Skenování - jak?

Od: Datum: 25.03.13 15:19 odpovědí: 6 změna: 27.03.13 15:07

Dobrý den,

jak skenovat dokunenty (tex+obrázek). Když to naskenuju a pošlu emailem a poté vytisknu tak je to malé a nepřečtu to. Proč?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 25.03.13 15:29

Je potřeba nastavit rozlišení, v němž je dokument scannerem snímán. Malé rozlišení - obrázek k nepřečtení, velké rozlišení - velký výsledný soubor. Takže je potřeba potřebné rozlišení vyzkoušet, doporučuju se ´odpíchnout´ od 300 dpi.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zabu
Datum: 25.03.13 19:26

Záleží na SW do kterého scanujete. Např. když skenujete do Emailu tak se to pravděpodobně bude scanovat v rozlišení 75 DPI. Když budete scanovat obrázek do nějakého texťáku, např do Worda, bude se to scanovat pravděpodobně v rozlišení 150 DPI. Když budete scanovat do nějakého rozpoznání textu, bude se to scanovat ve 300 DPI. Pokud chcete opravdu kvalitní scan, musíte scanovat do takového SW, který Vám umožní, to do zvoleného rozlišení a formátu také uložit. Tedy nějaký SW na zpracování obrázků.

Druhá možnost je vlastní SW(nebo ovladač), který některé firmy přikládají ke scaneru. Ten umožní při každém scanu nastavit vlastní rozlišení a taky ho uložit. Bohužel tyto SW mají omezené množství formátů, do který lze ukládat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.13 19:42
avatar

Jak už bylo uvedené výše kolegy - záleží na rozlišení a formátu.
Pro perfektní čitelnost obrázku, kde je hlavně text, používám scanování na 300DPI a formát .png (písmo má ostré hrany).
Pro obrázek jako je třeba fotka, používím rozlišení 300DP a formát . jpeg (hrany nejsou ostré - jsou lepší - plynulejší přechody mezi barvami)
Pro scanování obrázku který chci použít jen jako orientační (třeba z nějakého letáku), používím 100DPI a .jpeg.
Pokud si chci nascanovat ějaký dokument tak, abych si v něm později mohl číst , scanuji a ukládám si ho jako 300DPI a formát .pdf.
Pokud chci aby byl dokument perfektně čitelný a zároveň předpokládám, že později ho použiju pro převod na upravitelný (případně prohledávatelný - archivační .pdf/A text), scanuju v 600DPI , formátu . pdf a barevně pouze ve stupních šedé.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.03.13 18:22

Myslím, že vše podstatné bylo řečeno. Jen pro informaci, občas někteří uživatelé chtějí použít nastavení černo-bílý sken s tím, že ten skenovaní doklad je černobílý a není foto. Dopručuji tuto volbu nepoužívat, poikud neznáte možnosti úpravy náhledu před finálním skenem. Odstíny šedé jsou jistější volba. A druhá věc. Občas je vhodné ponechat naskenovaný obrázek ve formátu TIF, go kterého skenner často primárně ukládá. Ten si nechat jako výchozí pro úpravy a teprve potom uložit třeba jako JPG.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.03.13 13:54
avatar

Jj. Když chci scanovat "černobíle", použiji "odstíny šedi", jinak spláču nad výdělkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mourekk
Datum: 27.03.13 15:07

Já nejraději ukládám do pdf , většina SW ke skeneru to umožní. a pokud to někam pošlu přečtou to všude

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.