Defragmentace disku - otázky laika

Od: Datum: 22.05.12 01:23 odpovědí: 18 změna: 23.05.12 08:31

Dobrý den,

asi položím hloupou otázku, skutečně nejsem v této oblasti zběhlá, tak prosím o trpělivost.

Minimálně rok a půl, spíše déle, nebyla na mém notebooku prováděna defragmentace disku. Asi by bylo potřeba ji udělat, že? Nebo je to zbytečnost?
A pokud bych k ní přistoupila, mám před ní udělat něco speciálního? Něco někam přeuložit, já nevím... :D

Pustit se má na noc... co kdyby do rána nedoběhla, je to problém? Mohu ji stopnout?

A nakonec: hrozí mi při ní nějaké nebezpečí, že se něco v počítači smaže, poškodí atd.?

Je ještě něco, co bych měla předem vědět?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.05.12 05:53
avatar

Když jí uděláte nic tím nezkazíte.
Nic speciálního dělat nemusíte, akorát ji spustíte.
Proč byste jí ráno stopovala? Snad můžete nechat běžet. Ale ráno bývají většinou defragmentace hotové. Záleží jak mnoho dat máte.
Nic se vám nikde nesmaže.

doplněno 22.05.12 05:53:

Jinak ano defragmentace se dá pozastavit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.12 06:27
avatar

no já nevím, ale defragmentací se obvykle nedosáhne žádného výsledku, který by byl zvláště znatelný. Aspon na mym pc to tak bylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.12 06:35
avatar

Defragmentací se zrychlí přístup k datům (zmenší se množství potřebných mechanických pohybů hlaviček disku a tím se zjednoduší načítání dat). Poznáte to hlavně u rozsáhlejších souborů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.12 08:26

Nemusí se pouštět přes noc, jde spíš o to nechat jí puštěnou v době kdy se s počítačem nepracuje. Takže klidně pusť defragmentaci a jdi se koukat na televizi na nějaký film. Za hodinku by to mohlo být hotové, ale záleží jak máš rychlý počítač a velký disk.

A když to neuděláš tak se vůbec nic neděje, defragmentace jen trošku zrychlí spouštění programů a podobně. Na "kvalitu a spolehlivost" práce počítače to nemá vliv. Při defragmentaci se nic nemaže, jen se to "uklízí" aby to nebylo na disku "zmateně poházené" ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 22.05.12 10:26

Během ukládání dat někdy není možné, aby byl soubor uložen kontinuálně, takže vznikne několik fragmentů (částí) na sebe ´fyzicky´ na disku nenavazujících. Čím větší soubor, tím vyšší pravděpodobnost fragmentace. Takovéto ´rozkouskování´ souborů zpomaluje jejich čtení. Defragmentace spočívá v ´přeskládání´ jednotlivých částí do jednoho celku...

"Minimálně rok a půl..." - jednou za čas je vhodné defragmentaci provést...

"A pokud..." - není potřeba dělat nic speciálního, jen defragmentaci spustit...

"Pustit se..." - přes noc, přes den - je to jedno, podstatné je, že defragmentace zatěžuje disk, tedy počítač pravděpodobně zpomalí, takže je vhodné ji spouštět tehdy, když na počítači nepotřebujete (pár desítek minut) pracovat...

"A nakonec..." - v zásadě nehrozí nic...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: bmbx®
Datum: 22.05.12 11:28

Fragmentace vzniká ukládáním souborů po předchozím vymazání menších soborů než jsou ukládané. Pokud není disk systémový tak rychlejší a dokonalejší defragmentace lze provést zkopírováním dat na jiný čistý disk, původní vymazat a data nakopírovat zpět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 22.05.12 12:09

Děkuji za odpovědi.

O spouštění přes noc jsem uvažovala proto, že jsem netušila, jak dlouho taková deregmentace trvá a že jsem od někoho slyšela, že se během ní nemá s počítačem nic dělat.

Ještě se chci zeptat zda vadí, že mi během defragmentace ntb usne?

Od: mowla*
Datum: 22.05.12 12:17

To vadí - ´spící´ notes nepracuje, tedy ani nedefragmentuje...

Usnout by neměl (defragmentace je běžící proces), ale pro jistotu můžete vypnout PowerManagement (šetření energií)...

doplněno 22.05.12 12:56:

Power Management - Řízení spotřeby... To je právě ten softík, který notes při nečinnosti uspává, vypíná podsvícení monitoru, zastavuje disky atp...

