NAS - plný disk

Od: Datum: 25.04.13 17:43 odpovědí: 9 změna: 26.04.13 00:01
avatar

Ahoj všem. Snažil jsem se o nějakou synchronizaci mezi PC a NB přes Cloud Station, ale NB se mi nepřipojil. To by mi celkem nevadilo, ale NAS se zbláznila a hlásí mi plný disk. Mám 3 TB, zaplněna cca polovina. Mě napadlo, že se snad data na HDD zdvojila, ale když projdu všechny složky, tak je tam to, co tam být má. Mladej teď někde vyčetl, že by to mohlo být něco s Hybrid RAID, že vlastně systém používá jenom půlku disku. Co s tím, nás zatím nenapadá a tak pomalu začnu zálohovat a pak nastavíme NAS znovu. Uvítám každou zkušenost, která mi to zjednoduší. Díky, Ládin.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 25.04.13 17:49
avatar

Dobrý den, to celé probíhá pod OS Windows? Možná bych ten HDD (velikost) zkusil zkontrolovat i pod OS LInux (pokud by tato možnost byla). Možná je tam nějaký virtuální disk. Ale, je to jen nápad.

A v OS Linux kouknout přes GParted. Zdravím!

doplněno 25.04.13 18:16:

Já jsem myslel nabootovat PC z Live-CD s OS Linux (ten je normálně klikací jako OS Windows). Ale, asi by to trvalo déle se s ním seznámit. No, také je možnost, že si tam OS vyčlenil jenom místo pro své budoucí instalace (to prý dělá OS WIN-64bit). Snad někdo poradí více.

doplněno 25.04.13 18:25:

No, je fakt, že formát HDD (po záloze dat) je asi to nejlepší řešení.

doplněno 25.04.13 23:15:

Nevím, zda to je informace podstatná, ale z toho obrázku vidím, že ten Svazek 1 má filesystém EXT4.

To je filesystém pro OS Linux a v OS Windows by neměl být viditelný a ani dostupný. Moje teorie je, že ten RAID bude v tom virtuálním disku formátu EXT4, ale k datům se v OS Windows nedostanete. Proto jsou ta data vlastně zdvojená a pokud tu funkci RAID někde nezrušíte, tak bude využitelná jen poloviční kapacita HDD.

doplněno 26.04.13 00:22:

A tím formátováním právě tvoříte filesystém HDD - v OS Windows to je FAT32 nebo NTFS. To EXT4 je jedna z možností filesystému OS Linux. A o to se postaral Linux ve firmware toho přístroje. Ale proč to vytvořil také nevím. Až to celé uvedete do provozu, tak si hlídejte, zda se zase data nezdvojují.

Tedy, pokud to není záměr.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.04.13 18:06
avatar

V NAS je nějaký Linux, ale do jeho nastavení se asi nedostaneme. Nikdo z nás Linux nikdy neviděl a učit se jeho příkazy by bylo složitější než zálohovat.

doplněno 25.04.13 18:19:

Bene, díky. Zatím formátuji ext.disk. Asi to bude pro nás nejjednodušší cesta.

doplněno 25.04.13 23:32:

No, to právě podle mě zruším tím, že ten disk naformátuji. Ale nějaký filesystém - to je jako bys na mě mluvil cizí řečí. Tuhle problematiku už asi nedohoním a nepochopím. Ale na to tu mám mladýho, pokud má zrovna čas a ten se v tom přece jenom trošku orientuje. Ne moc, protože ho to nezajímá, pokud to nepotřebuje on sám.

Datum: 25.04.13 19:49
avatar

Vypadá to na ten RAID. Vše by ale mělo být vidět (nastavení RAID) přes admin účet po přihlášení k NASu né přes jiný user účet tam to nezjistíte. Pokud tedy nechcete nic mazat, připravte si volný prostor na tom jiném ext. disku a přímo přes zálohu NASu nebo přes počítač provedte překopírování dat na ext. disk. A pak přes admin účet přenastavte NAS na běžný 1 oddíl bez RAID. Nakonec to budete mít na 2 různých discích (možnost synchronizace důležitých dat) a to je o nějaký stupeň lepší záloha než 1 "soft" RAID

doplněno 25.04.13 19:50:

Nebo máte v NASu dva fyzické disky?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.04.13 20:42
avatar

Zatím mám jenom jeden HDD. Vtip je v tom, že v systému všude vidím jenom ten jeden plný svazek a po nějakém RAIDu nikde ani potuchy. Nebo nejsme schopni to najít. Ale to už je fuk, už to kopíruji. Mladej mi půjčil externí 1 TB a zbytek si musím dát na disky v PC. Ona si to ta NASka stejně zaslouží, mám ji víc jak rok, alespoň se vyčistí a zbaví zbytků po různých experimentech a teď už alespoň trošku vím, co v ní budu opravdu potřebovat.

Dík

...

Tak teď se mi to tam objevilo, ale stejně nevidím možnost s tím něco rozumnějšího udělat.

Datum: 25.04.13 23:19
avatar

Já nemám Synology ale ta druhá záložka správce pevného disku by měla něco nabídnout.

Jen pozor každý NAS má vlastní oblast firmware a operační systém dat, tak si zjistěte před reinstalací co a jak (záloha i NAS systémových dat).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.13 23:40
avatar

Tam nic použitelného není.

Vlastně zformátuji HDD a začneme od začátku, jako když byla nová. A Synology má podle mě výbornou podporu.

Datum: 25.04.13 23:46
avatar

Asi jo Synology je špička, tak to bude mít ošetřený. Ale co si pamatuju, tak tam vždy na mě vyskočil paněl se snad 30 ikonama a tam jsem našel veškeré nastavení NASu od prohlížení obsahu disku až po zabezpečení objektu přes web kamery.

doplněno 25.04.13 23:47:

To zrušení RAIDu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.13 23:52
avatar

.

doplněno 26.04.13 00:11:

Ikony jsem samozřejmě projel, ale nic, s čím by se dalo hnout s diskem, jsem nenašel. Takže až to zkopíruji, tak bude nová instalace a ta začíná formátováním.

Mě teď hlavně zajímalo, proč se mi najednou disk smrsknul na půlku, když to 15 měsíců jelo bezvadně i přes různé mé experimenty. Na co jsem blbě sáhnul, prostě příčina. Ale to už je teď jedno. Díky.

Datum: 26.04.13 00:01
avatar

Projet ty ikony Systému a nebo ještě dát auktualizovat doplňky a najít nějaký nástroj správy disku. Pokud to máš zálohovaný na ext. disku, tak bych použil nástroj obnový nebo postupoval podobně jako při první aktivaci NASu a v jejim průběhu by měl být krok pro nastavení a zformátování a taky by se měl nahrát nový čistý FW včetně doplňků disku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.