Excel graf tranzistor

Od: Datum: 18.06.13 18:31 odpovědí: 2 změna: 19.06.13 16:11

Zdravim, víte někdo jak udělat VA charakteristiku tranzistoru v excelu. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 18.06.13 20:29

Nejzřejmější je graf v 1. kvadrantu závislosti proudu kolektoru Ik na napětí kolektoru Uk při různých proudech báze Ib. Hodnoty se běžně zapíší do tabulky, můžeš použít i proudy Ik v mA a proudy Ib v µA, jednotky uvedeš v dalším políčku tabulky a dál hodnoty. Pak vygeneruješ graf.

Je to několik řádků: v jednom řádku jsou napětí kolektoru od 0 (na nulu nezapomeň i když jste ji zdánlivě neměřili, při napětí Uce=0 V je i proud Ic=0), v dalším řádku proudy kolektoru Ik pro proud například 10 µA, ve druhém pro proud 20 µA, atd. Pak jednotlivé řádky, které mají být součástí grafu označíš a vybeneruješ graf.

Zkus si nejdříve pro jeden proud báze a pak pro víc

Pokud chceš všechny čtyři h parametry (čti há parametry, há jedna-jedna, há jedna-dva, há dva-jedna a há dva-dva), je to lepší udělat rukou na milimetrovém papíře, nebo je udělat jednotlivě, stejně jako to uvádějí výrobci ve svých katalozích, což vám asi ve škole ukazovali.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 19.06.13 16:11

Závislost proudu kolektoru Ik (závislá proměnná) na napětí kolektoru Uk (nezávisle proměnná) při různých proudech báze Ib uděláš jako řádek napětí Uk [V] s hodnotami například 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, atd a pod ním řádky proudů kolektorem Ik pro jednotlivé proudy báze, například Ib=10 µA, další řádek pro Ib=20 µA, další pro Ib=30 µA, atd.

Při generování grafu si nejdřív označíš na zkoušku jenom hodnoty v řádku napětí od 0 do 6 a v nižším řádku proudy kolektoru. Klikneš na Vložit - Graf - a v tom si zvol XY bodový /pro porovnání si zkus i spojicový a zjistíš, to to dělá něco jiného/.

Pak se osměl a označ si řádek i dalším políčkem před číslicemi, například Uk [V] a v dalším řádku Ib=10 µA. A znovu vygeneruj graf. Je to popisnější. A pak si označ nejen řádek s napětím a pro jeden proud báze, ale i pro všechny proudy báze při kterých se měřilo. Vpravo od grafu se objeví legenda s popisem, co jednotlivé čáry v grafu představují nejen barevně, ale i s popisem. Ke grafu pak ještě můžeš přidat popis k osám x (vodorovná) - například Uk [V] a y (svislá) Ik [mA]. Atd...

Vytisknout, odevzdat, nebo učiteli poslat v souboru, ať si to prohlédne na monitoru a šetří přírodu (barvičky, papír, energii, čas)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.