Baterka z notebooku - nabíjení

Od: Datum: 02.09.13 11:14 odpovědí: 7 změna: 02.09.13 17:41

Mám nefunkční notebook (probook 4515s), ale baterka z něj funkční je. http://www.alza.cz/hp-nahradn…ebooky-8-clankova-d135513.htm .chtěl bych ji použít jako zdroj k reproduktorům, aby byly přenosné.

jenže nevím jak ji mám nabít. má 6 výstupů a pomocí voltmetru jsem zjistil: 1 výstup je mínus ostatní plus, na 2 a 3 je 6 voltů a na 4 až 6 je 11 voltů. zkoušel jsem ji nabít transformátorem 11V 1A mezi 1 a 6 výstupem, ale nic.můžete poradit?.děkuji za odpověď

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.09.13 12:33

No... pokud jsi to nabíjel přímo trafem, tak to určitě nemohlo jít. Nabíjet baterii se stejnosměrným napětím, trafem, které dáva střídavé napětí je bez usměrnění nemožné.

Jinak podle mne jsou vývody 2 a 3 paralelně na sebe. Tj stejné. Tak samo ty 11V výstupy jsou stejné. Takže nabíjení - na 1 a + na 6. Nabíjení napětím řekl bych 11-12V

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.09.13 12:40

Lepší je baterku rozdělat a připojit se přímo na články. Jinak 11V zdrojem ji rozhodně nenabiješ, potřebuješ napětí 3x 4,2V (jsou to tři paralelní dvojice v sérii), tedy zdroj 12,6V

Já si na to přímo udělal MOLEX a nabíjím to v PC ze zdroje, sice jen na 12V, ale odpadá nutnost řešit další zdroj. Mám takhle udělané tyto šestičlánkovy dvě.

Datum: 02.09.13 12:46

Když už, tak bych ji nechal celou, uvnitř je ochranný obvod, když vyndá ty články, tak budou bez ochrany, což je pro laika celkem nebezpečné (přebití = výbuch).

Ohodnoceno: 1x

Od: lukeos*
Datum: 02.09.13 16:15

to znamená 4,2 V na výstupy 4,5,6? a nebo z PC 12V, žlutý na výstup 6 a černý na výstup 1?

Datum: 02.09.13 16:50

Ani jedno, jestli nechceš vyhořet. Vývody jsou takhle,
ale rozhodně nezkoušej připojit ji přímo na zdroj bez omezení proudu a sledování teploty!
doplněno 02.09.13 16:50:
Obrázek zmizel, tak znovu:
doplněno 02.09.13 16:50:

Tak ještě jednou:

Od: lukeos*
Datum: 02.09.13 17:20

takže připojit na 6 plus a na 1 minus nějakého stejnosměrného zdroje s 12 V. ale kolik tedy ampérů?

Datum: 02.09.13 17:41

NIC! V případě, že ochranný obvod neomezuje nabíjecí proud (podrobně jsem ho nezkoumal), může při příliš velkém proudu dojít k explozi! Je nutné nabíjet s omezením proudu a sledovat teplotu, nejlépe nabíjet na nehořlavé podložce!

Klidně si mysli, že kecám, ale taky jsem si chtěl postavit nabíječku na vyfocené články a nakonec jsem to po zvážení složitosti a poměru cena/výkon/bezpečnost vzdal a pro ten projekt koupím hotovou nabíječku.

doplněno 02.09.13 17:46:

Pokud chceš vědět, co umí přebitá Li-xx, podívej se na toto (autor videa použil Li-Pol, ale Li-Ion je skoro totéž),:

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.