Jak se starat o externí pevný disk

Od: Datum: 21.01.14 18:18 odpovědí: 6 změna: 22.01.14 08:24

Zdravím

chci se zeptat jak se starat o externí pevný disk, nebo spíš jak s ním zacházet.

Mám Western Digital My Book Elite, vím že HDD patří mezi jedno z nejcitlivějších HW.

Když vím že HDD nebudu dlouhodobě používat tak ho odpojím od bezpečne odpojím od USB, ale v elektrice ho nechám protože když je odpojen z USB tak je nečinný. Na noc disk nechávám připojený k elektrice ale USB mám vytažený protože můj notebook má USB porty pod napětím i když je vypnutý.

Chci se tedy zeptat jestli nevadí když mám disk připojený přes noc v zásuvce i když nic nedělá, a jestli nevadí když je disk 8 hodin v kuse v provozu, nebo je dobré když ho vypínám.

Jedná se o můj první externí disk.

Předem děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.01.14 18:27

Paranoia. Klidně ho nech zapojený pořád, jemu to vadit nebude. Dnešní HDD nejsou ani zdaleka tak citlivé, jak někteří tvrdí.

Ohodnoceno: 0x

Od: hop®
Datum: 21.01.14 19:33

Rozumný externí disk se při delším nepoužívání přestane točit, pak se neopotřebovávají mechanické součásti - lze to zjistit sluchem, případně podle kontrolky. Elektronika by pod napětím měla vydržet nepřetržitě.

Jinak doporučuji s točícím se diskem nedělat prudké pohyby, já se snažím s ním nehýbat raději vůbec...

Od: tvojemama
Datum: 21.01.14 19:41

Disk bliká pořád, ale netočí se, ani podle zvuku ani když na něj šáhnu. Ale když jsem šel včera spát a nechal ho připojen v zásuvce tak se mi zdálo že trošku vrčí (mám ho hned nad hlavou) takže to byl buď nějaká malý transformátorek, a nebo moje paranoja.

Od: hop®
Datum: 21.01.14 19:45

Pokud občas blikne, tak jen komunikuje se systémem, zjišťuje se, jestli tam stále ještě je, pro případné okamžité použití.

Ale pro klid duše a čisté svědomí ho odpojovat můžete - nic tím nezkazíte, opravdu to není nutné kvůli disku, spíše pro Váš klidnější spánek... ;)

doplněno 21.01.14 20:06:

Když kliknete na Počítač, tak si ten Váš počítač "osahá" všechny periferie, jestli je někdo neodpojil, je to logické i rozumné, aby nezobrazoval třeba flashku, kterou už dávno někdo v kapse odnáší do pryč...

Od: tvojemama
Datum: 21.01.14 19:56

Já jsem to právě zkoušel, dokud jsem byl na webu tak disk nic nedělal, ale jakmile jsem klikl na složku Počítač tak disk okamžitě zareagoval, navíc v programu WD SmartWare lze nastavit po jaké době disk uspat.

Díky moc za odpověď.

Od: host
Datum: 22.01.14 08:24

U externích disků s napájením přes USB je nejjednodušší disk připojovat pouze když ho chci použít a když ho nepoužívat, tak ho odpojit. Je napájený podobně jako fleška přes USB (5V max 0,5A), takže v nečinnosti má pouze malý odběr. V okamžiku když se disk roztočí si vezme víc proudu, u některých ext.HD někdy jedno USB nestačí a zapojuje se do dvou nezávislých konektorů. Proto se externí disky s velkým odběrem dělají se samostatným napájením, asi to, co máte vy.

Nejjednodušší řešení je pořídit si rozbočku s několika zásuvkami a vypínačem, tak zvaného "psa", prodlužovačku se psem a vypínačem (někdo si pořídí i dražší s ochranami proti přepětí apod.) a když od počítače odcházím tak jednoduše všechno najednou (napájení adaptéru PC, tiskárnu, bedničky, externí HD, případně velký monitor, atd, atd) jediným cvaknutím vypínače vypnout. A je to.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.