Router TP-LINK TL-WR941ND

Od: Datum: 04.03.12 17:13 odpovědí: 14 změna: 17.08.15 21:37

Koupil jsem router TP-LINK TL-WR941ND a udělal jsem si domácí síť. Mám ho teprve několik dnů a měl bych k němu některé dotazy.

Dá se nějak u tohoto routeru vypínat pouze WiFi síť abych zbytečně nerušil jiné případné WiFi sítě když to WiFi zrovna k ničemu nepotřebují?

Nevadí tomuto routeru když bude neustále zapnutý a nebo je ho dobré vypínat např. v noci a když ho zrovna nepotřebují používat? Nemůže mu nějak vadit častější vypínání a zapínání?

Je dostačující když jsem provedl nastavení pouze podle průvodce nastavením které je na CD a ve webovém rozhraní jsem pouze nastavil datum a čas a změnil přihlašovací údaje do webového rozhraní? Router mi takto prozatím funguje bez problémů, ale není dobré ještě něco někam nastavit? Téměř vůbec se v tom nevyznám.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bena*
Datum: 04.03.12 18:57

Wifi se dá vypnout tak, že odšroubujete anténu Já jsem si pomocí Easy WiFi radaru našel, kde které vysílače vysílají, zjistil jsem, že mám dvojku volnou, tak tam vysílám já. Jako vypínat tu wifi nemusíte...

Já ho na noc vypínám,neuškodí mu to.

Pokud jste projel toho průvodce na CD, použil WPA-PSK nebo WPA2-PSK zabezpečení, tak to postačí. Já bych doporučil se přihlásit pomocí Internet Exploreru nebo alternativního prohlížeče do routeru a klikl bych na záložku Security. tam bych zapnul firewall (Enable firewall zakšrtnout). Pak to bude solidně zabezpečené Jen tak někdo se Vám tam nedostane.

Pokud jste nastavil WEP zabezpečení, tak bych to změnil, přávě na WPA2 nebo WPA.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlazy*
Datum: 04.03.12 19:49

To, že se to WiFi dá vypnout odšroubováním avtén (3) mne taky napadlo, ale to není příliš pohodlné řešení, hlavně kdybych ty antény měl několikrát denně odšroubovávat a našroubovávat. Myslel jsem jestli to náhodou nejde nějak softwarově, např. v nastavení routeru, ale i to by asi nebylo příliš pohodlné řešení. Původně jsem zvažoval koupit router Edimax BR-6428n a ten by měl mít nějaké tlačítko kterým se vysílání WiFi dá jednoduše vypínat. TP-LINK TL-WR941ND ale bohužel nic takového nemá a tak budu asi muset to WiFi vysílat i když ho zrovna nepotřebuji což může zbytečně rušit WiFi síť někomu jinému v okoli. Bydlím na vesnici a v mým okolí těch WiFi síti zase až tolík není. Dalo by se jich spočítat na prstech jedné ruky. Alespoň tolik mi jich najde mobil.
Pokud jse o to vypínání routeru tak ho prozatím taky na noc a někdy i přes den vypínám. Myslel jsem zda routeru neuškodi kdyby byl zapojený neustále a nebo časté vypínání a zapínání. Spíše mi jde o to, že tím vypnutím routeru zároveň vypnu i to WiFi aby zbytečně nevysílalo.
Zabezpečení mám nastavené na WPA2-PSK a u Security mám vše označené jako Enable.
Od: bena*
Datum: 04.03.12 20:15

Tak vidíte, nikomu rušit síť nebudete, pokud budete vysílat na volném kanále. A softwarově to vypínat jde, ale musíte se přihlásit do administrace přes Internet Explorer nebo alternativní prohlížeč a v nastavení Wireless odškrtnete Enable Wireless router radio. Ale po uložení se router restartuje, takže na 10 vteřin vypadne internet na zařízeních, která jsou připojena kabelem k routeru...

A ten router toho žere opravdu málo, tak jestli to máte kvůli tomu, tak to se na to rovnou vyprdněte.

