1x

Zálohovat fotky a videa-kam a na co?

Od: Datum: 18.10.12 08:01 odpovědí: 17 změna: 19.10.12 19:51
Dobrý den.Na noťasu mám už dva plné disky C a D .Fotek a videa je tam požehnaně a než čekat kdy mi klekne a o všechny přijdu,ráda bych tý fotky a videa někam /ukryla/.Mám je vypálit na dvd?Nebo Usb flash,nebo kam?Co je lepší?Kam je dát jako odkaz budoucí generaci?Prý Dvdéčka už brzo budou mít odzvoněno...Kam zálohujete všechny své fotky i videa?Co rajče.net je to dobrý nápad?Poraďte a dík.
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.10.12 08:05

Dobrý den,já mám veškeré fotky a videa zazálohované na CD,DVD+externí HDD.Rajče.net má neomezený prostor tak i tam se to dá.Ale co když jednou náhle stránky nebudou?Jen na rajčeti bych to nenechával.Nebo si udělejte své int.stránky a tam si to nacpěte vše ;)

Od: krkovicka*
Datum: 18.10.12 19:28

Snažím se trochu v tom zorientovat ale níže odpovědi mi takříkajíc nic neporadili,páč trh moc navštevuji a nevím co je teď dostupnější a pro mé fotky lepší.Chtěla bych aby i po deseti letech byly vidět všechny videa a fotky které mám.,beztoho abych musela vyhledat firmu nebo zakoupit čtečku která mi vše přehraje.Jenže pokrok nastavíme a nikdo neví s čím mocipáni přijdouí.Takže externí harddisk?
doplněno 18.10.12 19:29: ...Nenavštevuji...
Od: mowla*
Datum: 18.10.12 08:29

Vypálit na DVD (pro jistotu dvojmo) a schovat do temna (vypáleným diskům nejvíc škodí sluneční světlo, jinak jsou zničitelné jen mechanicky nebo vysokou teplotou) je v současné době nejlepší cesta...

"Odzvoněno" nemají - to je jen takový ´strašení´...

;)

doplněno 18.10.12 14:20:

Kolik fotek z digitálu se vejde na jednu "úžasnou velkokapacitní disketu" - ani jedna (tedy - s rozumnými parametry, ne zmenšená na nekoukatelno) - tady máš odpověď, proč už diskety nejsou...

"Připojit HD 15 let starý" - proč se ti to nepodařilo, neměl by být problém - teoreticky, při nevhodném skladování samozřejmě zkoroduje... Ale k čemu - tehdejší poměr cena/kapacita rozhodně HD jako záložní medium neurčoval...

CD/DVD nemají ani jeden ze zmíněných nedostatků (placka stojí pár korun a kapacitu má slušnou), jsou i slušně odolná...

A - ono u zálohování nejde ani tak o to, že třeba nebude na čem fotky z DVD promítat (dneska má promítačku na diáky taky málokdo, že? - o ´osmičce´ ani nemluvě), ale o to, aby je bylo z čeho stáhnout na promítatelnou platformu...

BTW - znáš lepší zálohové medium?

*smich*

doplněno 18.10.12 15:04:

To Petrrr: To (ne)připojení disku ale nebyl problém HW... ;)

Ideální pro zálohování je "cloud" (a je ti úplně jedno, jaké je technické řešení) - jenže vlastní či komerčně pronajatý je příšerně drahý a free ti za nic neručí a má omezenou kapacitu...

BTW - ani ten tisk (libovolnou technologií) není odolný vůči světlu a teplu - tisky se uchovávají v suchu, temnu a chladu - takový kontrolovaný ´archiv´ bych taky nechtěl platit...

*smich*

Od: petrrr*
Datum: 18.10.12 14:01

Nevím, nevím, ale moc se mi nechce věřit, že za 20 let bude kde číst CD/DVD. Kolik PC má dnes ty úžasné velkokapacitní diskety? Šance snad je u HD, ale ani tomu moc nevěřím. Zkusili jste někdo připojit 15 let starý disk? Mě se to teda nepodařilo.

Datum: 18.10.12 14:52

HD jsem nepřipojil proto, že tenkrát se museli zadávat ručně parametra (počet ploten, hlav apod) a tyhle údaje jsem samozřejmě u disku z roku 91 nezjistil...

Dotazovaný chce uchovat fotky pro budoucí generaci. To znamená tak alespoň 20-30 let. Obávám se, že z dnešních médií nebude v té době čitelné nic:( Né, že by to přečíst nešlo, ale nebude kde. Jedině snad přes specializované firmy.

Já to řeším tak, že data jednou za pár let překopíruji. A používám disk.

Dlouhodobě je zaručen jen papír (ale ne tisk na inkoustové tiskárně).

Datum: 18.10.12 15:19

Co cloudy? Nebo Dropbox a jiné? Bych si osobně 1tvé někde zakoupil a měl bych klidné spaní ..
doplněno 18.10.12 15:36: Tak koukám, že TB je dosti stále drahý, ale picassa, flikr apod na fotky ideální ... A pokud nebudete ukladat každou blbost, může stačit bezplatna verze, případně dáte ročně pár dolarů

Datum: 18.10.12 16:53

Taky jsem pro cloudové úložiště.

