Linux vs. Wokna

Od: Datum: 18.02.13 14:50 odpovědí: 18 změna: 22.02.13 16:59

Ahoj, chtěl sem tohle napsat už dávno, ale dstala sem se k tomu až ted.

Všimnul sem si pár věcích na tehle poradně - Počítače - co problém to ccleaner a rsit, rada nahovno, co sem chodím tak to ještě nikomu nepomohlo.

Doporučujete lidem linux na místo windows... Dal sem na vaše rady a koupil sem noteook bez OS, nejradši bych vás za to přerazil. Mezi těma 1000 hvězdných aplikací sem nenašel jedinou která by mi nabídla tolik jako photofiltre, ani sem nenašel jednoduchej program jako je malování ve woknech. Když sem měl ještě verzi 12.04 tak mi nešel vypnout komp, misto toho me to odhlasilo. Musel sem neco zmenit a pak to šlo pouze restartovat v admin ucte. Mám i dalsi problemy jako ze se mi obrazovky jakoby rozdělí na dva nebo na více kousků, zvuk mi oproti win pripadá divnej. Virtualbox - od verze 12.10 mi nechce na virtual os naběhnout sam o sobě internet, ve verzi 12.04 mi to šlo normálně. Práce mezi oknama příšerná. Xampp musim spoustet přes prikazovej radek. Programy mám namačkaný v jednom sloupci - fuj- a nebo je musim vyhledávat mezi X ikonama ve cyhledávaci dash nebo jak se to jmenuje. Asi jednou za 2-3 dny mi vyskočí tabulka se správou o pádu systému. Grafický rozhraní = hnus. A že by byl ryhchlejší než win se nedá říct, možná jenom o prá sekund. Hry - moc jich neni, ale diky steamu jich bude pribejvat. Ted mám win7, protože xpčka se uz neprodavaji a nemůžu si ho vynachválit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.13 14:55

Ještě jsem neviděl nikoho včetně hardcore linuxáků, aby radili že Linux je ideální systém pro každého. A na to aby si každý mohl Linux vyzkoušet přece není potřeba kupovat počítač bez OS a pak litovat, skoro vše si vyzkoušíš na jedné z mnoha live distribucí.

.

Takže jestli chceš někomu vyčítat své rozhodnutí, tak začni tím koho vidíš v zrcadle :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: johy
Datum: 18.02.13 15:41

Pravděpodobně máš Ubuntu, já ho mám taky. Na notebooku mám také Win7, takže mi věř, že mám s čím porovnávat.

1) Určitě jsi měl možnost podívat se u někoho na počítači a vybrat si distribuci. U Ubuntu máš programy v jednom sloupci, ale třeba u Fedory máš vše normálně na ploše, takže to bylo na tobě - můj taťka Fedoru používá X let a je naprosto spokojený...

2) Photofiltre neznám, ale zato je tu ke stažení několik profesionálních programů, které jsou zadarmo a mnohdy jsou lepší než programy pro Windows.

3) Kdyby jsi byl inteligentní, tak si stáhneš místo Malování, což je pěkná sračka například GIMP (Gnu Image Manipulatio Program), který je stejně jako většina programů pro Linux zdarma.

4) To, že by mi nešel vypnout noteobook, se mi ještě nestalo, možná je to chyba počítače?

5) Práce mezi oknama je dobrá, pokud jsi inteligentní, rozdělíš si místo nadávání okna do 4 ploch, které jsou ti v Linuxu k dispozici.

6) Zvuk je suprový ;)

7) Dash je založen na stejném proncipu jako Start u Win. Nevím, co ti na něm vadí, vyhledávání je rychlé a celkem přehledné, navšimla jsem si, že by na tom byl Win7 o něco líp.

8) Také jsem si nevšimla, že grafické rozhraní by bylo hnus. Je dobře provedené.

9) Linux je o mnoho rychlejší než Win, protože je jednodušší a přesto krásně šlape a je krásně graficky řešený.

10) Pokud jsi gamer, tak jsi neměl brát Linux, ten je pro spíš pro normální práci, měl jsi se rozmyslet. Pokud chceš hry, tak si je stáhni na Steamu, který je na Centrumu softwaru pro Ubutnu zdarma.

11) Tabulka vyskakuje všem, ale když ji odklikneš, tak ti v ničem nebrání. Miluju tyhle inteligentní stvoření, ktreří si stěžují na něco jako je Linux :3 Ty fakt miluju...

