Wifi access point x Wifi router x router

Od: Datum: 22.07.13 15:56 odpovědí: 3 změna: 22.07.13 16:46

Ahoj, můžete mi prosím velmi polopatisticky napsat, jaký je rozdíl mezi wifi access point, wifi routerem a samotným routerem? Nejde mi to do hlavy. Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.07.13 16:28

Wifi AP je používán na šíření wifi

Wifi router je většinou přijímač právě wifi signálu z AP (vždy to neplatí je možné i wifi router/modem nastavit na AP či soft AP hybrid)

LAN router (někdy též označován jako switcher, hub) je router bez možnosti Wifi takže jen kabel LAN

Za chvíli stejnak bude většina routerů maximální hybrid co bude mít všechny funkce nebo jejich většinu

Ohodnoceno: 0x

Od: mowla*
Datum: 22.07.13 16:37

router - v původním významu je směřovač, slouží k propojení různých LAN
wifi router - je vlastně několik ´mašinek´ dohromady - vlastní router + switch/hub + wifi hub
wifi AP - přípojný bod wifi sítě

;)

No - a teď je otázkou, nakolik ti toto vysvětlení pomohlo - pokud nevíš o sítích nic, tak asi moc ne - takže se - kdyžtak, ptej dál.

doplněno 22.07.13 17:01:

Jo - tak rozhodující pro koupi je vědět, jaké zařízení potřebuješ nahradit. Zjednodušeně - máš stávající wifi-něco připojeno k modemu (kabelový net) nebo k ADSL/VDSL lince a nebo k nějaké wifi síti v okolí?

doplněno 22.07.13 17:30:

No - UPC provozuje primárně kabelový net, takže máš někde vyvedený kabel, ten vede do krabičky (modem) a odtamtud je kabelem připojená další krabička (wifi-router *) - a tento chceš nahradit.

Takže vybrat si můžeš z těchto - http://wifi-routery.heureka.cz/ , osobně doporučuju některý z těchto - http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=wifi+router+cq (přímo je používám) - snadná konfigurace, dostatečné možnosti a bezproblémový provoz.

*) před koupí raději toto zapojení zkontroluj, pokud by bylo odlišné, nemusí být mé doporučení správné

doplněno 22.07.13 17:32:

Jen doplním - samotnou výměnu ale nech na někom znalejším ;) - konfigurace sice není složitá, ale musíš aspoň vědět co nastavit a na jaké hodnoty.

doplněno 22.07.13 18:25:

Výborně - takže to, co jsem psal, platí - na horní fotce je kabelový modem, na dolní wifi-router stejné kategorie, jakou jsem ti doporučil - s tím, že ty routery CQ jsou minimálně stejné (spíše lepší). Pokud ti původně vyhovovat tento router, stačí ti z mnou doporučených ten levnější, pokud jsi měla nějaké problémy s pokrytím bytu/domu signálem, ten dražší (CQ-C615) by ti je mohl vyřešit (odlišným natočením antének můžeš eliminovat nepravidelnost vyzařovaných laloků signálu).

;)

Tak ať se zadaří...

doplněno 22.07.13 18:27:

Jo - vyměnit musíš samozřejmě ten TP-Link (dolní foto), ten horní slouží jen k ´překladu´ signálu mezi ´dálkovým´ kabelovým připojením a vlastní sítí.

doplněno 22.07.13 18:33:

Nemáš zač. ;)

Ohodnoceno: 0x

Od: tecr®
Datum: 22.07.13 16:46

Potřebovala bych si koupit domů novou wifi kvůli tomu, že stará začíná docela zlobit (špatný signál i na dva metry, pomalé přenosy). Když jsem se dívala na stránky na Heuréce, bylo tak výše uvedené rozdělení. Který typ bych tedy měla koupit? Wifi router je asi nejlepší?

doplněno 22.07.13 17:22:

Mám připojení přes kabel i bezdrátově. Je to od UPS. Nevím, jestli odpovídám na Tvou otázku. *hi*

doplněno 22.07.13 18:11:

Paráda, moc Ti děkuju!

Ještě mě napadla jedna věc. Ofotila jsem zadní štítek s informacemi, pokud by to mohlo pomoc s identifikací. Vidím, že jeden z nich je router.

doplněno 22.07.13 18:22:

Ještě mě napadlo, který z těchto dvou mám vyměnit, když chci docílit větší rychlosti přenosu a lepšího signálu?

doplněno 22.07.13 18:29:

Týjo, jde vidět, že máš přehled. Moc Ti děkuju za Tvé rady! *palec*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.