Informatické otázky

Od: Datum: 10.11.12 18:20 odpovědí: 6 změna: 11.11.12 04:41

Potřebuji pomoc zodpovědět dvě otázky. Sama je nezvládnu, tak vás prosím o pomoc.

1. Jak funguje polarizace- Uveďte příklad z vašeho života.

2. Jak od sebe lze rozeznat laserová a optická myš?

Děkuju všem za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.11.12 18:22
avatar

2. optická myš viditelně svítí, v 99% případech červenou barvou, laserová není vidět, nebo jen velice slabě

doplněno 10.11.12 18:24:

1. polarizace... no "v životě" se s ní setkáte třeba v 3D kině. Využívá se tam kruhové polarizace, ale na pochopení je jednodušší horizontální a vertikální.

Obraz pro pravé oko projde horizontálním polarizátorem, obraz pro levé oko projde vertiálním polarizátorem a jsou promítnuty na stejnou plochu. Brýle, které máte, mají v na pravé oko také horizontální polarizátor a na levé vertikální, tedy každé oko vidí jiný obraz.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.12 18:27

já nosím polarizační brýle proti sluníčku jsou prima na řízení v autě - odvádí odlesky a dobře se přes ně dívá

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.12 18:35
avatar

Polarizace znamená všeobecně srovnání - vyrovnání.Pak už záleží na tom,zda se polarizuje elmag.vlnění,(světlo,radiové vlny )Tady je to vyrovnání plochy vlny do roviny.Společenské děje polarizují společnost podle jednotlivých ukazatelů.Příkladem může být určení politické příslušnosti voličů.

Co se týče myši,domnívám se,že se jedná jen o druh optického zdroje,myš může být řízena světlem viditelným,nebo laserovým paprskem.Obojí je ovšem světlo.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 11.11.12 04:38
Viditelne svetlo a laser se vzajemne nevylucuji. I laser muze vydavat svetlo ve viditelnem spektru. Laser jen znamene, ze dane svetlo je koherentni (a mozna i polarizovane).
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 10.11.12 18:54
avatar

Vysvětlení polarizace (světla) se dá určitě snadno najít. Jednoduše řečeno: běžné světlo si můžeš představit jako vlnky, některé se "houpou" nahoru a dolů, jiné doprava a doleva, další všelijak šikmo zprava nahoře dolů doleva, ... každá vlnka jinak (ale všechny běží "stejným" směrem od zdroje světla). To je světlo NEpolarizované. Když filtrem (zvláštní průhledná látka) vybereš třeba jen ty "houpající se" jedním směrem, třeba nahoru/dolů, získáš světlo polarizované.

K polarizaci dochází i některými odrazy, to jsou třeba odlesky na skle (koukáš do výlohy a vidíš za sebe), na vodní hladině (vidíš obraz mraků), odlesky na zmuchlaném igelitu apod. Když se podíváš skrz polarizační filtr (používají někdy např. fotografové) a správně ho otočíš (je nutné ho otočit tak, aby odfiltroval zrovna ten polarizovaný směr vzniklý odrazem), zmizí odlesky ve výloze, vidíš do vody (vidíš ryby pod hladinou, protože zmizí obraz mraků) atd.

Z technických věcí se polarizace využívá u displejů LCD (kalkulačky, digitálky (hodinky), monitory), ve fotografii jako doplňkový filtr při focení, zřejmě i u výše zmíněných brýlí (i když nevím, jak je trvalé koukání jen do polarizovaného světla zdravé) a ... víc mě teď nenapadá.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luke237
Datum: 11.11.12 04:41
Dalsi vyuziti polarizace v praxi: satelitni vysilani. Zjednodusene receno, v jednom "kanalu" se daji prenaset prenaset 2 programy - jeden s horizontalni (=vodorovnou) polarizaci, druhy s vertikalni (=svislou).
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.