Obsazenost paměti VPS na Linuxu

Od: Datum: 24.06.13 20:17 odpovědí: 8 změna: 25.06.13 15:28

Dobrý den, zaplatil jsem pro webové stránky VPS na Linuxu, paměť 1GB je ale neustále z 88-90% obsazená, disk ukazuje swap od 0 do 5%, denní návštěvnost cca 3000 lidí. Je normální, že je paměť takhle obsazená až téměř "nadoraz"? Zvažoval jsem, zda připlatit za 2GB, ale na druhou stranu mě napadlo, že systém možná úmyslně obsazuje co nejvíc volné paměti, aby se minimalizovalo použití pevného disku. Díky za Vaše rady a názory.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 24.06.13 20:59

Dobrý den, já jsem jen uživatel OS LInux na PC, ale Vaši teorii bych potvrdil. Využití RAM mám také asi 90 procent a swapovací oddíl asi na 20ti procentech - záleží na množství spuštěných procesů. Jenže žádný problém to při provozu PC nedělá. Myslím, že OS Linux umí s pamětí hodpodařit lépe než OS Windows, sám si ji uvolňuje a zamrzání kvůli zaplněné RAMce asi nehrozí. Zdravím!

doplněno 24.06.13 21:48:

Pokud to nezpůsobuje žádné problémy, tak bych nic nedokupoval. Ostatně, je pravděpodobné, že by došlo opět k zaplnění i té větší paměti.

Ohodnoceno: 0x

Od: hm®
Datum: 24.06.13 21:11

Linux pracuje s RAMkou jinak, než Windows. A podle mnohých lépe. Vychází z předpokladu, že RAM je drahá a když už do ní majitel investoval, tak je rozumné ji využít na maximum. Takže ji poskytne samozřejmě spuštěným programům a zbytek využije na cache a buffery apod. A když programy potřebují paměti víc, tak trochu ubere ty cache. Výsledek je takový, jaký popisujete: paměť je poměrně brzy plná, ale ani při spouštění dalších programů systém ještě dlouho (téměř) neswapuje.

Ohodnoceno: 1x

Od: lixiter
Datum: 24.06.13 21:44

Díky za odpovědi. Myslel jsem si to, i když pro jistotu bych uvítal i kdyby se tu našel někdo, kdo má zkušenosti přímo s hostingem na Linuxu. Ptát se hostingové firmy je zbytečné, protože by stěží odpověděli objektivně _ nebudou se přece bránit tomu, abych si připlatil za víc RAM.

Datum: 24.06.13 23:11

Hm má naprostou pravdu.

Čím to zjišťujete? Když použijete free, ukáže vám to krom toho údaje, který jste tu popsal, ještě i údaj druhý, kde jsou buffer a cache počítány jako volné. To je ten "reálný" údaj, na který byste se měl dívat. Dost možná nemáte ani polovinu paměti obsazenou.

Pak ještě můžete zkusit top, atop nebo htop (podle distribuce, nejspíš nutné nějaké doplňující přepínače k tomu), které vám ukáže něco na způsob task manageru a kde by se to taky dalo vyčíst.

doplněno 25.06.13 06:47:

Linux do swapu odkládá ještě před tím, než je paměť plná. To, co očekává, že bude znovu/často využito, je v cache a bufferech v paměti. To, co bylo využito, ale pravděpodobně již nebude, odsune do swapu na disk, aby to nezabíralo místo.

Datum: 25.06.13 00:19

dzordz: Prozatím jsem to zjišťoval jen přes panel hostingové firmy, protože zatím nemám znalosti SSH. Každopádně se tím musím nějak prokousat pomocí příkazů, které jste mi poradil. Díky. Mimochodem, nevíte jaké je zhruba rozumné procento swapu, před chvílí jsem se díval a bylo 6%. Třeba ke svému PC jsem zakoupil tolik paměti, aby ke swapu vůbec nedocházelo - logicky mi připadá rozumné se swapu vyhýbat, protože dramaticky zpomaluje výkon (ale beru na vědomí, že na PC nemám Linux a tím pádem je to jiná situace). Jenže k PC dnes stojí RAM pár korun, zatímco k serveru je to pořád ještě příliš mnoho - se zvýšením paměti se totiž musí objednat i větší kapacita disku atd.

Od: luke237
Datum: 25.06.13 09:14
Kdo rika, ze s vetsi pameti se musi koupit vetsi disk? Tyhle 2 veci spolu vubec nesouvisi.
Pamet pro servery ze je draha? Kdo dnes kupuje ECC RAM? *ee* I to nejobycenejsi PC sestavene z tech nejlevnejsich soucastek muze slouzit jako server a ve stovkach malych a mensich firem to tak funguje.
Jinak to s tou pameti v Linuxu ti uz vysvetluje. Linux (stejne jako vsechny solidnejsi OS) se drzi hesla: "Radeji nez mit prazdnou cast RAM, tak to ji radeji zaplnime nejakymi buffery, napr. diskovymi, pro zrychleni prace s diskem".

Datum: 25.06.13 15:28

To že to spolu nesouvisí pochopitelně vím. Nicméně jsou to podmínky dané hostingové společnosti. Pravdou je, že to takhle nemá každá společnost, ale vystřídali jsme jich několik a u některých server spadnul i 20x za týden, takže ono nerozhoduje, jestli těch společností jsou stovky nebo tisíce, ale to, která nabízí skutečně kvalitní služby.

Od: hm®
Datum: 25.06.13 10:32

Linux nejsou Windows, abyste musel swap řešit jedině dokupováním RAM. Ona se nějak (ale z hlavy nevím, jak, musel bych po tom pátrat a to můžete i Vy) dá určit "priorita" swapu (ale priorita to není, obyčejná priorita určuje pořadí využívaných swapovacích oblastí, je-li jich víc), tzn. jak ochotně bude systém swapovat; a lze to nastavit až tak, že se swapovat nebude vůbec, jedině v případě tak akutního nedostatku RAM, že by hrozil pád systému (nebo možná už zahazování programů, to přesně nevím); tato volba se mj. používá třeba s SSD.

Ovšem nevím, jak podrobně můžete konfigurovat ten svůj server.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.