Ankety a bodování - ochrana před podváděním?

Od: Datum: 31.07.12 00:25 odpovědí: 2 změna: 31.07.12 12:06

Dobrý den, chci se zeptat, jak se na webu např. u anket nebo různých bodování ošetří, aby někdo nepodváděl? Myslím tím, jaké jsou možné způsoby ochrany, aby někdo nehlasovat vícekrát? Chci si taky na svém webu založit anketu a nevím, jak to provést, děkuji za rady. U spousty webových anket například stačí smazat cookies v prohlížeči, nebo otevřít jiný prohlížeč, a můžu hlasovat vesele dál. To se mi nezdá moc efektivní. Dále mě napadá využití IP adresy, ale co když někdo použije proxy server? Leda používat nějaký algoritmus, který by prohledával proxy listy na webu a adresy proxy serverů automaticky blokoval (tuším, že to tak funguje na Wikipedii), ale to se mi zdá hodně pracné, těch seznamů je asi opravdu hodně. Nebo existuje nějaké jednoduché pravidlo, podle kterého se pozná proxy server? Fakt nevím...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.07.12 01:07

Veškeré průzkumy, ankety, dotazníky.. vše zůstane statistikou, nikoli obrazem reality. Proto neexistuje 100% způsob jak zabránit zkreslení.

Založení účtu - registrace s platným e-mailem a následnou aktivací účtu - hlasování jen přihlášeným odradí mnoho "hlasovačů". Nezapomeň, že existují mechanismy, různí roboti, pro které změna IP adresy není problém, bez využití proxy serveru, pracující na botnet. Blokovat hlasy z počítačů využívající proxy servery - dobrý nápad, ale nevím, zda dokážeš sehnat seznamy veškerých proxy serverů. I kdyby sis chtěl ověřit hlas pomocí SMS validity, nebrání nic, a nikomu využít více telefonních čísel. Případně řící známým, ale to už uvádím extrémy. By musel mít případný "manipulátor" urputný zájem, i když soutěž, nějaké prvenství, čí budoucí výhody jsou velkým motivem.

Nabízí se využít FB, ale v rámci FB. Např. vložíš si na profil několik fotografií, a rozhodne se podle hlasů. Ale těžko se radí, přece jen anketa je široký pojem.

Na závěr uvedu: Ten, kdo bude chtít hlasovat vícekrát a zmanipulovat výsledek, vždy se mu to povede.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vlazy*
Datum: 31.07.12 12:06

Tak jak píše repty asi neexistuje žáden 100% účinný způsob jak zabránit v podvádění v anketách na stránkách. Kdo chce podvádět tak si vždy najde nějaký způsob jak na to. Je dobré to podvádění těmi různými způsoby alespoň trochu omezit, protože ne každému na tom podvádění až tolik záleží aby kvůli tomu vymýšlel něco jak to obejít. Jsou možná i lidí kteří na ty ankety klikají jen tak bez nějakého přemýšlení. Ty ankety na stránkách je proto třeba brát vždy s rozvahou a jejích výsledky považovat pouze za orientační.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.