Programy na otevírání souborů

Od: Datum: 28.09.12 21:11 odpovědí: 9 změna: 29.09.12 09:30

Zdravím,

mám úkol na hodinu informatiky: Musím vypsat programy které otevírají různé soubory. Něco už mám vyhledané, ale stále nemůžu přijit na to, jaký program otevírá např. .midi .scr .tif .mpg . exe .bat .html

A ještě ke každému tomu programu musim vypsat zda může obsahovat viry. Ale podle mě vir může obsahovat každý program pokud ho stáhnem z neověřeného serveru. Např Windows media player ten viry obsahovat nemůže když už je od začátku ve windowsu, nemýlím se?

Díky za každou radu..

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.09.12 21:16

exe je přípona přímo programu/aplikace, nejedná se o soubor k otevření nějakým programem. Bat je něco podobného,obvykle se tomu říká batová dávka. Scr je tzv script = podpůrná pomůcka při práci s různými programy - textový soubor. tif. je formát rastrového obrázku,obvykle lze otevřít v prohlížečích obrázků. mpg je formát pro video.

exe, bat, scr můžou obsahovat viry určitě.

Datum: 28.09.12 23:36

miramira: .scr bývá spořič obracovky (SCReensaver) (a nejen to)

.scr - fax image
.scr - Screen dump/tbv
.scr - Screen font
.scr - Sun Raster Images grafický formát
.scr - Windows screensaver
.scr - Microsoft Silverlight soubor
.scr - bitmap soubor
.scr - Generic skript soubor
.scr - DOS DEBUG input soubor
.scr - Image-Pro Plus macro soubor
.scr - Mastercam dialog skript soubor
.scr - Movie Master Screenplay soubor
.scr - Procomm Plus screen snapshot soubor
.scr - Screen font
.scr - Statistica scrollsheet soubor
.scr - DivX video
.scr - ZX Spectrum standard screen
.scr - Xpand Rally Extreme player prosoubor soubor
.scr - Nova Logic game dialog skript soubor (Delta Force)
.scr - Left 4 Dead soubor (Left 4 Dead)

(z webu pndesign.cz)

Od: mowla*
Datum: 28.09.12 21:33

Přípony si, případně dohledej tady...

Viry - chápeš to trošku ´blbě´... Myslím, že v otázce jde o to, zda soubor může být virem napaden (a dál se pomocí něj šířit).

Takže - viry může obsahovat každý soubor, který je spustitelný nebo který při otevírání nějak ovlivňuje otevírající program. Například texťák (.txt) virus obsahovat nemůže, zatímco Notepad (který s texťáky pracuje), který je "od začátku ve windowsu", obsahovat vir může...

Datum: 28.09.12 21:43

Řekl bych že tyto - midi .scr .tif .mpg viry obsahovat nemůžou a exe.bat. html ano..

Datum: 28.09.12 23:25

Příponu *.scr mimo jiné používá OS Windows pro některé své spořiče obrazovky - a to je přímo spustitelný soubor a tedy může virus obsahovat. Ovšem současně má pravdu i miramira - stejnou příponu mohou mít i skripty.
Soubor *.bat je čistě textová záležitost - otevřít jde v každém textovém editoru počínaje Notepadem; soubor *.bat sám virus obsahovat nemůže, ale mohl by v něm být příkaz spouštějící vlastní škodlivý program...

A co se obsahu virů týče, změnit příponu souboru nebo ji zkusit zamaskovat je trapně jednoduché: třeba takový soubor "bezvafotka.jpg.exe" při výchozím nastavení windows s vypnutým zobrazováním přípon bude na první pohled vypadat docela neškodně: zobrazí se název "bezvafotka.jpg" - a přitom ve skutečnosti je to spustitelný soubor typu .exe a může udělat spoustu nepříjemných a nežádaných věcí...

doplněno 29.09.12 00:19:

hop: To máte pravdu. Dneska tvůrcům virů stačí zná pravidla společenského chování - když virus zdvořile požádá o instalaci aktualizace flashplayeru, řada lidí mu ochotně vyhoví a...

Od: hop®
Datum: 28.09.12 23:43

Maskování přípon je zajímavé téma, dnešní generace možná nepamatuje a neví, že .com je spustitelný soubor a třeba "abcdef.com" odklikne jako zjednodušený odkaz na webou adresu - a neštěstí je na cestě...

( http://viry.cz/clanek/dvojite-maskovani-skype-haveti)

Od: mowla*
Datum: 29.09.12 00:28

Manuální virus...

Někteří ´klikači´ jsou zábavní...

doplněno 29.09.12 00:47:

Hope - někdy žere, někdy nežere (viz trojtečky, občas dělám i trojotazníky či trojvykřičníky - někdy je to sežere, někdy ne)...

;)

BTW - u mne funguje mnou i tebou vložený odkaz...

doplněno 29.09.12 00:51:

Oprava: "u mne nefunguje mnou ani tebou vložený odkaz"... Vkládám jednu z variant, ať to případný zájemce nemusí hledat (převzato z www.hoax.cz)...

Jsem albánský počítačový vir, ale s ohledem na slabé možnosti mé země Ti nemohu nic udělat. Prosím, smaž si nějaký soubor a přepošli mě dál."

Od: hop®
Datum: 29.09.12 00:42

Mowlo, místní editor žere násobné znaky, už bys to mohl znát... ;)

Odkaz je http://www.hoax.cz/retezove-e…albansky-virus-manualni-virus

akorát mezi slovy virus a manualni je 7 pomlcek, nikoli jen jedna, zbytek sežral právě editor...

doplněno 29.09.12 00:53:

Mně ne, hodí mně to na domovskou stránku nikoli tak kam by mělo!

doplněno 29.09.12 00:54:

...tedy na stránku řetězáků, ne přímo na ten virus...

doplněno 29.09.12 09:32:

Mowla: mnou vložený odkaz PO posané úpravě funguje...

Datum: 29.09.12 09:30

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.