Přehřívání starého notebooku

Od: Datum: 14.06.12 01:48 odpovědí: 7 změna: 14.06.12 23:40

Dobrý den, dostal se mi do rukou starý notebook Toshiba Satellite Pro 4600, a mám s ním takový problém. Vím, že je už starý, ale když ho používám tak hodinu, dvě, tak se spodek notebooku hodně zahřívá, ani na tom neudržím ruku. Program CoreTemp ukazuje teplotu proceroru (Celeron 700MHz) maximálně 60°C, tak nevím. Díval jsem se dovnitř, ale ventilátor je čistý, bez prachu, asi ho někdo předemnou čistil. Pod chladič se dívat nechci abych nenarušil teplovodivou pastu, protože jinou teď momentálně nemám. Poraďte co způsobuje tak nadměrné přehřívání, díky. HW je již zmiňovaný Celeron, 384MB RAM, 20GB HDD, grafika Trident, OS Windows XP SP3 32bit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.06.12 02:34
avatar

Dobrý den,

Teplota 60°C u starého noteboku je relativně normální.

I můj dědeček Asus F5GL series dosahuje podobných teplot.

Každopádně doporučuji výměnu pasty za novou, kvalitní. Tím nic nezkazíte.

Důkladnně očistit od staré napálené pasty a otřít styčné plochy např. denat. lihem nebo isopropylalkoholem, aby se odstranila případná mastnota po odstranění pasty.

Místo roztírání pasty po celém čipu je lepší aplikovat pouze menší "hrášek" pasty doprostřed čipu, minimalizujete tak vznik vzduchových mikrokapes - horší převod tepla do chladiče.

Možno použít i speciální chladící hmotu (takové jako "gumové čtverečky"-nestéká při přehřátí)

S pozdravem

Hans S.

doplněno 14.06.12 16:41:

Pokud se vám přesto zdá spodek NB moc horký, pořidte si chladící podložku s ventilátory.

Ta napomůže odvodu tepla.

Hans S.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ahasver4*
Datum: 14.06.12 06:51

Hans S má určitě pravdu,já jen doplním,že jsem si kdysi koupil pastu za čtyřista korun a po čase zjistil,že stejnou službu mi udělá pasta za korun čtyřicet.Nemá cenu zbytečně utrácet,to platí i tady...:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 14.06.12 08:46

Osobně si myslím, že pokud by byl problém v pastě a tím v přenosu tepla na chladič, tak by naopak nedocházelo k ohřívání spodku notebooku, protože teplo by zůstávalo neodvedené na procesoru a notebook by se vypínal díky přehřátemu procesoru. Myslím, že laborace tímto směrem je zbytečná. Spíš jde o to zdali se ventilátor točí dostatečně a zdali je čistý radiátor chladiče, jeho jemné žebrování bývá zanesené, čistý vantilátor nestačí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zive
Datum: 14.06.12 09:20

Právě že ventilátor se točí málo, zapne třeba jen na 10s, a pak 10 minut nic.

Od: bmbx®
Datum: 14.06.12 09:28

Musíte ale uznat sám, že pokud by byl problém v pastě, že by se spodek nehřál ;) To že bývají notebooky na spodní straně horké bývá běžná věc, kdyby se něco opravdu přehřívalo, větrák by byl sepnutý pořád.

doplněno 14.06.12 09:48:

Kdyby byl problém s pastou měl by procesor vyšší teplotu, kdyby byl problém celkově s chlazením ventilátor by spínal častěji. Kdyby bylo opravdu něco v nepořádku, notebook by se sekal nebo vypínal - můj názor :D

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.06.12 10:06
avatar

Jak už je tu psáno, problém s teplotou máš ty a ne NB. Pokud by měl problém s teplotou on, tak by se nekompromisně vypnul a to tak, že velmi rychle.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: zive
Datum: 14.06.12 23:40

Tak děkuji za všechny rady, nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem do notebooku nainstaloval SpeedFan a nastavil rychlost ventilátoru na 100%, teď se točí pořád a spodek notebooku je studený *palec*.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.