Vadne sektory na disku, chyby - oprava

Od: Datum: 18.04.13 09:29 odpovědí: 17 změna: 01.11.13 10:44

Zdravim,

objevilo se mi na HDD nekolik BB. Je mi jasne, ze uz se na nej nemuzu spolehnout a budu ho nadale pouzivat jen jako uloziste filmu a tak podobne.

Existuje nejaky nastroj, co by dokazal zabranit jejich sireni nebo je presunul na misto, kde by neskodily?

Dekuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 18.04.13 09:37

Dobrý den, neznám přesnou odpověď na Vaši otázku, ale možná by se dalo něco dohledat viz odkaz.

Tedy, nemyslím využít těch služeb, ale seznámit se s problematikou HDD. Zdravím!

http://www.zachrana-harddisku.cz/cz/

doplněno 18.04.13 10:05:

Chtěl jsem pomoci, ale budiž. Moje stránky to nejsou ani náhodou. A program už byl doporučen!

doplněno 19.04.13 13:29:

Moje zkušenost je, že "léčit" HDD je jen ztráta času. Už nikdy na něho nebude spolehnutí. Měl jsem HDD, který jsem "léčil" asi 14 dní. Dostával medicínu různých programů, potom chvilku cinkal, pak už svítila jen indikační LEDka a po restartu PC už nic. Mělo to ale jeden pozitivní efekt - naučil jsem se zálohovat data.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.04.13 10:03

hmm, obecny odkaz na nejake (mozna vase) stranky mi je vazne nanic, spis kdyby mi nekdo napsal, postvi na to ten a ten program, ten to umi opravit a je po problemu nebo to je problem, co se neda vyresit

Datum: 18.04.13 09:40
Sedmičky mají přímo v nástrojích pro správu možnost opravy vadných sektorů. Když je neumí opravit nabídnou možnost je označit za mrtvé aby se do nich dál nezápisovalo. Pro XP existují prográmky tipu HD regenerator nebo na to někteří výrobci disků nabízejí vlastní free soft.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.04.13 10:00

mam XPcka :(

Datum: 18.04.13 11:24

Disk: Vlastnosti - Nástroje - Kontrola chyb - Pokusit se vyhledat a opravit vadné sektory.

Od: mowla*
Datum: 18.04.13 11:26

1. Přesunout? - nelze - jde prostě o fyzicky ´vadné´ místo na disku, softwarově opravit ani přesunout nelze

2. Zabránit šíření BB?- nelze - obvykle se šíří z místa prvního výskytu do ´okolí´ (příčinou je např. slabší vrstva magnetického materiálu na plotničce)

3. Detekovat, jak dlouho ještě disk vydrží? - nelze - lze to jen při opakovaných pečlivých kontrolách HD s jistou mírou pravděpodobnosti odhadnout z rychlosti šíření BB

Nástroje, které se ´proti´ BB používají (od LowFormatu BIOSu přes utility výrobců HD po ´diagnostické´ SW) prostě jen označí ´pochybná´ místa na HD jako BadBlocks - aby tato místa nebyla dále používána na zápis dat.

Můžeš to zkusit nejlépe nějakou utilitou výrobce disku (nepíšeš značku/typ). Nenajdeš-li ji, pak zkus LowFormat v BIOSu a pokud ani ten nemáš (ne každý BIOS tuto utilitu obsahuje), zkus zapátrat ne webu. ! ALE! - předem si zazálohuj data a počítej s tím, že tento zásah nepatří mezi ty úplně standardní a může skončit totální ´smrtí´ disku.

doplněno 18.04.13 12:12:

Tady - http://storage.toshiba.com/st…software-utilities#diagnostic a případně tady - http://www.salvationdata.com/…toshiba-hdd-repair-doctor.htm jsou nějaké utility pro Toshiba HDD můžeš je vyzkoušet - ale jak píšu, předem si zazálohuj data...

;)

doplněno 18.04.13 12:14:

Jo ..."v druhé polovině disku"... - přesto může jít fyzicky o jednu oblast na disku, záleží na způsobu zápisu na HD...

Datum: 18.04.13 11:28

Dekuji za vyklad

Pardon za neuvedeni - je to 320GB toshiba 2,5 SATA

doplněno 18.04.13 11:30:

v HD Tune to naslo 0,4% vadnych, ale ne na jednom miste - v druhe polovina disku

Datum: 18.04.13 12:21

start - spustit - cmd (enter)

napsat: chkdsk D: /F /X /R

(D: je písmeno diskového oddílu který chcete zkontrolovat a opravit).

Dále doporučuju stáhnout a vypálit ISO Hirens Boot CD, kde v DOS programs, Hard Disk Tools je prográmek HDAT, který taky poměrně dobře umí zkontrolovat disk a pokusí se sektory opravit, pár disků jsem takhle už zachránil a dále fungují.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.04.13 21:08

ok, dekuji

co ten HDAT - co se s nim da udelat nebo jak se s nim dela?

Datum: 18.04.13 23:16

Pokud jsou vadné sektory fyzicky poškozeny (poškrábaná plotýnka na disku, prach či tak něco) je nemožné to opravit a údajně se to velice rychle šíří.

doplněno 18.04.13 23:17:

oprava: plotýnka v disku :D

doplněno 19.04.13 13:05:

Jak jsem říkal, může se to šířit, ale také nemusí. Záleží čím je to způsobeno. Jinak některé disky jsou opravdu odolné. Do nedávna jsem jel na disku z našeho prvního PC, takže asi 10 let starý, ale pořád fungoval bez jakýchkoli vad. Jen byl trošičku hlučnější, ale to se dalo překousnout.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 19.04.13 11:45

aha, takze zastavit se to neda a zpomalit take ne - to je skoda

Datum: 19.04.13 13:21

dobrý den pokud se vašem pevném disku oběvují chyby doporučuji to hlídat například zde podle navodu http://blog.ijacek007.cz/programy/HDDScan-3-3 pokud začne vadných sektoru přibývat doporučuji urychlenou výměnu disku nebo alespoň velmy pravidelnou zálohu. čím více vadných sektoru tím více potencionálních chyb v systému a tím z větší pravdepodobností systém na disku zkolabuje.

Datum: 04.07.13 13:49

tak sirit se to nesiri - snad - ale co kdyz se nejaka data zapisou do tech poskozenych mist?

Datum: 04.07.13 13:55

Pokud jsou po kontrole některé sektory označené jako poškozené, nic se do nich zapisovat nebude.

Datum: 18.08.13 11:01

ale musi se udelat kontrola - a co kdyz se to - jak rikate siri dal - a pokazi se ten sektor, kde uz neco je?

Datum: 18.08.13 12:36

V tom případě o část dat přijdeš. Takový je život.

Datum: 01.11.13 10:44

kdyz jsou to treba data - film - tak to jako nepujde prehrat nebo by to slo nejak opravit?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.