Neostrý tisk

Od: Datum: 04.03.14 15:59 odpovědí: 18 změna: 04.03.14 20:07

Dobrý den, mám takový problém mám fotku nebo obrázek a ten zmenším rozměrově např. o 40%. často na rozměry obvyklé fotky. dpi zůstane původní většinou těch 72 dpi. Když jej ale poté tisknu tak je takový fotka,obrázek nezaostřený trochu rozmazaný. Podotýkam že vždy zmenšuji proto bych neočekával z horšenou kvalitu. Tisknu na na ink. tiskárně epson. Tiskárna jinak tiskne pěkně. Porádte prosím. Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.03.14 16:20

Nějak nechápu, proč ten obrázek před tiskem zmenšujete? Čím víc jej zmenšíte, tím horší bude kvalita tisku.

doplněno 04.03.14 16:54:

Vytiskněte to přímo z Windows. Ve složce, kde máte nezmenšený obrázek vyberte myší jeden nebo více obrázků, klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Tisk. Otevře se vám průvodce tiskem, kde si následně vyberete jakou velikost chcete vytisknout. Nedojde ke ztráte kvality tisku.

Ohodnoceno: 1x

Od: zola
Datum: 04.03.14 16:38

tak když mám fotku např 30x20cm a potřebuji ji vytiskonout ve velikosti 15x10cm tak ji snad musím zmenšit. Vůbec jsem Vás nepochopil...

Datum: 04.03.14 16:40

PC velikost prepocita. Vzlast, kdyz mate zachovany pomer stran

Datum: 04.03.14 16:47

nerozumím... když nic nezměním vytiskne se 10% a to na celou a4. pro mě je důležity rozměr v cm.

Datum: 04.03.14 17:30

tak jsem to tak zkusil z windousu a nějak nechápu kde mám nasatavit tu velikost mám tam jen přednastavené velikosti... tak potom nevím když budu chtít jiný poměr stran... no ale když jsem dal 10x15cm format papíru a4... tak výsledek skutečná velikost po tisku je 9x15,5cm(na nic)

Taj sme ješte zkusil podruhé dat "vyplnit snímek obrázkém" a to zas ořeže okraje a má 10,5x 15,5... tak nevím

Od: axus®
Datum: 04.03.14 16:22

Jaky je duvod zmensovani?

Tisknete z puvodni velikosti fotky.

Datum: 04.03.14 16:41

Ano at již fotka nebo obrázek je velký tak jej zmenšuji z původní velikosti např 50x20cm ma 15x10. Používám pr. Inranwiev.

Datum: 04.03.14 16:31

Dost zalezi na SW, ktery pouzivate. Predpokladam, ze obrazek zmensujete a orezavate na format fotografie. Mam napriklad spatne zkusenosti s vychozi aplikaci we win. Ta obrazky temer vzdy poskodi. Jinak jestli mate stejny pomer stran, tak muzete tisknout z originalniho obrazku, jen nastavite papir podle skutecne velikosti. Obrazek se Vam prepocita.

Take doporucuji zachovat original fotografii, aby jste pozdeji zmenseni nebo uprav nelitoval.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.03.14 16:43

Používám Infranwiev, jinak není vždy zachovám poměr stran, Zálohy samozřejmě mám. Zbytek výše.

Od: axus®
Datum: 04.03.14 16:53

Tak v Infranu pouze upravte pomery stran (respektive oriznete), aby odpovidali pomeru 1,5 (foto 10x15).

Fotku ale nezmensujte. Tim dochazi ke ztrate rozliseni. Nechte ji v puvodni velikosti a ovladac tiskarny ji pri na staveni tisku na 10x15 nastavi tak, aby se vytiskla prave na tuto velikost.

Ve chvili, kdy se dostanete pod rekneme cca 250dpi, tak bude foto vzdy neostre - tupkovane. Klasika pro fototisk je 300dpi, ale i tech 250 je jeste dobrych.

Takze pro tisk 300dpi na 10x15 musi mit foto min rozliseni 1200x1800 pixelu a tiskarna musi umoznovat v tomto rozliseni tisknou.

