monitor do 5000 na normální použití i grafiku

Od: Datum: 16.07.12 14:40 odpovědí: 7 změna: 19.07.12 11:28
Dobrý den, Rád bych poprosil s výběrem monitoru, jelikož se v tom vůbec nevyznám.
Použití je na klasickou práci (office a net), práce s hudbou (ocením dost místa) a i nějaká práce s grafikou (především webdesign, takže není potřebná extrémní kvalita, jelikož stejně má každý uživatel jiný monitor a nejvíc asi obyčejné TN, takže se na barvy nedá úplně spoléhat). Dlouho mě láká střih videa a časem bych se rád do něj také pustil a nerad bych abych pak musel kupovat jiný monitor kvůli odezvy (jinak hry nehraji a na filmy se moc nedívám)
Cenový strop je někde okolo 5 000. Velikost asi kolem 23" moc nevím.
Vzhledem k použití se spokojím i s nějakým kvalitnějším TN-kem.
Budu rád za rady a tipy. Jakou technologii volit? Popřípadě dejte vědět s čím máte zkušenosti a jaký používáte?
! Rád bych aby moc nezatěžoval oči a nebolely mě z něj.!
Děkuji předem...

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.07.12 16:44

V rámci tvých finančních možností si můžeš pořídit starší LCD nebo LED monitor.

LED monitor má výhodu v nižší spotřebě energie, a nižší kostrukční tlouštce. Kvalita barev, pozorovací úhly, kontrast zůstává stejné jako u LCD. U LED monitorů v cenové kategorii nad 25 tisíc se používá jiných technologií, kde označení LED už něco znamená.

U LCD, potažmo LED se nabízí tři druhy panelů - TN, PVA a IPS. TN patří těm k nejméně kvalitním, PVA a IPS se používají v profesionálních monitorech. Ceny začínají mírně nad 5 tisíci Kč.

Na tvém místě ( zmiňuješ se, že bys rád stříhal video) bych raději volil jinou kombinaci. Na Aukru můžeš koupit použité i nové monitory za pár kaček. Nedávno jsem zahlédl aukci - zánovní 2 x 22" LCD spolu s držákem dvou monitorů za 4 tisíce ( jen nový držák - pivot stojí 5 tisíc Kč) , DELL 24" za 3 tisíce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenom
Datum: 16.07.12 18:55
Použitý moc nechci.
Co jse se díval, tak ips i va monitory se dají pořídit už i do 5000.
LG IPS:
http://www.alfacomp.cz/php/in…s&SearchType=1&SearchSubmit=1
VA:
http://www.czc.cz/benq-gw2450…cd-monitor-24-/108444/produkt
VA:
http://www.czc.cz/benq-ew2430…lcd-monitor-24-/91702/produkt
To jsou nějaké, které se mi zalíbily.
Popřípadě u TN se mi líbí tento:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051430060000001EFJ&Search=1920x1080%2023%22%20led&SearchType=1
U těch IPS je problém se velkým minimálním jasem, na což si dost lidí stěžuje a mám z toho obavy. U těch VA mám zase obavy z toho velkého kontrastu 5000:1 aby to více nezatěžovalo a neunavovalo oči, na což má prý vysoký kontrast dost vliv.
U TN mám zase obavu o kvalitu barev pro webdesign a grafiku. Jelikož jsem neměl ještě v rukách žádný monitor kromě notebooku, tak nevím, jak to je.
A teď aby si člověk vybral, když všude je něco.
Jaký je váš názor na uvedené monitory? Jak se rozhodnout a co zvolit?
Datum: 16.07.12 21:20

Na tvém místě bych volil 24" widescreen. Důvodů je hned několik, argumenty neuvádím, můžeš si můj výrok ověřit na internetu.

Značce LG bych se pokud možno vyhnul. Nabízí se HP, Dell, FS, Benq, Samsung - a pokud bys našel vhodný model, tak značku Sharp. Avšak si nejsem jistý, zda nalezneš v této cenové kategorii nějaký model.

Přiznám se, že o zmíněnou problematiku se aktuálně nezajímám, proto bych nerad tě navedl na špatnou cestu.

Víc než kontrastu či jasu bych měl větší obavu u odezvy.

Na internetu nalezneš mnoho odborných diskuzí, které by ti měli napovědět.

Osobně se mi líbí monitor Benq, uvedený druhý v pořadí.

Pokud nepatříš k lidem s lepšími pozorovacími schopnostmi, zakoupením jakéhokoli monitoru budeš spokojen..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenom
Datum: 17.07.12 14:51
K lidem s lepšími pozorovacími schopnostmi asi možná nepatřím, nebo o tom nevím, ale mám obavy o barvy vzhledem k práci s grafikou (hlavně u TN). Spíše mám obavy o citlivost očí a případnou bolest a únavu, především u těch VA kvůli vysokému kontrastu 5000:1 který mají oproti normálnímu 1000:1. U IPS je zase ten vysoký minimální jas, což pro oči taky nebude asi moc dobrý.
Datum: 17.07.12 20:07

Plánuješ založit profesionální grafickou společnost a zakoupit monitor pro profesionální činnost? Samozřejmě ne. Proto zakoupením TN panelu chybu neuděláš. Mnoho TN panelu dokáže podat barvy lépe než levné IPS či PVA panely.

Pokud vím, jas i kontrast je regulovatelný. Obava, že i ta nejnižší hranice bude pro tebe velká, myslím, že je zbytečná.

Při koupi monitoru kolem 4 tisíc bych nehledal žádnou filozofii. Prostě kup, ten co se ti zdá být dobrý, a v případě nevyhovujících podmínek ho vrať v 14-denní lhůtě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jen1
Datum: 19.07.12 11:26

"Obava, že i ta nejnižší hranice bude pro tebe velká, myslím, že je zbytečná."

No u těch LG IPS si právě lidé stěžují, že i minimální jas je strašně vysoký. Já uvažuji nad tímto: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514300600000015BF&Search=LG%20IPS%20-philips&SearchType=1

Bohužel výrobci nikde neudávají nejnižší hodnotu jasu. Podle recenze zde má 93 cd/m2 z čehož mám obavy, aby to pro práci večer nebylo moc.

Mám večer zaplé stropní světlo, ale žádnou lampu za monitorem ani nic jiného a takto bych to chtěl i ponechat. Mám obavy jestli i tak ten monitor nebude potom moc svítit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.