PS: Nevidím důvod, proč používat Win, když máš k dispozici Linux, který je ve všem lepší a je zadarmo.

PS 2: Měl jsi se zeptat někoho, kdo Linux používá a poradit se ním radši než ten Linux buzerovat. :3

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.13 16:04

OT: to že na linucha není žádný použitelný grafický program je ale bohužel pravda. Gimp má sice velké možnosti, ale je to program vytvořený programátory pro programátory :)
Kdo je zvyklý na "běžný uživatelský standard" od Adobe nebo Corelu tak si na Gimp zvyká jen velmi špatně... A to že GIMP je "zdarma" je pro vážnější používání zcela nepodstatné, sice se ušetří při pořízení ale pokud se započítá kolik hodin se se specifickým ovládáním musí seznámit tak může být naopak "dražší" než komerční řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zapomnel
Datum: 19.02.13 23:53

Jen k tomu Malování, tazatel jasně napsal jednoduchý program, a to GIMP skutečně není, z toho důvodu i odemně letěl pryč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.13 17:31
avatar

tak ty mas dost , na rady davat linux :D to ti poradil zas kdo?! programator co se v tom hrabe od plenek a programuje si to , pise programy a jednodussi hry?! jinak dobra naivita , ono tomu kdo tomu pytel rozumi se nic poradne krome windowsu neda pouzit. V jakemkoliv programu das 3x next a uz to mas... v linuxu kdyz je to zabaleny balicek tak musis vedet co a jak ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.13 21:36
avatar

Nedá mi to a musím reagovat.

Je mi 67 let, původním povloáním zemědělský mechanizátor.

Počítač mám tak 10 let, měl jsem na něm W98, potom Visty, nyní W7. V důchodu mám samozřejmě víc času, tak jsem vyzkoušel i linux. Na 30 Giga disku jsem nainstaloval souběžně s W7 - tenkrát Mandrivu a začal se učit i Linux. Ve winech ani v linuxu vůbec nepoužívám příkazový řádek ani terminál. Linux se mi velmi zalíbil a nainstaloval jsem postupně další linuxy již na externí disk.
Tam jsem vyzkoušel všechny hlavní distribuce linuxu: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Fedoru, Debian, PcLinux, Mint, OpenSuse, Slax.
Takže moje zkušenosti s Linuxem, nemusí se líbit každému:

_ Mandriva se mi 3x zhroutila i když si nejsem vědom své chyby
_ Debian se mi opravdu zdál na mě složitý, i když výborný
_ Fedora mi též nevyhovovala byly problémy s lokalizací
_ Ubuntu a Unita se mi nelíbila
_ Kubuntu, Xubuntu, PcLinux, Mint, OpenSuse pro začátečníka výborné
_ nyní mám souběžně na disku s W7 - OpenSuse a na externím disku Xubuntu

Chyby které myslím dělá zažátečník na Linuxu:

- zarytě se každý drží programů z Windows a nepoužívá linuxové
- stačí vynaložit jen minimum úsilí na zjištění alternativy
- snaží se zbavit Windows zbytečně, přitom souběžná instalace je bezproblémová
- koupit PC bez Windows je blbost, laciněji se nikde už neseženou

Výhody linuxu jak je vidím já:

- všechny distribuce jsou zdarma, takže když se mi nelíbí - dám jinou, zase zdarma
- mohu zkoušet různá prostředí na jednom linuxu a libovolně mezi nimy přecházet - KDE, Gnome, Unita, Cinamom
- z linuxu vidím vše na všech discích i kde je Win - to tedy Win neumí ani náhodou
- takže pokud chci linux přeinstalovat - přesunu data třeba i do Winů a je
- z linuxu mohu upravovovat vše i co je ve Windows - ten to samozřejmě taky neumí
- obrovká výhodaje jednoduché virtuální plochy, poznámky, správce schránky a spouštěče aplikací

Nevýhody Linuxu:

- některé ovladače opravdu pro linux nejsou - u mne skener a TV karta - nic jiného nevím, snad prý hry, ale ty nehraji

Takže můj závěr - stačí selský rozum a s linuxem nemůže být problém.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 19.02.13 01:03
avatar

Jsem tu asi ¾ roku, ale s tím, že by tu někdo doporučoval Linux místo Windows, jsem se ještě nesetkala.