CD a DVD ani náhodou, nedá se jim ani trochu věřit. HDD ano, pokud to bude nějak zrcadlené nebo to bude diskové pole.

Nakonec taky podle důležitosti.. ale jako dlouhodobě nejlepší bych viděl cloud u nějaké zavedené mastodontí společnosti :)

Datum: 18.10.12 17:14

Opakuji se, ale jaká je asi tak pravděpodobnost, že ta dnes mastodontí společnost bude za 20-30 let existovat? A hlavně, že bude ještě existovat ten její cloud?

Cloud sice řešením je, ale opět totéž co můj HD: každých pár let (hádám, že tak 3-10 let) to bude znamenat překopírovat jinam.

Je tu někdo, kdo si řekněme před 10 lety uložil někam nějaká data, a teď je může bez problémů vyhrabat a používat?

Od: mowla*
Datum: 18.10.12 17:30

Pravděpodobnost existence společnosti, byť ji považuju za vysokou, není důležitá... Opravdu velmi málokdy dojde k ´exitu´ společnosti tak, aby neexistovala ´následovnická´ společnost...

Cloud - na rozdíl od tvého HD, tě nezajímá - ani po stránce technického řešení, ani po stránce údržby - kdo, kdy, kam a proč je ti fuk, nejsi ani schopen zjistit změnu HW...

A je tu "někdo"...?... ;) Je - neměl bych v případě potřeby vytáhnout data z roku ´96 (16 let) z archivu - na CD... Na druhou stranu je fakt, že z těch dat dneska nepotřebuju nic - digitál jsem v té době ještě neměl a book z mobilu obsahoval asi 50 čísel a jmen...

*smich*

Ale - jak už jsem psal, cloud je drahý (aspoň prozatím), jak sfiňa, CD/DVD stojí pár peněz...

Datum: 18.10.12 18:21

A to máte pocit, že takovej Amazon přestane existovat přes noc? Ráno zapnete svůj mobilní smartpcphone, vlezete na net a data nikde?

I kdyby se to muselo po pár letech přesouvat, máte 100% jistotu, že v průběhu této doby data přežijou. Dá se totéž říct o hdd nebo dvd ve skříni?

Datum: 18.10.12 21:39

mowla®: Tak to máš s těmi CD štěstí. Když jsem někdy předloni vyhazoval stará CD, zkusil jsem je pro zajímavost přečíst. Tak v 8-9 případech z 10 jsem měl potíže.

dzordz®: Já s vámi souhlasím, že na pár let je cloud řešením. Stejně jako moje HD nebo mowlovy CD. Ale ani jedno neodpovídá na krkovickovu otázku "Kam je dát jako odkaz budoucí generaci?” Zřejmě zatím neexistuje cenově dostupné řešení. Za současného stavu techniky je prostě nutné data čas od času kontrolovat a držet více kopií. Nebo fotky přenášet na papír - já se snažím vytvářet fotoknihy a doufám, že ty se pro příští generaci zachovají.

Od: bmbx®
Datum: 18.10.12 22:01

Jako odkaz budoucí generaci bych ty nejvzácnější, nejzajímavější a nejhezčí fotografie (nemusí splňovat vše najednou) určitě uchoval v papírové formě. S videem je to horší, asi v nějaké rozumné kompresi skladovat na HDD, asi nemá cenu pro budoucí generace skladovat superkvalitu, ono je klidně možné, že to ani nikoho zajímat nebude :D

Od: antimalware*
Datum: 19.10.12 11:23

Doporučoval bych důležité fotky, případně vide zálohovat do internetu. Já používám Skydrive.com od Microsoftu - za 57 GB platím tuším 500 Kč ročně.

Datum: 19.10.12 11:46

Docela zajímavým paradoxem dnešní digitální doby je fakt, že spousta lidí "archivuje" staré fotografie z filmových negativů na

digitální nosiče (jakéhokoliv druhu) aby o ně nepřišla..A přitom fotografie na filmovém pásu vydrží desítky let.

Pokud vím, tak známá muzea či archivy přefocují vzácné dokumenty na klasický film, který pak archivují v klimatizovaných

místnostech. Životnost takto archivovaných dokumentů přesahuje 100let.

Po 35 letech lze bezproblémů "přečíst" fotografie např. z diapozitivů, které jsou uložené v "běžné domácí skříni"..., tudíž při

odborném uložení filmů je jejich "čitelnost" zaručena pro několik dalších generací.

Na první pohled se to ai zdá zvláštní, ale opravdu se na film stále archivuje..nic lepšího ještě vynalezeno pro dlouhodobé uchování

dokumentů nebylo.

Ohodnoceno: 2x

Od: totak*
Datum: 19.10.12 12:55

A co Vám brání to hodit dneska na DVD, pro jistotu s duplikátem, za pět let to hodit na nějaký blůray nebo co bude tou dobou populární a pěšt let na t třeba znova, jestli se tou dobou už nebudou tesat klínovým písmem do kamene.

Od: totak*
Datum: 19.10.12 12:56

Sakra už si budu muset zajít pro brejle to je jeden překlep za druhým :(

Datum: 19.10.12 19:51

Bránit vám může leda to, že za rok dva už ty dvd nemusej jít přečíst, jinak nic :)

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.