WiFi, používá v jednom domě pět lidí

Od: Datum: 12.07.12 21:08 odpovědí: 15 změna: 13.07.12 19:22
avatar

Dobrý den. Čemu nerozumím. V jednom domě je WiFi, kterou nechat udělat majitel domu. Dal jí k používá 5 lidem, každý na svůj notebook. Když jeden z uživatelů, bude stahovat nelegální věci, bude je rozmnožovat a dál distribuovat. Bude se to vyšetřovat. Kdo za to zodpovídá? Ten, kdo WiFi zřizoval? Nebo jen ten, kdo nelegální činnost na WiFi, dělá? Rozumíte tomu někdo?

Jde mi jen o odpovědnost, kdo jí bude mít?

Děkuji za vysvětlení. Viky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: sealsmith*
Datum: 12.07.12 21:12

Sice tomuhle moc nerozumím.. :P Ale myslím se že ten kdo ty data stahuje do svého PC a dále je distribuuje tak je vyník. Když někdo nemá zaheslovanou wifinu, tak mu tam může taky někdo stahovat :) Takže podle mě za to může Uživatel a né Majitel :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 12.07.12 21:15

´Majitel´ připojení, potažmo wifi sítě (routeru) - nebude-li schopen na základě monitoringu síťového provozu (což mnohé routery umožňují) odpovědnost posunout dále - na konkrétního uživatele. Pro providera netu je ´koncovým´ bodem právě router.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 21:28
avatar

A co na to jiný nelegální obsah (ne nelegální kopie, ale věci, které jsou přímo ze své podstaty nelegální) a veřejně přístupné wifi? To by pro provozovatele přece byla právní sebevražda.

doplněno 12.07.12 21:44:

Chtěl jsem říct, že se mi nezdá, že by poskytovatel/provozovatel mohl být za něco stíhán.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 12.07.12 21:35

Veřejné wifi (no - nejen wifi, i třeba netové ´kavárny´) - aspoň ty, které jsem ´potkal´, mají jednak spoustu serverů blokovanou a jednak docela ´slušně´ monitorovaný provoz... Jinak by nebyl vůbec žádný problém, přece, po netu cokoli páchat. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 12.07.12 21:54

To Dzordz: Mohl - pokud nebude schopen - na základě monitoringu, skutečného pachatele dohledat...

To LadinPraha: UPC jistě ne - takový provider - primárně ve vlastním zájmu, traffic monitoruje... Ale pokud např. já umožním na ´své´ wifi nekontrolovaný provoz a někdo mi tamtudy bude cpát třeba dětské porno, nebude policajty (atd.) zajímat, "že to já ne, já su jenom blbec, který si nezabezpečil síť"...

doplněno 12.07.12 22:25:

To Ladinpraha: :-D Jasně - a v případě, že ti na "disky serveru" bude někdo cpát obsah nelegální, dohledáš toho grázlíka podle otisků prstů na plotnách... *smich* Ne - samozřejmě tě bude zajímat, odkud ´to leze´ - tedy připojení... Pěkně router po routeru...

doplněno 12.07.12 22:53:

To Dzordz: Ten monitoring nespočívá v on-line prohlížení obsahu - zaznamenává se ´kam co šlo´, kdy - a odkud (tedy MAC) - kolik myslíš, že userů vůbec ví, co to MAC je? (natož, aby ji uměli změnit). ;) A dohledání konkrétní mašiny pak spočívá v cíleném monitoringu té MAC (např. - není to jediný způsob - ale to už jsme od původní otázky hodně daleko).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.07.12 22:01
avatar

Ale tady je řeč o wi-fi a ne o serveru nebo PC. Pokud jsem majitelem PC (třeba v podobě serveru), tak samozřejmě odpovídám za obsah na jeho discích. Ale to nemá nic společného s poskytovatelem připojení, ať už jakoukoli formou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.07.12 22:46
avatar

To mají kontrolovat všechny posílané texty, obrázky a archivy nebo jak? :)

Jak dohledají někoho, kdo si chvíli sednul na nádraží? K čemu jim budou mac a čas připojení?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 21:47
avatar

Za trestnou činnost vždycky může ten, kdo ji páchá. Mně např. UPC dovolí přístup úplně všude. Bude tedy odpovědnost za moji trestnou činnost na UPC? To je přece nesmysl non plus ultra.

doplněno 12.07.12 21:50:

A veřejné sítě jsou blokované trošku z jiného důvodu. Pokud by umožnily přístup všude a navíc zadarmo, tak by asi brzo zkolabovaly. Proto mají velmi často omezenou i rychlost na 11 Mb/s.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 12.07.12 23:06
avatar

Tady se nejedná o žádnou kavárnu. Jde o dům, kde bydlí majitel a umožnil bydlení 5 ti studentům. Používají jeho WiFi, nyní má strach, že by někdo mohl zneužívat internet a on by byl popotahován. Proto se ptám, zda někdo neví, jak to v tomto případě je. Bojí se oprávněně?

Od: mowla*
Datum: 12.07.12 23:13

Viki - jak už jsem psal 21:15 - "majitel", je-li připojení do domu přivedené providerem internetu na jeho jméno, je i na jeho zodpovědnost... Tedy se - případně, bojí oprávněně. Pro klid své duše by měl komunikaci na routeru monitorovat a zálohovat si logy. A - samozřejmě, mít router pod svou kontrolou (tedy aby některý z nájemníků nemohl router konfigurovat apod.)...

;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: viky®
Datum: 13.07.12 03:57
avatar

Dobrý den Mowlo, děkuji. To je pro mne, jasná odpověď, co mu mám poradit. Věděla jsem, že mi tady, někdo situaci, jasně vysvětlí.

Ještě se chci zeptat, router má on ve svém bytě, který má zamčený, tím je to v pořádku? Jak se dá router, konfigurovat? To by musel k němu, mít někdo cizí přístup, né? Nebo se mýlím?

Od: mowla*
Datum: 13.07.12 10:36

Mýlíte, Viky - konfigurovat router lze i přes wifi - tedy vzdáleně (sice je doporučené připojení kabelem, ale není to nutné) - primární je výhradní znalost aministrátorského přístupu (username, heslo - rozumné heslo).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cacab*
Datum: 13.07.12 06:09

To se mi nějako nezdá. Takže když nějaká firma postaví silnici a po ní budou jezdit kradený auta, dýlovat fet a pašung, stát na ní šlapky tak to jakože odnese vlastník silnice? *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 13.07.12 17:28

Podle mě je jednoznačně vždy zodpovědná osoba u počítače. Dokud mi policajti nenajdou nic v mém PC, tak mi můžou skočit... A že přes mou WiFi jede někdo další? No a? Co je mi do toho. Ať si ho dohoní a potrestají. Je to snad někde něčím zakázáno, provozovat nezabezpečenou síť? Jedinej kdo mě může trestat je provider tím, že mě za porušení smlouvy odpojí, ale policajti? Ani náhodou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 13.07.12 19:22
avatar

Dobrý den. Děkuji Vám všem, za Váš názor. Viky

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.