Jak začít s programováním

Od: Datum: 08.07.12 21:24 odpovědí: 8 změna: 09.07.12 02:15

Ahoj, chtěl bych se naučit nějaký programovací jazyk a chtěl bych poradit, který je nejlepší pro začátek.
Uvažoval jsem o C++ :)
Chtěl bych nějaké pevné základy, na kterých by se dalo stavět do budoucna.

Chodím na IT školu a mám zkušenosti s HTML a CSS.
Předem díky za každou radu.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bena*
Datum: 08.07.12 21:30

Já doporučuju se začít učit programovat v Pascalu apak jet na Céčko a asi je jedno, jeslti C++ nebo C#

Ale Pascal je dobrý na začátky, byl kvůli tomu i vytvořen.

Datum: 08.07.12 21:30

no tak se nahlašte na obor/studium nebo kurz, kde se požadovené programování vyučuje. Je to na IT škole problém. na Vš tomyslím jde, ale nepíšete jestli jste na střední nebo výš.

Datum: 08.07.12 21:46

doporučuji postup jak tu už někdo psal - začni Pascalem (praktické možnosti u něj moc nehledej, ale spíš se zaměř na principy programovani, zakladni programove konstrukce jako jsou podminky, cykly,...) a pak zkus vytvořit nějaké primitivní programy v pascalu: otevři soubor, zapiš větu, zavři soubor. najdi největší ze zadaných čísel, a podobné...

pak přejdi na jazyk C (nikoli C++). tam si zvykni na Céčkovou syntaxi - používá se v mnoha jazycích. naprogramuj si nějaké šikovné aplikace - CLI kalkulačka, hádej slovo,... zkus si naprogramovat základní funkce (byť jsou součástí STL) typu STRLEN().
v céčku zkoušej nějaké trochu větší aplikace, aby jsis zvykl stylopis Céčkovských zdrojáků.

Až budeš céčko ovládat, přejdi na nějaký objektový jazyk - doporučuji C++ protože je to defacto C s objektama, ale samozřejmě není chybou přejít na C#, ve kterém jde vizuální programování WinForms aplikací mnohem lépe a hned je vidět výsledek.

Časem stejně přijdeš na to, že je důležitější umět logicky přemýšlet a vymyslet algoritmus. Podstata programovacích jazyků je totiž stejná - mají umožnit napsání alogitmu v daném prog. jazyce, který přeloží překladač (neboli kompilátor) a vznikne plnohodnotný program. Naučit se syntaxi prog. jazyka, když znáš přincipy programování, není žádný problém. Horší je vymyslet algoritmus. nehledě na to, že existují mraky příruček a manuálů ke každému jazyku.

Ohodnoceno: 1x

Od: 2student2
Datum: 08.07.12 22:08

Díky za rady ;)

Rozhodl jsem se pro Pascal. Neznátě nějaká internetové zdroje, kde bych se mohl Pascal naučit?
A jak asi dlouho trvá pochopit programovací jazyk?

Jinak chodím na střední školu.

Datum: 08.07.12 22:23

doporučuju ti knížku než internet, ale je to věc názoru.

kdyby jsi měl zájem o knihu, tak zkus Pascal Pro zelenáče - Pavel Satrapa [cena 99kč]

doplněno 08.07.12 22:24:

pokud trváš na internetu:

http://pascal.webz.cz/kurs/index.html

nebo:

http://home.pf.jcu.cz/ edpo/program/program.html

Ohodnoceno: 1x

Od: dary®
Datum: 09.07.12 00:45

Nechci se chlubit, ale tady jsou moje starší prográmky vytvořené v pascalu. Jsou tam i zdrojáky, tak mužeš studovat.

Ke spuštění her budeš pravděpodobně potřebovat Dosbox.

http://www.ulozto.cz/xoNfvMA/pascal-rar

Je to amatersky programovaný, takže tam asi budou nějaký chyby. Pokud budeš něco potřebovat vysvětlit tak písni

Datum: 08.07.12 23:25

Budu se opakovat, ale začínal bych rovnou s C (Herout, Beej's Guide) :) Věnovat se Pascalu a pak teprv něčemu dalšímu mi přijde jako ztráta času.

Datum: 09.07.12 02:15

herouta mám oba díly a v celé knize se odvolává na paskalské návyky ;) proto nejdřív pascal.

doplněno 09.07.12 02:18:

PS: BEEjs guide vypadá moc dobře

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.