Upgrade mého PC

Od: Datum: 04.06.13 21:12 odpovědí: 20 změna: 06.06.13 06:22

Zdravím, potřeboval bych poradit ohledně upgradu mého PC. Vyplatí se to vůbec? (ať už finančně nebo hardwarově) Zde jsou mé parametry:

Win XP

RAM : 1.5 GB
Procesor: Intel Pentium 4 3.2 GHZ
Grafická Karta: RadeonX1300/X1550 Series Secondary 512 MB
Základní Karta: Asus P5GD2-X

Kdyby někdo chtěl nějaké jiné údaje z mého počítače mohu dodat.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.06.13 21:16

Leda SSD disk. Jinak bych prodal a koupil nový podle finančních možností.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.06.13 21:17

Podobnou věc jsem taky chtěl udělat, ale nakonec jsem zjistil, že se spíš vyplatí sestavit úplně nový počítač (můj případ je zde).

doplněno 04.06.13 21:26:

Některé komponenty už ALFA nemám, zkusím sestavit něco podobného a dát sem odkaz na košík.

doplněno 04.06.13 21:50:

*nemá

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.06.13 21:45

Sestaveno, viz košík. Nech si to prověřit na Živě.cz, ale mělo by to být celkem dobré)

Jenom pár poznámek:

Nemají moji skříň (C-TECH Flamingo), proto jsem vybral jinou.
Ten jeden 120mm větrák je na výměnu místo původního větráku ve skříni (nový je tišší), 92mm je na zadní stěnu.
Dal jsem tam jinou základní desku, měla by být i trochu lepší než ta moje.
WiFi karta TP-LINK je, jak jsem zjistil, k ničemu, proto jsem vybral trochu dražší ASUS.
Pro kancelářské použití lze grafickou kartu vynechat nebo koupit slabší (já jsem ji také ještě nekoupil (ne že bych ji nepotřeboval, jen na to zatím nemám peníze).
SSD jsem tam nedával, při honbě za cenou to nemá smysl.
Windows XP jsou na moderní počítač nevhodná, zvolil jsem Windows 7 Home Premium, a to 64bitovou verzi (pokud bys někdy chtěl zvýšit kapacitu RAM, 32bitový systém zvládne jen 4 GB)

Datum: 04.06.13 21:49

Chladiče a zdroj jsou praivo na prd.

Datum: 04.06.13 22:42
A to máš odkud? Na oboje nacházím samé pozitivní recenze, KineCZek snad ví, co mi doporučil a já s tím také zatím nemám žádný problém.
Chladiče ani nejsou slyšet, přitom chladí jak mají.
doplněno 06.06.13 15:05:

Kde vidíš něco o boxovaném chladiči? V košíku je tenhle. Pro to Pentium to stačí, TDP při 100% zatížení (Prime95) jsem naměřil 16-18 W, větrák ani není slyšet, teplota max. 36 °C.

doplněno 06.06.13 15:09:

Tyhle malé chladiče se v tomto provedení dělají snad všechny a nevidím důvod proč tam dávat něco většího a tedy i dražšího.

doplněno 06.06.13 15:10:

Fotka je stará, teď je tam ještě 92mm větrák na zadní straně a původně namotnovaný boční jsem sundal.

Datum: 06.06.13 06:22

Tak jsem to nemyslel. No větráky dobře, ale nač ten boxovaný chladič? Není lepší aby vzduch v bedně rovnoměrně proudil kolem desky než aby tam byl nesmyslně rozvířen? Tím neříkám, že to nefunguje. Jen si myslím, kdyby tam bylo nějaké větší žebro, že to mohlo být i bez větráku. Já myslím, že se proudění vzduchu v bedně celkem podceňuje i vzhledem k usazování prachu. Ale to jen taková douška...

Datum: 04.06.13 21:32

SSD disk (nechci psát SS disk, zní to tak nějak nacisticky), rozšířit RAM na 2 GB-podle desky-dá se i 4 GB ale XP myslím budou detekovat jen něco přes 3 giga.

doplněno 04.06.13 21:34:

Ke ztišení počítače větráky nejlépe Noctua, na procesor chlazení Cooler master, Noctua...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.06.13 21:33

A) Jaky je typ ramky, procesor intel, nebo intel core, zakladni karta - to je mysleno zakladni deska?

B) Vetsinou jsou starsi ramky drazsi, kolik chces investovat

c) Na co comp pouzivas

D) Osobne bych koupila novy i s os, xp uz nemaji podporu navic, me musi jet comp porad a tak radeji novy komplet, ono v PC umi i pekne horet

Datum: 04.06.13 21:38

blbablondyno, kdyby chtěl tazatel nový komp, tak se bude ptát po novém kompu. Starší ramky (DDR2) byly dražší v obchodech v době, kdy se prodávaly tak ještě před rokem, dnes jsou v bazaru za hubičku.

