Instalace linux na windows xp

Od: Datum: 14.06.13 17:13 odpovědí: 6 změna: 14.06.13 20:50

Dobrý den, potřeboval bych poradit jak nainstalovat operační systém Linux. Mám na počítači nainstalovaný Windows XP, ale bohužel se mi ale nenačte. Bylo mi doporučeno, abych si nainstaloval operační systém Linux. Nechci totiž přijít o data. Jenže při instalaci mi nevyběhne možnost install ubuntu alongside Microsoft Windows XP. Mám tam jen Replace Microsoft Windows XP with Ubuntu a další možnost je something else. Nevíte co s tím? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.06.13 17:33

Udělej to jednoduše: Spusť live verzi OS, v ní pomocí správce disků vytvoř na disku nový oddíl, do něj přesuň důležitá data a na původní oddíl (s XP) nainstaluj ten Linux (nemusíš ani restartovat počítač, někde tam bude ikona "Nainstalovat/Install [název distribuce]".

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.06.13 18:26

Pokud je v PC jenom jeden disk, doporučila bych spíše potřebná data vypálit a pak teprve s diskem cokoliv dělat (dělit, tvořit nové oddíly).

Ohodnoceno: 2x

Od: ben®
Datum: 14.06.13 17:47

Dobrý den, pokud chcete OS Linux použít pouze pro opravu OS Windows, tak ho nemusíte instalovat.

Stačí si stáhnout nějaké Live-CD s OS Linux, vypálit na CD jako obraz disku (ne data), upravit v BIOSu možnost bootovat z CD-ROM jako první, vložit Live-CD do mechaniky v PC a restart. Měl by naběhnout OS Linux. Tam se dostanete do všech "zákoutí" OS Windows a k datům. Ta můžete zálohovat, systém se pokusit opravit (nebo i smazat). Potom můžete ukončit OS Linux, vrátit v BIOSu bootování z HDD a zkusit, zda půjde OS Windows. Pokud ne, tak začnete novou instalaci OS Windows (i s formátováním HDD) nebo i instalaci OS Linux.

Také je možné mít na PC oba systémy - dualboot, ale to už je trochu složitější. Zdravím!

Ohodnoceno: 4x

Od: hop®
Datum: 14.06.13 17:50

Linux není třeba instalovat ani vypalovat, stačí nahrát na flashku třeba podle tohoto návodu...

doplněno 14.06.13 20:53:

Vojto, dal jsem pouze příklad. Ale zkusím i Tvůj link, dík... *palec*

Ohodnoceno: 3x

Datum: 14.06.13 19:02

Já mám radši LiLi.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.06.13 20:50

Nebo použítím nějakého Virtual Boxu (Systém v systému).

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.