Wifi umí vysílat na 13 kanálech, pokud máte ale nastavený region na USA, tak tam jde jen 11. No a pokud si nastavíte region Japonsko a podporuje-li to tento router, můžete vysílat na 14. kanále. Ale to bych neradil, protože u nás je zakázáno vysílat na 14. kanále... ale to víte, zakázané ovoce vždy chutná nejlépe a určitě se někdo najde, kdo vysílá na 14. kanále :D

Hlavně nemějte nastaveno vysílat na automatickém kanále - to mají snad všichni a dopadá, jak to dopadá... na jednom kanále vysílá několik routerů a přitom se najde nějaký kanál, který je volný... jako tomu je například u nás ve středně velkém městě na sídlišti...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlazy*
Datum: 04.03.12 22:16

Příliš se v tom nevyznám, ale pokud budu vysílat WiFi na volném kanále tak to ale asi neznamená, že to nebudu vysílat na stejné frekfenci 2,4 GHz jako jiné routery a různé WiFi zařízení a to by snad mohlo za určitých okolnosti rušit jiné WiFi sítě. Úplně zarušení někomu WiFi sítě tak, že by ji měl nepoužitelnou asi tím těžko můžu způsobit, ale možná by to mohlo někomu trochu omezít dosah a sílu toho WiFi signálu. V jiném foru jsem byl dost hodně kritizovaný a napadaný za to, že hledám router který by mi pokryl WiFi signálem celý rodinný dům a blízké okolí, protože tím určitě budu jiným rušit jejích WiFi. Ono je to s tím rušením jiných WiFi těžké. Asi každý má snad právo si udělat vlastní WiFi síť, ale v rámci solídnosti by se také mohlo alespoň trochu brát ohled i na jiné lidí a jejích WiFi sítě tak aby se jim to zbytečně příliš nerušilo i když asi mnoho majitelů soukromých domácích WiFi síti na to příliš ohled nebere a mnozí si asi ani neuvědomují, že můžou někomu WiFi rušit. Záleží asi také na tom jestli někdo bydlí na sídlišti kde v blízkém okolí jsou desítky nebo možná i stovky WiFi síti a nebo na ne příliš hustě obydlené vesnici kde v blízkém okolí je těch WiFi síti pouze několík.

Předpokládal jsem, že vypínat WiFi by mohlo jít nějak softwarově v nastavení routeru, ale v tom se nechci příliš hrabat, protože se v tom příliš nevyznám a nerad bych si něco přenastavil tak, že mi router přestane fungovat tak jak by měl.

I to, že ten router něco žere jsem měl trochu na mysli, ale více jsem myslel na to rušení jiných WiFi síti.

Původně jsem měl v nastavení nastavený region na USA, ale přenastavil jsem si to na českou republiku.

Nevím, ale předpokládám, že routery při nastavení vysílání na automatickém kanále jsou dělané tak, že si samy najdou volný kanál a na ten se nastaví. Pokud si dobře pamatují tak jsem to možná i někde takto četl. Pokud bych si měl sám nastavit volný kanál tak by to byl asi pro mne problém, protože nevím jak bych mohl zjistit který kanál je volný. Navíc dnes může být některý kanál volný a zítrá už může být obsazený i někým jiným.

Od: bena*
Datum: 05.03.12 15:13

Wifi sice vysílá buď v 2.4 GHz pásmu nebo 5 GHz, ale třeba to 2.4 GHz pásmo má 14 kanálu. Vy si budete vysílat dejme tomu na 2. kanále, někdo další třeba na 6. kanále a někdo úplně další třeba na 10. kanále. No a wifiny si tímpádem rušit nebudete.

A jak je to s tou automatikou? Teoreticky to takhle je nastavené, ale prakticky je to trošku jinak... Já když si dám prozkoumat své okolí, tak tady 3 wifiny vysílají na 6. kanále a dvě z nich mají jméno TP-LINK něco... takže to vypovídá o tom, že to jsou běžní uživatelé, kteří mají wfinku, aby se mohlipřipojit po bytě, mají to na nějaké "heslo" a tečka... Pak tu jsou dvě wifiny, které vysílají na 3. kanále... prostě to je tak hold no...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlazy*
Datum: 05.03.12 20:30

Nevím a až tak dobře se v tom nevyznám, ale spíše bych předpokládal, že se hlavně ruší ta frekvence 2,4 GHz na které ty WiFi routery vysílají a kanály jsou asi až na druhém místě. Je to pouze můj názor a netvrdím, že to tak určitě je.