Od: lisak*
Datum: 04.06.13 21:42

a) výrobce ramky bohužel neznám, procesor je intel PENTIUM , základní karta je samozřejmě myšleno základní deska :D ( má chyba)

b) do 10 tisíc kč

c) především na hraní her

d) s koupí nového os souhlasím ;)

Datum: 04.06.13 21:45

Jestli 10000Kč, tak tohle prodej za 1000Kč a kup si zánovní sestavu.

Datum: 04.06.13 21:46

Ještě abych doplnil protože to z mého dotazu dle mého názoru není jasné. Také by mě zajímalo jestli teda jenom upgradovat nebo jestli se vyplatí koupit comp nový. Osobně bych upřednostnil nový, i kdyby to mělo být o max 1000 kč dražší než upgrade. Samozřejmě když hardwarově a finančně vyjde lépe upgrade nejsem proti.

Tak to si počkej, přišetři ještě tak 6 tisíc a budeš mít na nový počítač.

Viz můj příspěvek výše. Je to dražší kvůli těm Windows, já jsem je už měl, ale pokud chceš hrát hry, tak se moc nevyplatí šetřit.

doplněno 04.06.13 21:49:

To, co jsem chtěl upgradovat já, je mírně upravený HP Compaq d530 SFF (Pentium 4 2,66 GHz, 1 GB DDR 200, 80GB 3,5" SATA HDD, Radeon 9600). Jenže jsem zjistil, že kvůli patici CPU (478) a pomalým RAM je v podstatě nemožné získat nějaký použitelný výkon...

Datum: 04.06.13 21:49

Ok zkusím tedy našetřit na nový. Ještě otázka, musím mít síťovou kartu v pc když mám modem? ( omlouvám se za možná blbou otázku na úrovni nižšího primáta)

Datum: 04.06.13 21:54

Síťová karta je součástí základní desky, takže zvlášť ji mít nemusíš. Modem s tím nemá co dělat.

doplněno 04.06.13 21:56:

Modem totiž zprostředkovává data pro síťovou kartu, která je v základní desce. Leda bys měl modem s WiFi signálem a chtěl přijímat do počítače WiFi signál (bez připojení kabelu od modemu k počítači), tak bys musel dát do počítače síťovou WiFi kartu.

Datum: 04.06.13 21:57

Přesněji LAN karta (port RJ45). WiFi na desce už tak běžné není (i když to taky někdo vyrábí), totéž s BT a RJ11 (telefonní).

doplněno 04.06.13 22:25:

ernie, správné jsou nejspíš oba názvy, přičemž "karta" se nejčastěji používá u stolních PC a "modul" u notebooků.

Datum: 04.06.13 22:06
Aha :D dekuji vsem za rady.
Datum: 04.06.13 22:08

Ano. Ještě přesněji-karty nejsou součástí žádného počítače. Karty jsou součástí leda tak mariáše. Když je potřeba něco k základní desce připojit, tak je řeč o modulech.

Ohodnoceno: 2x

Od: mysde
Datum: 05.06.13 02:45

Dobry den,

jakakoliv investice do Vaseho stavajiho PC se nevyplati. Platforma se jiz mnoho let nevyrabi a sbernice, na kterych dily mezi sebou komunikuji jsou pomale.

Par vseobecnych rad pro vyber novych dilu pro PC:

Pokud planujete platformu Intel, tak z technologickeho hlediska nic pomalejsiho nez i3 nebrat (pokud nechcete taktovat tak box chladic staci)

Pokud neplanujete pouzivat grafickou kartu, ktera vyzaduje extra napajeni(staci ji napajeni ze zakladni desky), tak staci zdroj 400-450W, ale mejte na pameti, ze kvalitni zdroj prezije mnoho upgradu ostatnich dilu. Seasonic nebo Fortron s vyssi efektivitou jsou OK

V dnesni dobe jsou nejpomalejsim dilem novych PC prave HDD. Kombinace jednoho HDD na system a druheho HDD na programy/data je rozumna. Systemovy disk by mel byt rychly, idealne SSD nebo alespon SATA 7.200 otacek.

Na 64bit HW platformu patri 64 bit system Windows nebo 64bit Linux. Instalovat na novou sestavu 32bit system neni rozumne. Pokud to budete chtit pouzivat, tak vykon nove sestavy umozni jeho chod ve virtualnim prostredi.

Rychlost pameti ram nema takovy vliv jako jeji kapacita. Dual channel (dvojce stejnych pameti) je lepsi nez jeden modul. Pasivni chladice na cipech RAM jsou OK.

Pridavne chlazeni/ventilatory jsou OK, radeji vetsi s mene otackami nez mensi s vice. Mene otacek ventilatoru=tissi PC. Dulezitejsi je dostat teply vzduch ze skrine ven nez chladny z okoli dovnitr. Komponenty staci mirne ovivat, nezapomente, ze i HDD se dokaze pekne zahrat.

Dival jsem se, ze nejspis ctete diskuze a recenze HW pro Vas novy PC, tak preji stastnou ruku pri vyberu!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.