Jenom v případě potíží s Windows (pak šlo o jednu z možností jak odstranit problém s OS), a nebo v případě nelegálních Windows. (Tam lze očekávat, že si uživatel Windows stejně nekoupí, tak je i podle mne lepší doporočit legální systém zdarma. (A nemusí jít vždy jenom o Linux.)

Linuxových distribucí existují spousty, ne každá bude vyhovovat všem uživatelům. Já jsem třeba nepřišla na chuť tolik propagovanému Ubuntu (přijde mi dost agresivní, automaticky obsadí celý PC či NB).

Když Linux, dám přednost Mandrivě, případně vyzkouším jinou distribuci.

CCleaner pomáhá, stejně jako Rsit, v případě, že člověk ví, co dělá.

Koupi PC nebo NB bez OS považuji za rozumnou v případě, že si člověk dokáže leccos udělat/zprovoznit/nainstalovat sám.

Já mám svou představu jak o OS, tak o rozdělení HDD, takže bych si jiný PC než bez OS nekoupila. Ale vycházím ze svých zkušeností a ze svých potřeb. Určitě bych se tak nerozhodla jenom na základě rady z internetu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 19.02.13 01:53
avatar

Dobrý den, už zde bylo napsáno o Linuxu mnohé a moudře. Také nejsem fanatik ani propagátor, ale považuji Linux za ideální OS pro připojení k internetu - pro jeho značnou odolnost vůči všemožnému "svinstvu", které se dokáže vnutit do Windows. Nemusím nic čistit, monitorovat, antivirovat, obávat se o legálnost OS, nemusím mít firewall, aktualizovat, defragmentovat apod. - a mám pocit svobody.

Když si uživatel OS Linux trochu vyladí a dokáže si ho přizpůsobit, tak je stabilní a nebobtná jeho velikost na HDD. Ostatně, na HDD ani nemusí být - můžete bootovat z CD-ROM nebo flashky v USB. Ale, je to věc každého uživatele PC (a jeho schopností), který OS mu vyhovuje. Možností je naštěstí více. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.02.13 08:59
avatar

Tohle mi přijde jako názor od zarytého Windowsáka, který se neumí ani trochu přizpůsobit novým věcem. Dám to za pravdu jedině v tom, že Kubuntu v některých verzích mělo problém s vypínáním - to je fakt, taky se mi to stalo - ovšem ne že by mě to jen odhlásilo, prostě to zůstalo "viset" na vypínací obrazovce.
Sám mám dual boot W7 + Kubuntu a na flash disku Mint a jsem spokojený. Windows mám vlastně jen kvůli několika specializovaným programům a hrám. S Kubuntu nemám nejmenší problém, jde jen o to si zvyknout. Jak už tu někdo napsal, kdo se ochotný se přizpůsobit a umí používat Google, ten s Linuxem nebude mít problém.
Nechápu to "koupil jsem si notebook bez OS" - Linux je přece taky OS.
"Počítače - co problém to ccleaner a rsit, rada nahovno, co sem chodím tak to ještě nikomu nepomohlo." - Kde jsi přišel na to, že to ještě nikomu nepomohlo? Absolutní blbost. Nevyřeší vše, ale většinou se alespoň nějaká změna ukáže.
O RSIT tu psal Béňa, dokud ho admin nevyhodil, a to z důvodu diagnostiky, ne jako čistič.
Celkem mám chuť tvůj příspěvel nahlásit "syslům" kvůli vulgárnímu slovu (porušení pravidel)
doplněno 19.02.13 09:00:

A jestli sis ho opravdu koupil bez OS, nikdo tě nenutil nainstalovat si zrovna Kubuntu - distribucí jsou desítky, možná stovky.

doplněno 19.02.13 09:06:

Nahlášeno se sprosté slovo a urážení rádcu ("rada nah***o").

doplněno 19.02.13 20:09:

Celková investice do mého sice slabého, ale na práci postačujícího notebooku byla >13.000 Kč (včetně dalšího HDD) v lednu 2010...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 19.02.13 09:27

Zbytečně se nad příspěvkem "spartakusodpata" rozčiluješ - zřejmě jde o nějakého rádoby zkušeného uživatele, který právě zjistil, že Linux není kopií Windows a frustraci z tohoto zjištění má touhu posunout dál a ´vinu´ za svou neschopnost hodit na jiné...