Ten automatický výběr kanálů u routerů by asi měl sám vybrat volný kanál a na ten se nastavit, ale jestli je to dostatečně spolehlivé to nedokážu posoudit. Pokud více WiFi sítí v okolí vysílá na stejném kanále a je to v hustě obydleném místě (sídliště atp.) tak je také otázkou zda je k dispozici dost volných kanálů na to aby každé WiFi mohlo vysílat na jiném kanále. Pokud si vyberu volný kanál a ten si nastavím tak stejně nemůžu mít jistotu, že tento kanál bude volný vždy a např. zítra nebo kdykoliv pozdějí se na tomto stejném kanále neobjeví nějaká jiná WiFi síť. Je také otázkou jak zjistit který kanál je volný a který obsazený.

Datum: 05.03.12 20:46
avatar

Já používám TOHLE a vidím všechno, co a kde kolem vysílá. Trvale mi tu běží modem, router, switch a bezdrátová kamera, některé už kolik let a ještě mě nenapadlo něco z toho vypínat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlazy*
Datum: 06.03.12 11:08

Ten NetStumbler je možná dobrý program, ale aby mi ukázal nějaké informace o WiFi sítich v mým okoli tak bych asi musel mít v počítači nějaký přijímač WiFi který by ty všechny WiFi signály vychledal a předal tomuto programu na zpracování. Já si WiFi sítě vysílající v mým okolí mohu zjišťovat na mobilu který je dokáže vyhledat a zobrazí jejích názvy, zabezpečení a sílu signálu. Na kterém kanálu která síť vysílá mi mobil ale nezjistí (nezobrazí). Nastavovat si u mého routeru kanál by asi příliš smysl nemělo když stejně nevím (nedokážu zjistit) který kanál je volný a tak si myslím, že pro mne je asi lepší nechat to na routeru aby si ten kanál sám automaticky určil i když ta automatika nemusí být 100% spolehlivá.

Datum: 06.03.12 11:28
avatar

Já myslím, že ukazuje dost informací včetně kanálů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlazy*
Datum: 06.03.12 12:01

Pokud máš na mysli ten NetStumbler tak já samozřejmě nezpochybňují že by tento program neukazoval dost informaci o okolních WiFi i když ho přímo neznám. K tomu aby ti tento program tyto informace zobrazil musíš asi mít v počítači nějaký přijímač WiFi. Já žádný přijímač WiFi v počítači nemám a tak by mi takové programy byly asi k ničemu.
Datum: 06.03.12 12:16
avatar

Pokud si někdo zřizuje wi-fi síť, tak obvykle potřebuje připojit nějaké zařízení, vybavené wi-fi kartou, většinou NB. Jinak je to docela zbytečná investice. Z toho také vycházela moje odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlazy*
Datum: 06.03.12 14:18

ladinpraha: Souhlasím s tebou, že zřízovat si WiFi síť bez zařízení vybavených WiFi je zbytečná investice což je snad i logické. V mým případě mám WiFi v mobilu který bych chtěl i využívat pro práci s internetem a do budoucna uvažuji i o některých jiných zařízeních s WiFi. v počítači WiFi kartu nepotřebuji protože ho nikde nepřenáším a k internetu ho mám připojený kabelem přes ten router. Byla by to pro mne zbytečná a nevyužitá investice pořizovat si do počítače WiFi kartu.

Od: cezar
Datum: 17.08.15 17:52

stačí si udělat vypínač na kabel dobíjení wifiny...jako u lampyčky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kecarna
Datum: 17.08.15 21:37

Zjisti si na štítku verzi V2 až V6 a pusť příslušný emulátor

http://cz.tp-link.com/support/emulators/?model=TL-WR941ND

V sekci Wireless - Settings zrušíš zaškrtnutí u Enable Wireless

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.