Pro 250dpi staci foto 1000x1500 pix.

doplněno 04.03.14 17:10:

V zavislosti na tiskarne a na programu muze byt nastavovani velikosti tisku na dvou mistech.

V nastavovacim okne tisku:

1. V upresnujicich nastaveni konkretne vybrane tiskarny (tedy v ovladaci tiskarny) je pravidlem, ze je na vyber roletove menu s prednastavenyma velikostma tisku (A3, A4, Dopis, foto 10x15, foto 9x13, vizitka a pod...)

Tim nastavite velikost tisku.

2. V zakladnim okne tisku muze byt u nekterych (hlavne grafickych) programu zaskrtavatko, zda se ma tisknout v puvodni velikosti, nebo zda se ma obraz prizpusobit velikosti papiru a pod. Tak to jenom zkontrolujete, ze tam takove zaskrtavatko nemate a pokud byste ho precejenom nalezl, tak zaskrtnete, aby se velikost prizpusobila.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 04.03.14 18:01

1.už jsem z toho blbej... jak mám v tom infranu změnit velikost? jako v tom nastavení mám z původní xxx velikosti napsat svou požadovanou velikost? to pak dojde ale ke změně kvality ne jak píšete? A to mám přepsat třeba dpi na 300(původní 90dpi) a změnit i rozlišení. Uložit

2 . když tisknu přes windows tak je to ostré! ale furt mi tam chybí to nastavení velikosti mám tam přednastavené(ovladač tiskárny jak popisujete ), ale to je mi na nic potřebuji svou velikost třeba 21,7mm*15.3mm. Nehledě na to že když nastavím přednastavené 10*15 cm foto stejně se vytiskne v trochu jiném rozměru ale to jsem psal výše.

3 děkuji za trpělivost a pochopení

Datum: 04.03.14 17:36

Dobrý den.

Vy tedy nejdříve fotku zmenšíte, uložíte a pak tisknete?
Já na tisk (i na "běžnou editaci") používám program XnView - když chci fotku vytisknout v určitém rozměru, nic s ní nedělám - resp. zvolím tisk a v "dialogu tisku" můžu navolit, jakou konkrétní velikost má mít vytištěná fotka. Nějakou "deformaci kvality fotografie" jsem nikdy nezaznamenal.

doplněno 04.03.14 18:16:

U toho programu XnView se ale jedná o dialog přímo toho programu (ne tiskárny) - předtím, než úlohu odešle na tiskárnu, tak se právě zeptá, co se má s obrázkem stát (vytisknout tak, jak je, nebo roztáhnout na stránku, nebo vytisknout o přesných rozměrech)... Tohle asi irfan view nemá...

Datum: 04.03.14 18:03

Dobrý den, No a to já navolit při tisku právě nemohu... teda mohu volit velikost papíru ale to asi není vono...

Datum: 04.03.14 18:05

to je prave ono

Datum: 04.03.14 18:15

Není - tazateli jde o velikost fotografie (obrázku), ne o velikost stránky (A4, A3 atd.)...

Od: jofa®
Datum: 04.03.14 18:36

V editoru si dejte rozměry v pixelech pro fotografii 10x15cm 300dpi. dle tabulky. Jinak tiskárna by si to měla upravit sama po zadání parametrů pro tisk.

Datum: 04.03.14 19:58

Pokud máte nainstalovaný Word nebo podobný textový editor, jednoduše neupravovanou fotku přetáhněte do nového dokumentu. Velikost a polohu na stránce A4 si upravíte tažením za její rohy, ořez, otočení a základní úpravu jasu a kontrastu umí také. Pro laika je to jednoduché a hlavně vidí velikost i umístění.

Datum: 04.03.14 20:07

mirex: Ano, také možnost - ale když jsem to takto občas zkoušel, tak mi přišlo, že výsledný tisk stejně není tak kvalitní, jako když dám v prohlížeči (XnView) tisk dané fotografie/obrázku s přesně daným rozměrem...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.