Síťový brum z mikrofonu

Od: Datum: 04.10.13 08:27 odpovědí: 3 změna: 04.10.13 16:43
avatar

Včera se mi objevil nevysvětlitelný problém při nahrávání zvuku přes mikrofon do PC. Ještě den před tím bylo všechno v pořádku. Při zapnutí mikrofonu se ozývá velmi silný síťový brum (50 Hz, asi jako při nepřipojeném neživém drátu přívodu, či neuzemněném stínění). Mikrofon ale funguje, takže jednodrátově připojený být nemůže. Když ho ale odpojím od PC, brum zmizí. Takže je to jednoznačně záležitost mikrofonu. Intenzita brumu je prakticky nezávislá na poloze i umístění mikrofonu. Co mě dost šokovalo je, že se ve zvuku ozve lupnutí a následně brum prakticky zmizí, když se dotknu kovové uzemněné lampičky na stole. Naopak se výrazně zvětší, když přiblížím ruku k její šňůře, nebo k mikrofonu. Při tom sedím na židli před monitorem a ničeho jiného se nedotýkám (ani toho mikrofonu). Když lampičku odpojím a odstraním ze stolu, nic se nemění. V okolí mikrofonu, ani PC, dokonce ani v celé místnosti se od včerejška nic nezměnilo, nepřibyly (ani se nepřemístily) žádné elektropředměty. Co se to mohlo stát?

doplněno 04.10.13 08:58:

Tak mi to nedalo a zavřel jsem mikrofon no plechové uzeměné krabice. Brum zmizel. Teď nemám čas, ale skusím proměřit kablík mikrofonu, jestli přece jen není utržené stínění. Ale mikrofon by přece jednodrátově nefungoval. To uzemění skříně PC taky prověřím, ale to se mi nezdá, přece by se samo od sebe přes noc neodpojilo. Bohužel jiný mikrofon na vyzkoušení nemám a nový se mi kupovat nechce, když nevím, jestli mu něco je.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.10.13 08:48

A zmizí brum, když se dotknete kovové kostry počítače? Zkontrolujte, že je počítač připojený na PE.

doplněno 04.10.13 08:50:

Jedná se o stolní PC, nebo o notebook? U notebooku napájeného dvouvodičovou nabíječkou bez kostry by se to tak mohlo chovat.

doplněno 04.10.13 09:19:

Prostě řekl bych že něco v okolí není ukostřeno a plave. Levné mikrofony mívají jen srandovní stínění, tak to pak bručí. Buď je to samotné PC či lampička. nebo něco většího v okolí. Pokud máte doma jakýkoli multimetr, pak jej přepněte na rozsah 1000V AC. Hrot vodiče z COM svorky držte v dlani, aby měl kontakt na vaše tělo a hrotem voiče V svorky se dotýkejte kovových částí ve vašem okolí přístupných dotyku (lampička , PC, radiátor, další spotřebiče). Při kontaktu s "bručícím" předmětem voltmetr ukáže napětí obvykle několika desítek voltů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.13 09:02
avatar

Je to klasické stolní (nebo spíš přízemní *smich* ) PC

Teď musím pryč, budu se tomu věnovat odpoledne. Nebaví mě namlouvat komentář k videu a držet při tom v náručí stolní lampu. :D

doplněno 04.10.13 16:13:

Poslední poznatky:

Na skříni PC jsem podle Vaší rady naměřil cca10 V střídavých. Skříň PC je uzemněná (proti PE neměřitelný odpor). Brum trvá i když je odpojené ze závky všechno na dohled, včetně monitoru (mimo repráků a PC) a mikrofon je od PC vzdálený co kabel dovolí. Přizemění skříně PC nepomáhá. Když k mikrofonu přiblížím ruku a nejsem uzeměný, brum výrazně zesílí. Naopak, když uzeměný jsem, brum mizí. Mikrofonu se při tom nedotýkám. Kabel mikrofonu je v pořádku (ohmicky). Připadá mi to, že je někde silný zdroj brumu a moje osoba funguje jako nténa. Pokud se uzemním, odsaju signál z okolí a svedu ho do země, pokud se neuzemním, naopak signál akumuluju a předávám mikrofonu. Ovšem kde se signál bere, když je všechno kolem vypnuté? Proč to ještě předevčírem nebylo? O elektronice toho dost vím, ale tohle nechápu.

Datum: 04.10.13 16:43
avatar

Tak jsem to vyřešil trochu svérázně. Na hlavu mikrofonu jsem navlékl kus vodovodní roury a ten jsem spojil s kostrou uzemněné lampičky. Výsledek je až neuvěřitelně dobrý *palec*. Po brumu ani památka. Jednou to možná předělám nějak inteligentnějc ;) . Teď na to nemám ani čas, ani náladu. Ale stejně mně vrtá hlavou, co se kde ze dne na den změnilo, proč to jeden den nedělalo a druhý jo *nevi* .

doplněno 07.10.13 11:28:

Tak jsem v pátek dodělal komentář k videu s kusem uzeměné roury na mikrofonu. Přes víkend jsem nebyl doma, PC byl vypnutý, nikdo na nic nesahal, s ničím nehýbal. V pondělí ráno jsem se rozhodl udělat stínění mikrofonu trochu na úrovni... a ejhle *sok* ! Po zapnutí žádný brum, žádné rušení, všechno funguje jak má i bez dodatečného stínění. Takže to chápu čím dál míň *nevi*.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.