Jak mám uchovat fotky?

Od: Datum: 22.05.12 12:59 odpovědí: 9 změna: 23.05.12 10:27

Mám v noutbuku asi 1 400 nafocených fotek a občas mi noutbuk blbne,mám strach,abych o ně nepřišla,jsou to fotky,které by se nedaly nikdy znovu vyfotit ,prostě pro mně by to byla katastrofa.Pro všechny případy bych si je chtěla nějak na něco zkopírovat nebo nějak uložit a nevím jak,nejsem zdatná v počítači a laik .Jde to na nějakou flešku nebo něco jiného?Poradíte?Díky předem.Jana


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 22.05.12 13:01

Externí disk.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 22.05.12 13:08

Vypálit na CD/DVD (tou nejnižší možnou rychlostí a raději dvojmo) a placky pak uložit v temnu (světlo, zejména UV, záznam poškozuje)...

Flashka jako záložní medium není vhodná vůbec, raději - případně, můžete použít ext. HDD...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.12 13:10
avatar

Fotografie, ktreré se nedají nahradit, se přímo musí zálohovat. Jsou různé možnosti. Buď vypálit na DVD nebo CD s tím, že tak dlouho nevydrží. Pak Flashdisk, to už je lepší, ale záleží na objemu dat fotografií. Taková mnohagigová flashka už něco stojí, nehledě na to, že se může najít nějaký dobrák a smazat ji, pokud se data na ní nezamknou. Nebo existují internetová vzdálená úložiště, jenže to zase chce připojení k internetu. Takže ze všeho nejlíp vycházejí opravdu externí disky, chtělo by to dvouapůlpalcový, kterýse dá k notebooku připojit jen přes USB a nepotřebuje externí napájení. Veškerá instalace a připojení je jednoduché a není to problém ani pro méně zdatného.

Ceny těch disků už klesají, takže to není zas taková investice a je to tam uloženo bezpečně. Nehledě na to, že na externím disku se dají vytvářet i další složky a ukládat tam i jiné důležité dokumenty.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ladaadal*
Datum: 22.05.12 13:11

Na flashku, externí disk, Cédé nebo DVD. Jakákoli záloha je dobrá pro případ kolapsu techniky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 22.05.12 13:35

To je pověra, že nejpomaleji pálené CD/DVD je spolehlivější. Nejspolehlivější je volit rychlost pálení někde uprostřed. Ještě lepší je volit jako médium DVD RAM, Ale nic z toho nemá deklarovanou životnost. Pokud je to životně důležité, tak je lepší zvolit víc druhů médií najednou DVD, HDD, flash.

Jinak jako nejspolehliější paměťové médium se jeví FLASH a nejlépe nakopírovat na ní zálohu a jako zálohu uklidit (nedopisovat další soubory, jen číst ).

Nebo jednou za nějaký rok (asi tak jednou za pět) vypálit nové CD/DVD a to staré zahodit a vybírat si spolehlivé značky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.12 15:25

Řešil jsem podobný problém, protože už jsem při kolapsu hard disku o pěkných pár fotek přišel. Nejdřív jsem to taky vypaloval na DVD, ale co si budeme vykládat, když je toho víc, tak to člověka nebaví a navíc i ta DVD nejsou samospásná...

Teď to mám pořešené tak, že mám jednu kopii fotografií na externím disku a druhou v cloudu, tedy na internetu. Osobně mám fotky na Skydrive od Microsoftu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.05.12 18:09
avatar

Věci který nikde neseženu, tedy fotky a dokumenty na kterých mě opravdu záleží a nedají se nikde z internetu stáhnout mám vypálený na DVD, na externím HDD, na HDD v kompu a na Skydrive, že bych o všechno přišel si myslím, je krajně nepravděpodobný. I po několika letech když jsem zkoušel DVD tak bylo naprosto v pohodě čitelný, ale pro jistotu jsem si je opět znova vypálil.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hm®
Datum: 22.05.12 16:38
avatar

Jak psali jiní, dobrý je externí disk přes USB (vejde se na něj hodně a záznamy na HDD jsou celkem trvanlivé). Použitelné jsou i CD (a asi i DVD), vypalovat tak na jejich prostřední rychlost a uložit v obývaném pokoji do temna. Jen zapisovatelné CD/DVD má výhodu v tom, že by nemělo jít smazat (a fotky tak třeba nechtěně zničit).

Nenahraditelné fotky (soubory obecně) by měly být uloženy ve více kopiích (tedy ne jen jeden exemplář od každé), doporučuje se i na různých druzích médií a případně na různých místech.

Já osobně bych nevěřil flashkám a internetu. Občas (po pár letech) bych doporučil zálohy zkontrolovat, zda jsou čitelné, a porovnat navzájem binárně (bajt po bajtu) jejich obsah; v případě nějakých nesrovnalostí ihned vyrobit další zálohu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: aigor*
Datum: 23.05.12 10:27

Jednoznačně externí disk. Nejlépe si nechte poradit v některé prodejně a koupit disk + box zvlášť s tím, že vám to do něj rovnou osadí. Kompletní řešení vyjdou o pár korun méně, ale dávají se tam horší disky a hlavně - v případě problémů je toto řešení lepší pro možnost záchrany, nebo diagnostiku. 1400 fotek je zanedbatelné, takže velikost zvolte podle ceny. A nezapomínejte, že disk i notebook může kdykoliv odejít, tak udržujte fotky na obou místech. Existují zálohovací programy, co se o to budou starat za vás.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.