1xKonec WINDOUWS XP a co dál?

Od: Datum: 07.04.14 09:36 odpovědí: 19 změna: 17.04.14 15:53
avatar

Poraďte mi ,jsem starší osoba a nevím co dál dělat, Všude se dovídám, že končí podpora WINDOUWS 8 XP to mám já,, že nebude MIkrosoft dále podporovat data apd. co s tím? Nemám na nový počítač, ze spořitelny mi přišlo, pořídit si internet 10 nebo 11 nebo firefox 26 a vyšší.. Kde se to instaluje? mám jako druhý po seznamu nastavený prohlížeč Mozila Firetox,, nestačí to? poraďte mi prosím. jak postupovat, co se stane, když nebudu dělat nic, a nebo dojde nakonec ke zrušení internetu, což mě děsí... Díky hezký den.

doplněno 07.04.14 16:56:

tak ještě jednou mám počítač stolní a verze je WINOUWS PROFESIONAL XP EXPLORER 8 SP 3, tak čeho se mám bát je to stará verze a bude mi i nadále fungovat.Dík


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axus®
Datum: 07.04.14 09:44
avatar

S koncem podpory Windows XP se nedeje vubec nic. Normalne pouzivejte vase PC dal stejne jako pred tim.

To, ze konci podpora hlavne znamena, ze se nebudou vytvaret bezpecnostni zaplaty systemu, ze postupne nebude nove koupeny hardware (tiskarny a pod.) se starym systemem spolupracovat, ze postupne skonci i vyvijeni software pro XP.

V podstate nic, co by se Vas zrejme v nejblizsich letech jakkoliv dotklo.

-

Internetove prohlizece zastaravaji a je mozne, ze nektere stranky, jako napr. u te sporitelny nebudou casem s prohlizecem spolupracovat a nove, vyssi verze prohlizecu nepujde na XP nainstalovat. Toho bych se ale hlavne obaval u Internet Exploreru. Alternativy jako ta Mozila, Opera a pod. poslapou urcite jeste hodne dlouho.

Z dalsich programu, ktere se obcas aktualizuji a ktere by nemuseli casem se starsim systemem spolupracovat je treba Skype, pokud pouzivate. Az k tomu dojde, staci ale odinstalovat, znovu nainstalovat nejnovejsi verzi, ktera jeste fungovala a tu si drzet. A tak je to prakticky se vsim.

Takze klid, vubec nic se nedeje.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.04.14 11:01
avatar

No tak ještě jednou mám WINDOUWS INTERNET EXPLORER 8 profesional XP. SP 3 verze 8.06001 18702 128 bitový. . tak nevím zda jsem to napsala jak to je.. Ale tu mozilu mě nabízely ke stáhnutí tak ho občas používám jako prohglížeč stránek místo seznamu, který mám také jako prohlížeč,, ale střídám to, protože je tajímavé, že na moziilu se dostanu třeba na stránky TN.zprávy .CZ.. a třeba na NOVA PLUS, fungují přehrávky seriálů, což na prohlížeči Seznam.cz nejde.. To je také zajímavé, ale proč? to na seznamu nejde. Tož otázka.. Tak díky a pište alespoň se na statrá kolena něco naučím kolem internetu. Takže se nemusím bát do budoucna MIKROSOFTUUU?dík.

doplněno 07.04.14 11:02:

Skype nemám, ale ČESKOU SP. servis 24 tak mám obavy o data. díky.

Od: axus®
Datum: 07.04.14 11:17
avatar

Takze znovu a jednoduse.

Operacni system mate zrejme Windows XP Pro, Service pack 3.

Na nem lze spustit pouze internetovy prohlizec Internet Explorer, verze 8 nebo nizsi.

Nebo samozrejme jiny, alternativni prohlizec, napriklad Mozilu, Operu a pod,, ktere vsechny v novych verzich stale na XP plne funguji vcetne sluzby Servis 24 od Ceske sporitelny.

-

Skype nemate, ale i kdybyste ho treba chtela, tak pod Sevis Packem 3 pobezi jeste dlouho.

