Assembler x86 [NASM]

Od: Datum: 02.06.12 01:05 odpovědí: 3 změna: 28.06.12 22:04

Zdravím Rádcové,

chtěl bych se zeptat, jakou cestu zvolit k naučení se jazyku symbolických adres. Jeden čas jsem zkoušel programovat jednoduché aplikace pod DOSem pro x86 kompatibilní, ale časem jsem ani nevěděl co programovat za aplikace.

Někdo mi radil, abych si pořídil stařičký comodore 128 a zkoušel reverzovat hry. Jiný mi zase radili zkoušet analyzovat kod v ollyDBG a z toho se učit. Já osobně jsem chtěl pořídit nějakou knihu, kde se dozvím vše potřebné, ale takovou knihu jsem bohužel nenašel.

Jak tedy začít?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 02.06.12 01:35

Zdravím,

třeba na PMD85 jsem upravoval SW přímo ve strojáku, tam těch instrukcí nebylo mnoho i adresace byla jednoduchá.

Na PC jsem začínal tím, že jsem si jednoduché utilitky disassembloval ze strojáku do assembleru a zkoušel měnit a psát v assembleru programy a procedury, tím jsem zjistil jak to funguje... A na této úrovni jde naprogramovat vlastně cokoli, třeba "prázdnou" disketu, na které jsou uložena zašifrovaná data...

Knihu o této problematice asi neseženete, musíte shánět pamětníky, kteří si "to" ještě pamatují... ;)

Od: matrix*
Datum: 15.06.12 19:02

Pro začátečníky Učíme se programovat v jazyce assembler pro PC je na ulozto i s CD a

Mistrovství v jazyce Assembler taktež

Datum: 28.06.12 22:04

Učíme se programovat v jazyce assembler pro PC

velmi nepřesná a strohá kniha. na to, kolik je v assembleru instrukcí, tam autor mohl popsat alespoň ty základní. vesměs popsal jen holý základ, ze kterého se dá vykouzli program typu vypsání 10x aho svete.

běžně používané instrukce typu movzx tam třeba ani nezmiňuje.

Mistrovství v jazyce Assembler jsem zatím nečetl, alepodle referencí tam autor popisuje winapi a využívání služeb operačního systému, což je u jazyku jako je assembler IMHO zbytečné, protože se tento jazyk používá primárně pro účely typu programování mikroprocessorů, shellkodů a tak podobně...

Ideálně kdyby měl někdo tip na anglicky psanou literaturu. tam těch publikací je mnohem více, ale nevím, kterou z nich vybrat.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.