Zhroucený Windows - příčiny?

Od: odpovědí: 8 změna:

Včera se mi v notebooku zhroutily Windows a chci se zeptat, jestli může být příčinou zanedbaná defragmentace a kontrola disku (diagnóza od známého) nebo je problém jinde? Notebook je z roku 2009, před rokem jsem investovala do rozšíření RAM z 2 na 4GB a HDD z 250 na 500 GB a z Windows XP jsem přešla na Windows 7. Stejný problém potkal i můj předchozí notebook, a tak si říkám jestli je to prostě "opotřebením" nebo za to můžu já. Ještě mě jako příčina napadl nějaký virus, ale nevím (mám Avast a bez mučení přiznávám, že jsem kontrolu až tak často nedělala, na to, že jsem připojená na internet). Nemůžu se rozhodnout, jestli notebook nechat spravit nebo jestli si už koupit nový. Prosím poraďte.

8 odpovědí na otázku

 

 


2x

Co znamená "zhroutily"? - nenaběhnou? Na vině nedostatečná ´údržba´ (čištění tempů, defragmentace aj.), ale současně může být příčina úplně jinde... ;)

Pokud na notesu nemáš data, jež bys chtěla zachránit, reinstaluj Win (po dvou letech si to i ´zaslouží´). Pokud tam data nějaká máš, doporučuju buďto notes nabootovat z CD (např. Live distribucí Linuxu - viz - linux.cz/... a nebo se můžeš pokusit o opravu stávající instalace (instalačním CD, volba Oprava či Repair). Pak data stáhnout (na CD/DVD, flash a nebo externí disk) a stejně Win reinstalovat.

Notes z 2009 sice mohl ´umřít´ i hardwarově, ale vzhledem k výdrži počítačů ve svém ókolí´ to považuju za nepravděpodobné - a pokud ti jinak (výkonově) k práci postačuje, není důvod jej měnit.


Ano, vůbec nenaběhnou, ani když jsem dala "Obnovit systém" :( Notebook mi pro práci bohatě stačil. Data v něm mám, takže budu muset nějak vymyslet jejich bezpečné stažení a pak přeinstaluju Windows. Moc díky za odpověď

 


0x
avatar iz
Mohou to být všechny příčiny, jen jedna z nich nebo úplně jiná. Používáte-li NB pro běžnou práci, měl by Vám NB z roku 2009 ještě nějakou dobu vydržet. Já používám NB i PC o dost starší a pro běžnou práci bohatě stačí i dnes. Zkuste postupně antivirovou kontrolu, Scandisk a defragmentaci. Pak byste mohla NB vyčistit cCleanerem. Pokud by to nepomohlo, zkusila bych reinstalaci Windows. Teprve potom bych uvažovala o opravně.

Bohužel, Windows mi vůbec nenaběhnou, ale zkusím přeinstalovat

 


0x

Napiš víc jak se závada projevuje, tohle může být 99% věcí.


Vůbec mi nenaběhnou Windows, takže notebook není provozuschopný :( Předtím běhal jako čamrda a najednou tohle :(

Zálohovat data z notebooku, spustit instalačku Windows a nainstalovat nový systém a taky rozdělit disk na oddíli (systém a data)

2 roky nepřeinstalovaný systém je už špatný.

Pořiďte si "živou" linuxovou distribuci a nabootujte do ní. Linux se načte do paměti a pak můžete vložit čisté CD, na něž si můžete zazálohovat data.

Potom reinstalujte Windows (neopravovat, zvolte čistou instalaci).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]