Rozmazání obličeje ve videu - jiný postup?

Od: Datum: 18.07.13 23:43 odpovědí: 9 změna: 19.07.13 23:14

Strávil jsem dlouhou dobu hledáním vhodných programů a jejich zkoušením na rozmazání pohybujícího se obličeje v krátkém (cca 1,5 min.) FullHD .MOV videu.

Zkoušel jsem jak ty velké, známé programy, tak i neznámé "pidi" prográmky. Žádný si s tím zdárně neporadil. Nastávaly tyto situace: nešlo importovat samotné video; program hlásil ihned chybu; importovala se pouze zvuková stopa; chyba při pokusu aplikovat příslušný efekt. Ty "dražší" programy měly alespoň náznak úspěšnosti ale: při dosažení desítek klíčových snímků na krátkém úseku řádově pár sekund se program sekl a nešlo s ním dál pracovat; no a druhý pro změnu po zpracování také pár vteřin sledováním objektu zaplnil 16ku RAMku (!) a sekl se a odmítal spolupracovat. ;)

Je to již delší dobu, již by se mě do těchto "běžných" a neúspěšných postupů nechtělo pouštět a ztrácet čas a nervy.

Tak mě teď napadla selským rozumem geniální myšlenka:

Video je tedy složeno z určitého počtu snímků/s, rozmazání by přeci mohlo jít vyřešit i bez klíčových snímků a dalších nesmyslů - stačilo by prostě aby se video posouvalo snímek po snímku a já bych na každý tento snímek prostě posunul např. černý pruh přesně na žádaný objekt a tento program by to ihned ukládal do nově vznikajícího videa. Prostě najede snímek, myší posunu čtvereček, program to zaznamená, uloží a de se dál. (pokud by měl program problémy s použitím originálně zakódovaných snímků, tak by si prostě to video sám "rozsekal" a předhazoval uživateli snímky svoje)

Ví někdo o programu, který by to takto umožňoval? Předpokládám, že nikoli. Jestli je zde přítomen nějaký zdatný programátor a baví ho tento obor, tak směle do toho. ;)

Tento program by poté mohla využívat většina lidí, protože by rozmazávání pohybujících se objektů ve videu byla najednou hračka. (pouze náročná na čas)

Nebo je můj nápad naprosto mimo mísu? ;)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.07.13 23:58

Jistě by to takhle šlo, přinejhorším klidně ve virtualdubu, který má možnost vložit objekt (nebo třeba jednobarevnou obdélníkovou výplň) na dané místo v daných snímcích. Ale trvalo by to asi docela dlouho.

Nejjednodušší by to asi bylo v AfterEffects - tam jde vytvořit "plovoucí" obálka, která se ukotví ke klíčovým bodům v obraze (krk, obrys hlavy proti pozadí..) a stačí ji nastavit na správné místo třeba každých 5s. Přechody z jedné fáze do druhé se dopočítají podle pohybu obrazu a objektu. Pak se na to celé hodí nějaký efekt, ať už jednolitá placka (jako nahoře), nebo pixelovací/rozmazávací/jiný filtr.

Všechno ostatní jsou jen technické záležitosti, ne že by to program sám o sobě neuměl..

doplněno 19.07.13 01:20:

To jsou právě ty důležité hraniční snímky, které je nutné vyznačit ručně.

Padání musí být ale způsobeno něčím jiným, ne? Však naprostá většina maců nemá víc než 8GB ram a starší modely měly i o dost míň. Přesto jde v AE mít mnohem větší a složitější projekty, než je dvouminutové video s jedním filtrem.

Ohodnoceno: 0x

Od: qt
Datum: 19.07.13 00:16

Pokud se nepletu, tak právě jako poslední záchranu jsem zkusil A.E. (doporučovali to na netu), no a to právě zmiňuji v textu - to sledování objektu a zaplnění RAMky a seknutí.

On je také možná problém i to, jak často objekt změní svoji polohu i během jedné jediné sekundy, pokud často a nečekaně, tak chudák i profi program je z toho asi zmatený. A navíc pokud se najednou objeví snímek/snímky, kde tento objekt najednou není vůbec, tak to je teprve "žůžo" pro tyto programy.

Mrknu potom na ten virtualdub. (již nevím, jestli jsem ho zkoušel také použít nebo ne) Díky.

Datum: 19.07.13 11:16

Programů na to je "hafo". Jen chtít a hledat (na Google...). Jde to i v Pinnacle (najít v Google, stačí i zdarma verze na 30 dní...). Vaše verze s postupným vkládáním "bodu" (do jednotlivých snímků) na místa které nemají být vidět je sice primitivní, ale účinná/možná! Co Vy na to?

Datum: 19.07.13 13:27

Slavný Pinnacle jsem vyzkoušel také - funkce rozmazání, ten se sekl (zahltil) pro změnu při překročení misimže cca 60ti klíčových snímků pro ten efekt rozmazání v časovém úseku cca 5ti sekund, s tím asi vývojáři nepočítali. ;)

Nebo máte na mysli to, že Pinnacle umí to na co se ptám v úvodu? (tenkráte jsem tu myšlenku neměl, takže jsem nezkoumal vložení černého čtverečku jako obrázku snímek po snímku...)

Datum: 19.07.13 18:12

Tak jsem stáhl ten VirtualDub. Video nelze ani úspěšně naimportovat - opět je k dispozici pouze zvuk a ještě trhaně. Upřesňuji formát videa - mám ho připraven v obale/kontejneru avi, video kodek je původní - QuickTime. Původně jsem ho nechtěl kvůli případné ztrátě kvality převádět, ale nezbylo mě nic jiného - převedeno tedy do XviD a najednou VirtualDub úspěšně naimportoval.

Teď ale netuším jak na to vložení objektu jak píšete... vidím zde jen "klasické" filtry...

Datum: 19.07.13 19:31

Video -> Filters (ctrl+F), Add, Fill

Takhle to je ve virtualdubmod, v ne-mod to může být pojmenováno trochu jinak.

Datum: 19.07.13 23:14

Fill je zde také. Zkusil jsem tedy na zkoušku upravovat ten výřez pro první 1 sekundu snímek po snímku, následně potvrdím úpravu filtru a uplatnění toho filtru a mám z toho 1 statický výřez, který se nehýbe. Tak nevím co dělám špatně. Podle mě to asi bude určeno opravdu pro statickou výplň... nebo tento velice "user-friendly" program špatně chápu... ;)

Datum: 19.07.13 19:06

Dobrý program je Wax 2.0 - free, anglicky
Video rozmazání obličeje v programu Wax od času 1:40
:

Datum: 19.07.13 22:46

Wax jsem tenkráte taktéž neúspěšně zkoušel. Provedena tedy nová zkouška - dokonce ani to převedené video s kodekem XviD nenačte úspěšně. (v náhledovém okně je černo)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.