Pravým na plochu - Vlastnosti - Spořič obrazovky - Napájení Schemata napájení ... A tam si vyberete (a nastavíte) schema, které notes neuspí...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: askmenow*
Datum: 22.05.12 12:48

PowerManagement? Nejsem s jistá, že něco takového mám, a pokud, tak kde :D :D

Datum: 22.05.12 12:29
avatar

životně důležitá není, ale přece jen by se občas měla dělat. Vaše pécéčko potom bude vaše data načítat přece jen trochu rychleji a na HDD bude víc místa.

Já před defragmentací nedělám nic zvláštního, snad jen vymažu a odinstaluji ten souborový balast, který se vždycky časem nasbírá. Filmy které jsem viděl, fotky na které se nedívám, hry co nehraji, dávno zapomenuté dokumenty atd.

Defragmentace se dá kdykoliv pozastavit, případně úplně zastavit nebo spustit znovu. Nemáte co pokazit, tak se do ní klidně pusťte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bena*
Datum: 22.05.12 14:15

Pozor ale! Spousta dnešních notebooků má tzv. SSD disky, které není doporučeno defragmentovat, protže SSD disk je něco jako fleška a má opemzený počet zápisů. Takže se raději podívejte do specifikace notebooku. Jinak je-li to notebook starší jak 2 roky, tka tam máte de facto na 99,98% klasický pevný dsik, který je doporučeno defragmentovat. Já to doporučuju aspoň jednou za čtvrt roku, ideálně jednou za měsíc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 22.05.12 15:00

Děkuji, akorát se mi to s tím diskem nedaří zjistit (ani na internetu, googlila jsem). Mohu se zeptat, jak to zjistím, případně jaký disk má asus eee pc 1000HE? Díky :)

doplněno 22.05.12 15:28:

Děkuji, jste lepší hledač :) asi více víte, kam v popisech koukat :)

Od: bena*
Datum: 22.05.12 15:27

Vidíte, já hledám přes Seznam a našel jsem, že to má v sobě disk ST9160310AS, což je klasický SATA pevný disk, který doporučuju defragmentovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 22.05.12 15:03

komu nevadí nepatrné zpomalení práce disku tak to dělat vůbec nemusí, zbytečně jej tím trápí já nedfragmentuji a v ničem mi to nevadí :D

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 22.05.12 19:01
avatar

toto potvrzuju.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.12 23:05
avatar

Ono to bude tím, že současné pc jsou dost nabouchané, ale vliv defragmentace se dá poznat při používání pc na hraně výkonu. Pamatuji si jak jsem měl Celeron 600 a měl jsem tam super hru, ta šla plynule jen jednou po defragmentaci (nestačila ani ramka, takže se dost používala virtuální paměť). Takže před hraním to bylo vždy defrag, restart, pařit...
Defrag stačí jednou za čas...delší čas (měsíce) pokud to není staré pc se starým diskem, kde by to bylo znatelnější

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dolis72*
Datum: 23.05.12 07:34


Co je to fragmentace a proč defragmentovat?


Nejprve troška teorie: co je to fragmentace? Zkuste si představit následující situaci: na pevném disku máte uložené soubory, pro začátek dejme tomu, že jsou všechny seřazené pěkně za sebou. Následně někde uprostřed smažete jeden malý soubor a o něco později uložíte na disk jiný - větší soubor. Jak Windows tento soubor uloží? Část z něj uloží do uvolněného prostoru po smazaném souboru, část pak na zbývající volné místo. Soubor tedy z pohledu Windows zůstává konzistentní, nicméně fyzicky se nalézá na dvou různých místech disku - o takovém souboru pak mluvíme jako o "fragmentovaném." Postupem času (díky neustálému mazání a přidávání souborů) se takto soubory fragmentují a ty největší jsou pak uloženy třeba i v tisíci segmentech na různých místech HDD. To samozřejmě významně zpomaluje práci s takovým souborem: pokud jej například načtete do paměti, musí disk načíst první část, přesunout se na místo, kde soubor pokračuje, načíst tuto část, přesunout se... a tak dále, dokud není načtený celý soubor. Teď si představte, jak se asi zdrží start operačního systému, při kterém se načítají stovky různých knihoven, ovladačů a programů, "rozházených" po celém pevném disku. Kdybychom soubory pospojovali v souvislém celku, nemusely by hlavičky disků při načítání "přeskakovat" z jednoho místa na druhé a celá operace by se tak významně urychlila. Právě k tomu slouží proces defragmentace.
kdo neukládá a nemaže...má pc jen na FB opravdu nemusí defragmentovat...
doporučím SmartDefrag 2,3 ...jednoduchý,spolehlivý a v cz : http://www.slunecnice.cz/sw/iobit-smartdefrag/

avatar
Upozornění od sys kapkanadeje 23. 05. 2012 18:41:13
Zdroj z kterého bylo čerpáno: http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=756
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 23.05.12 08:31

Na a zrovna systém podléhá fragmentaci nejméně :D

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.