-

Neni se ceho bat, zadny novy PC, system a pod. nepotrebujete.

-

Pouze doporucuji se plne odtrhnout od internet Exploreru a prejit k plnemu uzivani konkurencnich programu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.04.14 00:30

dobrý den chtěla jsem se zeptat,používám prohlížeč mozilu firefox ale mám také Explorerkterý vůbec nepoužívám,mám to samé jak paní co jste jí odpovídal když se odstraní nevymizí některé programy na firafoxu? nebo to nemá žádný vliv,chtěla jsem ho odstranit a ukazuje to že je často používán přitom ho vůbec nepoužívám a hodně instalací že se vymažou,týkají se jen toho prohlížečeExproreru? jsem taktéž laik starší tak že se radši zeptám děkuji s pozdravem ludmila

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 17.04.14 13:57
avatar

Nic nezmizi, ale 1. pokud si s odstranenim nejste jista a 2. nekdy v budoucnu se muze stat, ze na neco IE budete potrebovat, tak ho neodstranujte. Proste ho jenom nepouzivejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.14 15:36
avatar

Pokud tomu nerozumíte, nesnažte se rozhodně Internet Explorer mazat! Existují programy, které jej ke své funkci vyžadují. Odstraňte si jen jeho ikonku na ploše a prostě jej nepoužívejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.14 15:53
avatar

Co já vím, tak ho potřebují i sama Wokna...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: ben®
Datum: 07.04.14 09:45
avatar

Dobrý den, tak, hlavně klid a rozvahu - zatím nedělejte vůbec nic. Internet bude fungovat, Vaše PC také, do banky se dostanete a na ostatní stránky také. Patrně máte OS WIN-XP, kterému končí podpora, ale nekončí OS a je dále použitelný. Jenom si musíte hlídat jeho zabezpečení, mít dobrý antivir a hlavně se nebát, že se něco stane. Pokud Vám vše nyní funguje, tak se neděste předem. Zdravím!

doplněno 07.04.14 09:51:

babkazov - vůbec se neděste a buďte v klidu. Je to částečně "bublina", která má navádět k zakoupení nových Windows. A ten OS LInux je skutečně zdarma, na internet je výborný a jeho instalace je snadná. No, ona není ani nutná a dá se vyzkoušet s Live-CD. Ale, tím Vás zatím nebudu zatěžovat - hlavně ten klídek.

doplněno 07.04.14 09:58:

Do banky se dostanu i ve Firefoxu 7 - jen na stránce napíší, že je starý a potom se tam dostanu.

Jenže, nová verze Firefoxu je moc náročná na systémové prostředky a vše je pomalé. Někdy je stará věc lepší, než ta novější - Firefox i OS WIN-XP.

doplněno 07.04.14 17:02:

jarojetu - tak naposledy - máte OS WIN-XP a v něm prohlížeč internetu MI Explorer 8.

A fungovat to bude i nadále.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.04.14 09:46
avatar

Jsem vyděšená úplně stejně. A podrobné odpovědi velice přivítám. ;)Včera v rádiu nějaký chyrtý člověk říkal, ať si stáhneme Linux zdarma, ten že je rovnocený. No jo, ale co pak s tím. Až to stáhnu. Na to si ještě troufnu. *plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.14 13:44
avatar

Stáhneš, to jako ISO, vypálíš na CD a vložíš do mechaniky. Zvolíš češtinu a volbu vyzkoušet bez instalace. Pak můžeš zkoušet co Linux umí a co ne, bez toho že by se ve tvém počítači udělaly jakékoli změny. Jestli má tvůj počítač slabší operační paměť, může se zdát linux pomalejší, protože používání bez instalace zabere větší díl RAM než když ho potom regulérně na instaluješ.

Zjistíš, že Linux má přímo v sobě integrovaný softvér pro běžného uživatele - prhlížeč, kancelářské programy (obdobu MS Opice ) atd atd a všecho je zdarma.

