Kontrola pravopisu

Od: Datum: 12.11.12 12:46 odpovědí: 5 změna: 13.11.12 23:13

dobrý den,

mohu se zeptat, zda lze zjistit zda v daném dokumentu byla použita při psaní kontrola pravopisu, popř. vytvořit dokument pro který by nešlo kontrolu pravopisu zapnout?

Děkuji

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.11.12 13:12

Prakticky to možné není. A i kdyby, dá se to velmi snadno obejít (třeba nechat si text nejprve zkontrolovat v jednom souboru a pak ho přenést do druhého). Jediná vaše šance je využívat nedokonalostí vestavěné kontroly - někdy se snaží "opravit" i správné výrazy, a člověk si toho třeba nevšimne :) A nebo se prostě smířit s tím, že studenti mají a využívají takové možnosti, jaké jsou ve 21. století k dispozici.

Od: nbhg
Datum: 12.11.12 17:11

a jak je ošetřeno např. u maturit? aby studenti s NTB nemohli využívat kontroly pravopisu?

Datum: 12.11.12 17:49

u matirut se na notebooku nepíše. Možná studenti s disgrafií, ale 1. nepíšou to na svých noteboocích a 2. to asi nebudou psát v klasickém Wordu, ale v nějakém editoru, kde automatické opravy prostě nejdou.

doplněno 12.11.12 17:50:

pardon, ne automatické opravy, ale kontrola pravopisu

Datum: 12.11.12 17:47

Omlouvám se, že neodpovídám na otázku, ale zaujala mě.

Už je to dlouho, co jsem maturovala. O dnešním způsobu psaní maturitních prací nevím nic. Ale možnost kontroly pravopisu v psaných dokumentech jsem občas využívala.

Tahle kontrola objeví hlavně překlepy. Z chyb ú/ů, i/y ve vyjmenovaných slovech, některá velká písmena... Neobjeví zásadní chyby, jako jsou čárky v souvětí, i/y ve shodě podmětu s přísudkem, mě/mně. Neobjeví vyšinutí z vazby a jiné slohové prohřešky.

Byla bych vůči studentům vlídná. Překlep není chyba. Ú/ů a vyjmenovaná slova měl studentům slušný pedagog do hlavy nějak vpravit. A na tom ostatním se pak dá dostatečně ověřit, jak student svou mateřštinu ovládá.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.11.12 23:13

Musela byste odinstalovat programy, které umožňují kontrolu pravopisu a zadat práci ve formátu .TXT (textové editory kontrolu pravopisu nemají).

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.