Výkon vícejádrového procesoru

Od: Datum: 09.07.12 10:45 odpovědí: 9 změna: 10.07.12 12:33

Pokud má procesor více jader, tak jeho celkový výkon se počítá jako frekvence*počet jader (např. 2,3 GHz * 4) nebo je to složitější? Díky za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 09.07.12 10:50

Je to složitější - prosté vynásobení "výkonu" jader neodpovídá - výkon závisí i na velikosti a rychlosti cache a ostatních komponent - zejména přenosové rychlosti sběrnice, RAM...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.07.12 12:17

Jak tedy lze odhadnout, zda můj počítač "sežvýká" určitý program?

Od: mowla*
Datum: 09.07.12 12:33

Každý ´slušný´ výrobce udává u svých SW produktů doporučenou a minimální konfiguraci počítače - od té se lze ´odpíchnout´... Samozřejmě, pokud PC ´překračuje´ v libovolné komponentě danou konfiguraci, není to na škodu, pokud ale třeba jen jedna komponenta konfiguraci nesplňuje, může jít o degradaci celé sestavy. A pozor je třeba dávat např. na rychlost disků (zejména při ´hraniční´ velikosti paměti - program swapuje). IMHO je nejlepší se při (před) koupi SW zeptat prodejce - měl by mít přehled a výkonost dané sestavy ve vztahu k náročnosti programu by měl být schopen odhadnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.12 12:55
avatar

Je to složitější. Vícejádra se používají hlavně z toho důvodu, že procesory už pracují s takovou frekvencí, kdy se naráží na rychlost světla a její další zvyšování už je těžko proveditelné. Můžete si to spočítat. Elektromagnetické pole se šíří rychlostí 300 milionů metrů za vteřinu a když frekvence procesoru je 3 GHz, kolik uletí světlo za dobu jednoho kmitu procesoru? Je to 0,1 metru, 10 centimetrů.

Asi není jiná cesta, než víc jader. Procesor s frekvencí například 12 GHz asi nikdy neuvidíme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blesk16
Datum: 09.07.12 21:55

Ale jo uvidíme fx4100 udělali test a dosáhl 10ghz a ještě není u konce :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.12 09:30

Moc toho o funkci procesoru nevím, ale myslím si, že procesor pracuje s elektrickými impulzy nebo s elektromagnetickým vlněním, které se šíří vždy rychlostí světla. Z toho plyne, že rychlost procesoru nezpočívá v tom, jak rychle se informace šíří, ale kolik informací najednou je procesor schopen zpracovat, a tedy zde není rychlost světla žádným limitem. Pokud se mýlím, opravte mě.

Datum: 10.07.12 11:18
avatar

no tak pravda, prvky uvnitř procesoru mají také nějakou spínací rychlost a také musí mít nějakou minimální velikost. Zvyšovat frekvenci a zmenšovat rozměry nejde donekonečna. Na rychlost světla dříve nebo později narazíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 10.07.12 12:33
avatar

Ano, ovšem ty impulsy se různě posílají po procesoru: data z cache do registrů, z registrů do ALU, pak zas zpátky, všechno to řídí nějaké jiné signály, které také "pobíhají" po vnitřních vodičích procesoru, jsou tam různé hodinové impulsy, ... a všechno to musí být dostatečně synchronizované (nejdřív tohle, až potom tohle, když to je hotové, tak něco dalšího, pak ...). A protože každému signálu trvá (dost dlouho), než se přesune tam, kam má, musí se na něj počkat, tedy frekvence posílání těch impulzů nemůže překročit nějaký limit. Protože jinak by se třeba sčítalo číslo, které ještě celé nedorazilo (ale v drátech na cestě už dávno je), nebo naopak by se nějaká hodnota přepsala a tím ztratila, protože včas nedorazil řídicí impuls k jejímu zpracování (protože měl dlouhou trasu od vysílacího hradla), apod. Prostě by takový procesor vůbec nefungoval.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hm®
Datum: 10.07.12 12:10
avatar

Výkon není jednoznačné číslo. Záleží i na ostatních částech počítače, jak už psali přede mnou, ale obrovský význam mají i používané programy. Když spustíš program, který umí využít více jader, tak fajn. Ale je spousta programů, které pracují jen jednovláknově (nebo vlákna používají jen při čekacích akcích) a takové programy využijí jen jedno jádro; a může se tak stát, že skoro nebude rozdíl mezi 2,4GHz*4 a 2,4GHz*1 (to "skoro" je proto, že u vícejádra aspoň systém a případné ostatní programy pracují s jinými jádry, takže na "náš" program zbyde 100% výkonu jádra, u jednojádrového CPU by to bylo v nejlepším případě tak 95%, ale třeba mnohem méně, to záleží na využití PC celkově).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.