní-živá zábava jedince to samé platí u torrentů (stahujete/sdílíte dál = možné obohacení)

Pasivní - hudba a filmy (pasivní konzumace médií) taky se to dá brát jako dál zneužitelné, ale trochu snad je vidět co chci říct

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pajko*
Datum: 29.04.14 13:23

Podle noveho ustanoveni EU je nelgalni stahovat z neoficiálních webu jako uloz.to. Zde pridavem odkaz m.zive.cz/soudni-dvur-vypalne-za-media-je-vysoke-a-stahovani-warezu-je-problem/a-173249/?textart=1

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.04.14 15:52

Víš, ono toho programování okolo her taky není málo, nedělá to jeden člověk, ale docela dost lidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pajko
Datum: 29.04.14 18:14

Chtěl bych se zeptat jak mam vysvetlit nekomu ze stahovani her je nelegalni?mame o tom spory on ze je legalni a ja ze nelegalni?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 06.05.14 10:03
avatar

Ježiš, už jsem to tu psal o kousek výš: protože počítačová hra je software a pro užití softwaru autorský zákon (vždy) vyžaduje (stručně řečeno) řádné nabytí odpovídající licence. Takže zdarma užívat hry (i jakýkoliv jiný software), za které autor chce zaplatit, odporuje tomuto zákonu.

Ovšem jsou i hry vydané s volnými licencemi a jejich stažení a hraní tím pádem jejich licence neporušuje a je tedy tzv. legální i podle zákonů (i když naše právo má trochu problém s pochopením, jak se tyto licence získávají, ale to je druhotný problém a nikdo zatím kolem tohoto formalismu neprudil).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.14 15:59
avatar

Hm se toho v poslední odpovědi dotknul, nevím, jestli úmyslně: u softwaru/her je nutno rozlišovat mezi 1. stažením a 2. instalací/užíváním.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.