Stačí rychlost internetu 8 MB/s?

Od: Datum: 05.08.12 14:42 odpovědí: 15 změna: 09.08.12 17:41

Stěhuji se do bytu, do kterého je natažený pouze kabel Telekomu a vzdálenost vedení od ústředny je delší.

Podle infolinky O2 je zde technicky dostupný jen internet s tarifem Optimal s maximální rychlostí 12 Mb/s, což ale reálně bude 8-10 Mb/s, protože rychlost může být ovlivněna také tím, kolik zákazníků současně službu používá.

Myslíte, že rychlost 8 Mb/s bude stačit pro sledování televize, poslouchání rádia, VoIP, videotelefonování, videokonference, stahování videa atd., tedy poněkud náročnější využití internetového připojení, než běžná domácnost?

Připojeni budou po celý den dva lidé přes router, jeden kabelem do PC, druhý přes domácí Wi-Fi do notebooku.

Dlouho jsem používal tarif od UPC se 100 Mb/s, nyní mám krátce od O2 tarif 25 Mb/s a tato rychlost se mi zdá už na hraně, nejsem si jistý, zda pro mé potřeby bude 8 Mb/s postačovat.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bena*
Datum: 05.08.12 15:02

No 8Mb/s by stačit mělo, jen u O2 si řekněte o modem s wifinou, ať nemusíte kupovat wifi router a tím pádem mít další krabičku v bytě. Ono ta rychlost záleží hlavně na tom, jak jste daleko od ústředny.

Ono, běžné domácnosti stačí bohatě 2-4 Mb/s.

S UPC nemám dobré zkušenosti, když si prolezete diskusní fóra nebo poradnu, tak zjistíte, že to jsou mnohem větší lumpové, než O2, zvlášť ohledně satelitu. Rychlost 100Mb/s stejně mít nebudete, takže bych buď teda šel k O2 nebo bych se podíval po nějakém lokálním poskytovateli. Ty velké firmy si dělají s lidmi, co chtějí.

Datum: 05.08.12 16:43

Všemi deseti hlasuji pro jakéhokoli lokálního poskytovatele internetu a s UPC mám také jen ty horší zkušenosti.

8Mb/s je docela dobrá rychlost, jen si ohlídejte, že ji opravdu máte. Já se se svým třípísmenkovým poskytovatelem hodně dlouho dohadoval, než mi uznali reklamaci.

Ohodnoceno: 2x

Od: vlazy*
Datum: 05.08.12 16:13

Já mám od poskytovatele WiFi internet s rychlosti 4 MB/s a na to vše co píšeš mi to v pohodě stačí a to skutečná rychlost je o něco málo menší. Videotelefonování a videokonference ale nemám vyzkoušené, prortože to nepoužívám, ale předpokládám, že by to snad mohlo jít. Ten VoIP není ani tak závislý na rychlosti internetu, ale spíše na jeho kvalitě, hlavně co nejmenší odezva (pong). Pamatují si, že když jsem měl před 1,5 rokem internet od jiného poskytovatele (taky WiFi) tak VoIPem byly časté problémy. Nyní mám VoIP bez větších problémů a to i přes to, že WiFi pro VoIP není příliš doporučované.

doplněno 05.08.12 16:21:

Oprava: místo (pong) mělo být (ping).

Od: bmbx®
Datum: 05.08.12 17:09

Pozor na jednotky 8Mb/s je osumkrát pomalejší než 8MB/s, lehce to lidi zaměňují a zde jak vidět taky :D

Ohodnoceno: 3x

Od: bertik8
Datum: 05.08.12 17:15

V jednotkách se nevyznám a je možné, že dělám chybu, proto jsem se znovu podíla na web O2.

Web O2 mi hlásí toto:

Dobrá zpráva!
Dostupná rychlost internetu na vaší adrese

12.0 Mbit/s

Objednat Internet OptimalVšechny tarify

• WiFi modem za 999 Kč nebo použijte vlastní

• spolehlivé připojení bez skrytých poplatků

• bezplatná technická podpora

Datum: 05.08.12 17:18

Neexistuje program, který mi zpomalí můj současný internet na 8 Mb/s, abych si v reálu vyzkoušel, zda mi tato rychlost bude postačovat?

Znáte takový program?

Datum: 05.08.12 17:51

Taky se v těch jednotkách pro rychlost internetu příliš nevyznám. Ono se to uvádí různě. Můj měřič mi to uvádí v Mbps. To MB/s bude asi blbost.

Nevím zda existuje nějaký program na spomalení internetu, ale pochybuji, že by něco takového existovalo. Spíše bych doporučil požádat poskytovatele internetu aby ti ten tvůj současný internet dočasně snížil. Možná by to bylo i dočasně za nižší cenu.

