Úsporný režim na PC

Od: Datum: 31.08.13 17:26 odpovědí: 8 změna: 01.09.13 16:59

Ráda bych si na svém počítači nastavila vypnutí monitoru, pevných disků, úsporný režim a režim spánku.Bohužel po vypnutí se mi počítač okamžitě znovu zapne.Proto jsem u všeho nastavila -nikdy-a nechala jen vypnutí pevných disků.Ale je to totéž-vypne a okamžitě zapne.V čem dělám chybu? Zkoušela jsem nastavit úsporný režim přes nabídku start.Ručně zmáčku Úsporný režim.PC vypne a zapne.Co s tím? Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 31.08.13 18:13
avatar

Dobrý den, nejsem si jistý, ale snad se toto dá nastavit i v BIOSu PC, resp. je tam volba, zda ten úsporný režim má řídit BIOS nebo OS (Windows). Zdravím!

doplněno 31.08.13 18:14:

Jinak, úsporný režim ruší třeba pohyb myší nebo stisknutí klávesy.

doplněno 31.08.13 18:48:

Rozumím - jinak, do BIOSu při startu PC opakovaně mačkat klávesu F2 nebo Del. Najít záložku Power management a tam by měla být možnost nastavit buď BIOS nebo OS. Potom až vzadu Save a Exit. Píši to z paměti, tak to je přibližně.

doplněno 31.08.13 18:51:

Jenom doplním, že ta úspora je relativní - zase tím dochází k většímu opotřebení monitoru a HDD.

HDD by měl běžet bez přestávek, pak má (údajně) delší životnost.

doplněno 31.08.13 21:46:

praivo - já si tu volbu v BIOSu pro řízení úsporného režimu pamatuji. Je ale fakt, že to bylo Pentium I a je to hodně let. Tam se dalo nastavovat mezi BIOSem a OS. V novějším BIOSu už to tedy nebude.

A od té doby, kdy se nenávratně "rozsypal" HDD při buzení z úsporného režimu, jsem ho nepoužil.

Ostatně, stejně HDD v PC nemám a OS Linux mám na flashce. Ale, ta možnost, že se PC vrací do normálního režimu nějakým spuštěným programem na pozadí, je dost pravděpodobná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.13 18:19

Děkuji.Že to ruší pohyb myši samozřejmě vím Pokud bych to musela nastavit v Biosu tak to raději počkám až mne navštíví syn,tak moc počítačům zase nerozumím.

Datum: 01.09.13 01:06
avatar

Wake up events (nastavení probuzení myší nebo klávesnicí) se nastavuje v biosu, stejně jako další režimy ACPI (vyputí jen monitoru a disku, nebo všeho pohybu (systém zůstane na operační paměti) atd. Nastavení vypínání pevného disku v napájení nemá logicky smysl, pokud má počítač méně než dva disky. Jinak samozřejmě může jít o jiné příčiny (spuštěné úlohy a podobně).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.13 10:51
avatar

Jestli se data uloží na disk nebo do RAM, o tom přece rozhodují Wokna (spánek nebo hibernace).

Režim spánku je stav snížené spotřeby, který v počítači umožňuje rychle obnovit plný výkon (obvykle během několika sekund), jestliže chcete začít opět pracovat. Uvedení počítače do stavu spánku je jako pozastavení přehrávače DVD _ počítač okamžitě ukončí činnost a je připraven k opětovnému spuštění, když chcete obnovit práci.

Režim hibernace je stav snížené spotřeby navržený především pro přenosné počítače. Zatímco režim spánku zpravidla uloží nastavení do paměti a spotřebovává malou část energie, režim hibernace uloží otevřené dokumenty a programy na pevný disk a potom vypne počítač. Ze všech stavů snížené spotřeby, které se používají v systému Windows, spotřebuje režim hibernace nejmenší množství energie. U přenosného počítače používejte režim hlubokého spánku, když víte, že počítač nebudete používat dlouhou dobu a že nebudete mít příležitost v této době dobít baterii.

Díval jsem se do několika BIOSů, ale nastavení, co všechno se má vypnout, jsem nenašel ani v jednom.

Navíc jak bys pak vysvětlil samovolné probouzení?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.13 16:59
avatar

V biosu se nastavují ACPI režimy a režimy probouzení také. Nevylučuji, že to může být čímkoli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.13 21:20
avatar

Bene,

1. BIOS s tím nemá nic společného, úsporný režim řídí Windows. Takováto volba v BIOSu ani není (nebo aspoň tam, kde jsem se díval - asi 5 počítačů)

2, K žádném u většímu opotřebení nedochází (pokud to není něco jako vypnout - minutu počkat - zapnout - z dvě minuty vypnout - ...).

doplněno 31.08.13 21:21:

* řidi Windows = řídí operační systém (nějak mi tam padla Wokna, asi proto, že je mají skoro všichni)

doplněno 31.08.13 22:54:

Tak Pentium I doma nemám (resp. možná mám, ale ne na desce), ale někde mám PIII, tak se pak schválně podívám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.13 21:22
avatar

Neběží ti tam nějaký program, který by ho mohl budit (např. antivir)?

doplněno 01.09.13 10:51:

Něco jsem našel:
 • Postup zabránění probuzení počítače zařízením
  1. Spusťte nástroj Správce zařízení kliknutím na tlačítko StartObrázek tlačítka Start, kliknutím na položku Ovládací panely, kliknutím na položku Systém a zabezpečení a kliknutím na položku Správce zařízení v okně Systém.Požadováno oprávnění správcePokud vás systém vyzve k zadání nebo potvrzení hesla správce, zadejte heslo nebo proveďte potvrzení.  2. V seznamu kategorií hardwaru vyhledejte zařízení, jemuž chcete zabránit v probuzení vašeho počítače, a dvakrát klikněte na název zařízení.  3. Na kartě Řízení spotřeby zrušte zaškrtnutí políčka Povolit zařízení probouzet počítač.  4. Klikněte na tlačítko OK.

 • Počítač může budit z režimu spánku program nebo naplánovaná úloha. Nastavení řízení spotřeby ve výchozím nastavení neumožňuje plánovaným úlohám probouzení počítače z režimu spánku nebo hibernace. Některé programy však mohou počítač probudit v případě změny těchto nastavení.


  Postup zabránění probuzení počítače programy
  1. Otevřete ovládací panel Možnosti napájení takto: Klikněte na tlačítko StartObrázek tlačítka Start, na příkaz Ovládací panely, na položku Systém a zabezpečení a na položku Možnosti napájení.  2. Na stránce Vybrat plán napájení klikněte na položku Změnit nastavení plánu u plánu, pro který chcete změnit nastavení.  3. Na stránce Změňte nastavení pro schéma klikněte na položku Změnit pokročilé nastavení napájení.  4. Na kartě Upřesnit nastavení rozbalte položky Spánek, Povolit časovače pro probuzení a klikněte na tlačítko Zakázat v případě napájení počítače z baterií i pro napájení z elektrické sítě a klikněte na tlačítko OK.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.09.13 14:10

Tak už je vše v pořádku.Nastavila jsem pouze Režim spánku,vše ostatní musí být vyplé,jen takto se můj počítač okamžitě znovu nezapne.Díky za rady.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.