Vypínání monitoru

Od: Datum: 15.02.13 21:53 odpovědí: 12 změna: 16.02.13 15:54

Dobrý večer,

mám takový delikátní problém a vůbec nevím jak jej řešit.

Když se dívám kupříkladu na film a v něm se zničeho nic objeví nějaký delší střih, popřípadě nějaká scéna, která se odehrává ve tmě, obrazovka mi zčerná a nijak nereaguje (není vidět ani kurzor myši, prostě nic). Dívné však je, že monitor zůstane zaplý, jen prostě není nic vidět. Problém odstraním vypnutím a opětovním zapnutím monitoru, ale opravdu mě nebaví k počítači běhat každých 10 minut.

Neví někdo čím to může být? Popřípadě jak problém odstraním?

PS:(Kabely jsem kontroloval ani nevím kolikrát...).

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.13 21:56
avatar

Jaký je to monitr? Značka? Typ? Pokud má monitor funkci alá "Smart contrast" nebo tak něco, tak to vypni.

doplněno 15.02.13 22:20:

Tak tam asi něco odešlo. Asi to bude chtít nový monitor. Oprava by se asi už nevyplatila.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: phnt
Datum: 15.02.13 22:00

LG FLATRON W2042S. Divné ale je, že to začalo až teď, asi po 4 letech používání.

Datum: 15.02.13 22:04
avatar

Zkuste v systému nastavení OS vypnout veškeré věci související s úsporou pro grafickou kartu a monitor. Došlo k nějaké změně? Ještě zkuste jestli to vypínání nastane vždy při dané tmavé scéně nebo jen náhodně?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: phnt
Datum: 15.02.13 22:16

To je právě ono, žádná změna neproběhla. Stane se to vždym když se objeví delší tmavá scéna (řekl bych tak 3 vteřiny a dýl). Když jsem se k monitoru hodně přiblížil v momentě kdy k tomu zčernání došlo, slyšel jsem jakoby takové bzučení, které postupně slábne. Jakmile zvuk přestane, nastane výše zmiňovaná situace.

BTW: Děkuji za ochotu, cením si toho.

Datum: 15.02.13 22:23
avatar

Nejdříve jsem myslel, že monitor bude mít nějakou spořící funkci, kdy při ztmavení obrazu vypne. Ale ne po třech vteřinách samozřejmě. Jestli to ke všemu ještě bzučí, tak se asi odebírá do křemíkového nebe, tipuju.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.02.13 22:41
avatar

Pravděpodobně vadná zářivka. Tyhle staré monitory mají podsvícení zářivkou a dynamický jas regulují jejím rychlým blikáním, od toho to vrčení. Když je obraz úplně tmavý, prodlužují frekvenci na jaké bliká zářivka. Těžko říct jestli je vypálená zářivka (neudrží výboj, vypne se) nebo vadný startér, možná jen nějaký elektrolytický kondenzátor má sníženou kapacitu. Těžko říct takhle na dálku. Šikovný elektrotechnik by ho možná opravil, zářivky i startéry lze bez problémů koupit skoro do všech monitorů.

Ale asi bude lepší vzít za 4000 nový monitor, doporučuji LG Flatron IPS231 - má kvalitní IPS panel a LED podsvícení, vyhrál i nějaký test. Mám ho v práci i doma, jsem s ním naprosto spokojený - se starými TN se ty barvy a pozorovací úhly nedají srovnat.

http://extrahardware.cnews.cz…231p-23-ne-tn-hit-pod-4500-kc

Ohodnoceno: 2x
 
Od: phnt
Datum: 15.02.13 22:51

Děkuju za info. Měl jsem takový dojem, že mu asi brzo odzvoní a budu muset koupit nový. Jen jsem se nechtěl uníhlit kdyby se jednalo pouze o nějakou prkotinu.

Ještě jednou děkuju. :)

Datum: 15.02.13 22:48

Dobrý večer

Nechci zakládat nové vlákno a mám malinko podobný problém proto to píšu sem.Taky mi začal zlobit monitor na noteboku Acer.Bud po uplném vypnutí nebo i po přechodu NB do režimu spánku a po opětovném zapnutí mi monitor zůstane viset jen na černé obrazovce.Prostě černá obrazovka nic není vidět.Stačí vypnout zapnout NB a už naběhne nabídka na přepnutí uživatele následně plocha.Bohužel to není pravidelnost někdy se to nestane ale v každém případě je to stále častěji.Nedělala jsme žádné jiné nastavení,změnu atd..,

Neví někdo kde může být problém,

Jana

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.13 13:49
avatar

U notebooku mohlo dojít buď k poškození zářivky, nebo plochého kabelu který do monitoru vede kloubem. To se stává docela často. Může to být i něco jiného. Zkuste ve chvíli, kdy není nic vidět prohlédnout plochu monitoru s baterkou - pokud bude na ploše aspoň vidět nějaké obrysy, obraz funguje, ale nejde podsvit. Nemění se to třeba s úhlem naklopení monitoru?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.13 14:25

Dobrý den

Při naklopení monitoru nebo jakém koliv pohybu nebo zahýbání se to nedějě.Takže někde ve špatném kontaktu to asi nebude.

Dějte se to jak už jsme psala jen při náběhu NB z vypnutého stavu nebo spánku a zcela nepravidělně (ale čím dál častěji).

Ale když se to stane a je černá obrazovka tak jak píšete,tak když jí nasvítím baterkou tak tak "pod černou" vidím nepatrně klasickou plochu nebo stádium plochy "přepnout uživatele"

Co případně s tím? zvládnuto sama , nebo jen servis? NB je po záruce.

dik Jana

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.13 14:37
avatar

= nepracuje podsvícení. Zkus si stáhnout LiLi USB Creator a na flash disk si nahrát nějakou distribuci Linuxu, pak do ní nabootovat a nějakou dobu pracovat, jestli to začne blbnout. Jestli ano, je chyba v podsvícení monitoru, jestli ne, vypíná ho OS. Jaký je to notebook?

doplněno 16.02.13 15:58:

Návod k LiLi jde zde, pokud bys tomu nerozuměla, napiš mi zprávu přes vnitřní poštu, napíšu ti postup.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.13 15:54

díky je to Acer Extensa 5630.

Tu "operaci" s flash diskem a Linuxem určitě nezvádnu sama (nejsem tak šikovná PC moc nerozumím) budu to muset dát někomu udělat.Ale počkám až to bude dělat stále a pořád.

Ted když to třeba jednou udělá a 5 x ne a nebo naopak nemá cenu s tím laborovat.Ted je to loterie zda se to stane nebo ne.

dik J

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.