OS Ubuntu vs MS Office

Od: Datum: 03.11.12 15:58 odpovědí: 6 změna: 04.11.12 07:43
avatar

Dobrý den, chtěl bych si pořídit nějaký cenově dostupný netbook. Všiml jsem si, že levné netbooky vlastní OS Linux Ubuntu. Potřebuji to hlavně pro práci s MS Office a prohlížení internetu. Má otázka tedy zní, zda je možné pracovat s programy MS na Ubuntu? Někde jsem četl, že je tam předinstalovaný Opend Office, ale nevím, zda je možné vytvářet projekt v Opend Office a otevřít ho v MS Office.

Ještě mě zajímá spolehlivost Ubuntu. Zda třeba nemá nějaké výrazné mouchy a není třeba lepší si připlatit za zařízení s Windows? A ještě jedna otázka ohledně netbooku, většinou v sobě nemají mechaniku, lze tedy napojit externí mechaniku?

Předem děkuji za případné rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 03.11.12 16:11

Vezmu to od ´konce´...

Ext. mechaniku můžeš připojit na USB, ale pokud máš i normální počítač, stačí přes LAN nasdílet mechaniku (i disk) z něj...

Dokumenty z Open Office (nebo Office Libre) můžeš otvírat i v MS Office - i MS je umožňuje pracovat s dokumenty podle ANSI (např. text v .rtf)...

Na internet stačí i Windows, Linux pak určitě... ;)

Spolehlivost? - nejsem linuxák, ale při svých ´toulkách´ po non-Win OS jsem na žádné problémy nenarazil...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.11.12 16:34
avatar

Doplnění: V OpenOffice/LibreOffice to nesmíš ukládat jako "formát OpenDocument", ale jako "MS Word/Excel/PowerPoint" (ne .odt, .odp..., ale .doc, .ppx...). Pak bys neměl mít žádný problém. Jedině to, že OO/LO občas neumí otevírat prezentace z M$O 2007 a novějších, takže se to sice otevře, ale například se "rozhodí" formátování, což ale jde napravit. A pokud bys nutně potřeboval nějaký program, pro který není vhodná alternativa, ještě existuje program "Wine", který ve většině případů dokáže spustit .exe.
Sám používám jak Windows 7, tak Kubuntu (tj. Ubuntu s prostředím KDE, je to víc podobné Windows a víc se mi líbí, do Ubuntu to (KDE) jde doinstalovat).

Takže klidně jdi k tučňákům ;) :-D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.11.12 20:29
avatar

LibreOffice nebo OpenOffice jsou v zásadě kompatibilní s MS, umí MS formáty (snad až na nějaké výjimky, makra nebo podobné špumprnákle, které jsem v životě nepoužil).

Co se spolehlivosti týká, tak mám Win v práci a Ubuntu doma, tak můžu srovnávat. Přestože je počítač v práci opečováván profíky a na ubuntu doma jede i manželka a dva kluci školáci, tak spadnuté win jsem viděl několikrát ale spadnuté ubuntu ani jednou :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aeyesx
Datum: 04.11.12 00:02

Dokonce lze instalovat i originální MS office skrze překladovou vrstou Wine. A rozhodně vydrží víc jak windows a kdyby nebyl spolehlivej nevládnul by na servrech *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.12 07:21
avatar

Office jdou spustit v Linuxu pod Wine ale na běžnou práci stačí open office nebo libre které jsou součástí ubuntu (podle verze dřív tam byl Open a os verze 10 už dali přednost Libre )

Jediný problém byl s přenosem zformátoveného textu. Když si dcera na svém winous notebooku vyrobila nějaký dokument a chtěla to přes stolní PC s Ubuntu vytisknout z flešky, tak se jí text zarovnal jinak než to měla v MS Office.

Nikdy se nám to nepdařilo dořešit, takže nezbývalo, než vždycky přepíchnout tiskírnu na NTB.

Jinač - notebooky se prodávají na linuxu, protože se u nich tím pádem nemusí platit za licenci windowsa tím jsou pro trh cenově zajímavější. Není, ale problém si je v případě, že byste se s linuxem nesžil nechat na windle přeinstalovat.

Dnešní distra Linuxu už jsou, ale uživatelsky přívětivé na tolik, že si ani člověk který si na chvíli přisedl ke kompu rovnou od windows nemusí všimnout že používá jiný systém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 04.11.12 07:43
Dcera i vy jste se drbali pravou nohou za levym uchem s rozhozenym dokumentem. Meli jste na jejim notebooku nainstalovat ovladace vasi tiskarny a pak vytisknout dokument primo z MS Office do souboru (tato volba jde zatrhnout v ovladaci tiskarny). Tento soubor pak prenest do Ubuntu PC a poslat binarne primo do tiskarny.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.