Datum: 08.08.12 20:55

Mb - megabit

MB - megabajt

1B = 8 b -> 1 MB = 8 Mb

Mbps - megabits per second = megabity za vteřinu = Mb/s

MB/s = megabajty za vteřinu

Od: mowla*
Datum: 05.08.12 19:24

Některé i ´domácí´ routery umožňují nastavení rychlosti pro upload i download (tzv. QoS ) - kukni do managementu.

Datum: 06.08.12 10:41

Obvolal jsem dopoledne firmy, které by měly v mojí lokalitě poskytovat Wi-Fi připojení a všude mi řekli, že dostupnost nelze zjistit, že ke mě musí poslat technika :(

To znamená, že všechny tyto firmy se připojují ke stejné anténě (žižkovskému vysílači)? Takže je vlastně jedno, kterou si potom případně vyberu?

Datum: 06.08.12 12:01

Firmy poskytující WiFi internet by snad měly vědět kde všude by jejích signál mohl dosahovat, ale je to často závisle na terénních podnínkách, zástavbě atp. tak, že ne vždy se asi dá jednoznačně potvrdit, že v daném místě bude dostupný dostatečně silný a kvalitní signál pro dobrý příjem WiFi internetu.

Všechny firmy určitě nemají jednu společnou stejnou vysílací anténu. Každá firma bude mít svůj vlastí vysílač s anténou. Nejsem z Prahy, ale pokud se jedná o žižkovskou věž tak předpokládám, že na ní by molo mít i více rtůzných poskytovatelů WiFi internetu svoje vysílače s vlasní samostatnou anténou. Ne každý poskytovatel internetu je dostatečně solídní a kvalitní. Doporučoval bych proto v internetu si vyhledat informace o těchto konkrétních poskytovatelích a také se podívat na jejích stránky co všechno a za jakou cenu poskytují a pak podle toho si vybírat ty které ti budou připadat, že by mohly být dobré a pro tebe výhodné. Je dobré když je na výběr více různých firem.

Ohodnoceno: 2x

Od: bmbx®
Datum: 06.08.12 17:11

P b=bite je jenicka/nula, B= Byte (digitalni slovo) = Kombinace osmi jednicek/nul a z toho lze uzjednoduse odvodit jaky je rozdil mezi b/B, kb/kB, Mb/MB.

Od: briketa007*
Datum: 06.08.12 17:19

Kdyby bylo 8 tak určitě stačí... no ale vemte si že, v nejlevnějším tarifu se agreguje (jste na drátě s) až 50 lidmi, pokud si připlatíte na ten lepší (tuším že business) tak "jen" s až 20 lidmi.

Takže vše záleží na velikosti města, čtvrtě, tel. uzlu a zda li se nachazite v "paranské lokalitě"... atd. atd...no praxe Vám ukáže... tak se radši nevažte na 2 roky.

Datum: 09.08.12 17:20

O2 má pro VDSL jen dva rozumné tarify - Optimal a Aktiv.

Já bych potřeboval ten Aktiv (s rychlostí aspoň 20 Mbit/s), který ale v mém domě není dostupný, protože vedení je daleko od ústředny (dům je na Praze 1). Je zde dostupný jen tarif Optimal s garantovanou rychlostí 12 Mbit/s, který ale reálně bude klesat na 8-10 Mbit/s.

Já docela hodně stahuju filmy, chtěl bych si pořídit i IPTV od O2, který bude rychlost podstatně snižovat.

Dále telefonuju (videokonference, VoIP), koukám na internetovou televizi (ČT24), poslouchám online rádio. Tedy celkem náročný provoz, a mám obavy, že mi 8 Mbit/s nebude stačit.

Ozvala se mi ještě firma Waycom s.r.o., která nabízí Wi-Fi připojení za 650 Kč měs. rychlost 18000 kbps / 4000 kbps, agregace 1:10, bez omezení dat. Nebo za 1900 Kč měs. rychlost 20000 kbps / 5000 kbps, agregace 1:5, bez omezení dat.

Ten druhý tarif už je docela drahý, ale 650 Kč za 18 Mbit/s není mnoho. Myslíte, že je u Wi-Fi taková rychlost reálná?

Od: bena*
Datum: 09.08.12 17:41

No za těch 650 Kč to je pěkné, hlavně agregace pěkná. Já bych do toho šel. A rychlost? Tady je malá pravděpodobnost, že by ryhclost reálná nebyla (samozřejmě přesně 18Mb/s to nebude, ale kolem 17 to bude). To by jste musel být opravdu kousek od nějakého "vysílače".

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.