*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.13 12:29
avatar

za mě jedině nejvyspělejší operační systém všech dob - MAC :) aneb něco mezi WIn a Lin ;) osobně mám macbook air a naprostá spokojenost :) funguje to, je na to dost aplikaci, je to prehledne, rychle, bez zasekavani a lagu :) Jen ta cena.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.13 19:11
avatar

Na podobný komentář jsem se už taky chystal, včetně té ceny, a hele, on tu úplně na konci už je :) Moct jen tak ze srandy vyhodit padesátku, koupím si mac, nacpu tam windows a linux a sem vysmátej.

doplněno 19.02.13 19:52:

Malej jo. Velkej je za 47?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.13 19:43
avatar

Zase s tou cenou nebudeme tolik přehánět. stál mě 39.000kč :D a je to Macbook air.. ale jsem přesvědčený, že nic jiného nechci.. i ten OS x se mi velice zamlouvá - jsou tam MS office, jde tam spousta her (jak z linuxu tak z mikrosoftu) a pokud něco NÁHODOU nejde, tak od toho je parallels (virtuální mašina).

doplněno 19.02.13 21:56:

:d

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.13 22:05
avatar

Další vlákno, které "tazatel" založí a odejde...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: hop®
Datum: 19.02.13 22:11
avatar

Ale to se přece dalo očekávat už podle znění dotazu, nebo ne?

"Tazatel" si jen na**al do bot a jen na někoho potřeboval tek kýbl h**en vylejt, nepotřeboval radu, jen si stěžoval na poradnu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 19.02.13 22:30

Spletl sis špajz. Mlet nesmysly a snažit se o žabomyší války mezi uživateli Win a Linuxu, je doména jiných serverů, ne tohoto.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.13 08:08

Já jsem klasický windowsák a zastávám se "Woken" jak jen můžu, ale váš příspěvek nechápu. Nikdo Vás nenutil instalovat Linux, nikdo vás nenutil koupit si PC bez OS, vše bylo vaše rozhodnutí... Nebo snad pro Vás je rada o cizích lidí závazná? Jak se říká "když ti řeknu skoč z okna, skočíš?". Rádci vám jen doporučili Linux a projevili tím svůj názor, vy jste si mohl Linux vyzkoušet a sám se rozhodnout za si koupíte WIN nebo PC bez OS... Mohl jste si přečíst tísíce recenzí, návodů a článků na internetu... Neházejte svou chybu na jiné!

A k tomu CCleanru, jistě že to není všespasitel, ale asi jste si všiml, že na poradnu se chodí radit převážně amatéři... a asi jim zde nemůže nikdo radit jak odborně řešit některé chyby či problémy v PC, ccleaner prostě jen vyčistí PC od zbytečností a tuto činnost zvládne téměř každý uživatel, tak proč to nezkusit. Zpousta lidí tento program nezná, takže idkyby jim nepomohl s aktuálním problémem do budoucna se i tak vyplatí občas CCleaner použít

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viliamka*
Datum: 22.02.13 16:59

Tvuj dotaz neni dotazem ale pokusem o zalozeni Flame. Windows pouzivam od dob Windows for Workgroups 3.11 az do ted, Windows 7. Osmicky jsem jeste ani nevidel. Mac jsem pouzival od sedmicky az po 9.22 u klasiku a OS X do 10.3. Linux pak od roku 2003 SuSe a aktivne od Drapper Drake. Skoncil jsem s Ubuntu v momente, kdy vyslo Unity. Toto mi proste nesedi. Linux pouzivam doposud protoze bez nej to nejde. Alespon u mne ne. Umi toho strasne moc o cem se Windows ani nezda. Nikdy jsem ale nebyl tak zaslepene hloupej a tupej jako ty. Kdyz do neceho jdu tak vim co od toho muzu ocekavat ale nebudu se chovat jako ty. Vse ma sve pro a proti. Nekdo vi nekdo nevi. Nekdo neumi a snazi se to naucit potazmo pochopit a nekdo neumi, nechce se ucit a hloupe lamentuje. To je potom tezky. Odhaduji te na absolutniho laika ktery nicemu nerozumi protoze to co jsi napsal je ostuda.

Spartakusodpatko, ty jsi takova nase blondata blbka s naspulenou pusou pred zrcadlem, ze ano? *haha*

V tvem pripade platí na 100% stara dobra a zarucene pravdiva skutecnost, ze chybu hledati treba mezi klavesnici a zidli.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.