Abych byl objektivní, tak musím přiznat barvu - linux má problémy s pdporu některých zařízení. Připojit neěkteré mobily nebo televizní USB tuner dá občas trochu zabrat. Běžný hárdvér ale je už dneska skoro bezezbytku podporován.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.14 09:50
avatar

V blízké budoucnosti nepocíte nic. Info od pramene:

http://windows.microsoft.com/…s-cz/windows/end-support-help

Firefox stáhnete zadarmo z internetu. Banka chce nový firefox, resp. požaduje nový firefox, protože zřejmě náte Servis 24 a tedy ho používáte pro komunikaci s účtem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.14 09:52
avatar
Pro začátek si ujasněte, zda máte Windows XP nebo Windows 8. Z nadpisu a dotazu to jaksi nelze dobře pochopit.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ala1970*
Datum: 07.04.14 09:52

Win XP nejsou WIN 8 :) V pohodě si kupte podle mě win 7. Jsoupodle mě lepší jak 8. Jak XP jsou. Tam již budete mít věci jako prohledávač atd, již aktuální. pokud nepreferujete nějaký vlastni jako je firefox.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.14 10:20
avatar

Pokud nebudete navštěvovat nebezpečné stránky jako warez a porno a jak lehce vydělat peníze a falešné antiviry a nebudete otevírat emaily od cizích lidí, tak se nemusíte bát Je to jen mediální masáž, aby lidi kupovali nové počítače a windows :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pppo
Datum: 07.04.14 13:12

Na nebezpečné a podobně stránky mám právě linux live-cd na flashce :) Jinak používám windows 8, protože práce musí odsejpat a né abych se ještě zabýval zdrojovým kódem a jinýma šílenostma pokaždé když něco nefunguje jak má.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.14 14:01
avatar

V dnešním linuxu se se žádnými zdrojovými kódy nepracuje. Kdo nechce, nemusí prakticky ani používat terminál. Nakonec stejně zjstí že to nic není a je to rychlejší, ale pokud nechce, tak nemusí. Běžný uživatel se obejde i bez něj. Nalistovat centrum softváre ze stejné rolety jako je pod Widlema Start a kliknout do vyhledávání zvládne i malé dítě. Zbývá kliknout na instalovat a zadat heslo uživatele.

S kódy se pracovalo hodně ještě ve verzi 7 kdy jsem Linux zkoušel poprvé, aktuální verze bude v dubnu 14 takže od té doby uplynulo už skoro 7 let. I linux se vyvýjí směrem k běžnému uživateli, který chce jen spustit počítač a fungovat a né se hrabat v nastavení. První dojem po spuštění Ubuntu je, že je všechno někde jinde, ale jde jen o zvyk. Navíc myslím Kubuntu, schválně zachovává podobné rozložení jako Widle. Takže komu vzhled a rozložení Ubuntu nevyhovuje, může si dát Kubuntu nebo xubuntu. Jádro je stejné takže podora na fórum ubuntu platí pro všechny. Jde jen o to se rozhoupat a zkusit to.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.04.14 17:17
avatar

Na pomalejší PC radši Mint Cinnamon (Linux není jen Ubuntu) nebo Lubuntu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.14 14:06
avatar

Nechci vířit diskuzi, ale z vlastní praxe ... W98 jsem používal bezproblémově až do vydání SP3 pro W-XP SP2. Nyní samozřejmě pokračuji dál s W-XP SP2 + doinstalováno SP3. To že mám zakázané aktualizace a dlaší služby vlastně vychází ze diskuzního příspěvku od>>Nutt<<

https://www.poradte.cz/pocita…usteni-win-xp-profesional.htm .

Protože se snažím vyhnout všem problémům internetu využívám i nadále výše uvedený odkaz. Bylo by velmi příjemné, kdyby opět někdo s dobrými zkušenostmi vypracoval podobné doporučení, rozšířené o nová riziková spouštění v PC/NB, zejména pro W-XP.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.14 18:07
avatar

Děkuji všem za odpověď, jarojetu díky.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.