Śkodí vypínání PC z elektřiny?

Od: Datum: 21.12.12 20:34 odpovědí: 13 změna: 22.12.12 14:02

Dobrý den.

Jsem stará "usporná a bezpečnostní škola"...a dcera má za ukol když ráno odchozí z pokojíčku do práce vše odpojit jedním zásuvkovým vypínačem od sítě.Vrací se až večer pokud je doma a odejde jen krátce samozřejmě to není třeba.Ted jí na PC odešel HDD (ten HDD už tam byl dle mne tak 7 let.

A ona si myslí a tvrdí mi že ten HDD odešel tím častým odpojováním PC od síte.

Myslíte že je to tím? Samozřejmě že možné je vše ale jak to vidíte a dáváte tomu pravděpodobnost?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.12.12 20:37
avatar

Pokud se odpojoval PC vypnutý, tak to nemá samozřejmě vůbec žádný vliv. Pokud se předtím než se vytáhl z "elektriky" nevypnul, tak to vliv má.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.12.12 21:01

Je to jak píše mikihans. Pokud je PC vyplé, tak vytažením ze zásuvky se pro HDD fyzicky nic nezmění. A upřímně zdá se vám 7 let málo. Samozřejmě mám disk který má 12 let a stále funguje, ale také jsem už vyhodil pár mnohem mladších disků. Nehledal bych v tom nějakého zakopaného psa. No tak umřel disk, to se prostě občas stane.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 21.12.12 20:39

Pokud odesel jen HDD a nic vic (zdroj, deska), tak za mne pravdepodobnost, ktera se limitne blizi nule. Nicmene je znamo, ze vypinani PC soucastkam neprospiva-prave vypnuti ci restart je jednim z kritickych bodu serveru, ktere bezi 24hod. denne, 7 dni v tydnu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 21.12.12 20:57

To je sice pravda, ze vypinani/zapinani zpusobuje proudove narazy, ale jestlize uz uzivatelka pocitac vypina, tak je uplne jedno, jestli ho potom navic jeste vytahne ze zasuvky nebo ne.

Ten harddisk byl proste relativne stary a odesel. To se nekterym starym diskum stava.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 21.12.12 20:49

Pravděpodobnost poškození HDD odpojením PC od sítě je mizivá... Pokud bylo PC předtím vypnuté, je rovna nule. Pokud vypnuté nebylo - a HDD je staré opravdu oněch cca 7 let, je nule velmi blízká...

Mnohem náchylnější na napěťovou špičku, která by se mohla vypnutím naindukovat, je zdroj a MB... Mechanické poškození HDD je ještě méně pravděpodobné, než ´odpálení´ elektroniky...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.12.12 23:54
avatar

Odpovědi jste již dostala, tak si dovolím rejpnout. Úsporná a bezpečnostní škola. Máte na mysli tu úsporu několika wattů prostřednictvím bezpečnostní přepěťové vypínací zásuvky z Lidlu Made in China, předpokládám?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 21.12.12 23:59
avatar

Pokud je před popisovaným odpojením počítač korektně vypnut, je pravděpodobnost limitní k nule...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.12 00:13
avatar

"dcera má za ukol"
Já když odcházím od PC, tak zmáčknu tlačítko a jdu. Z dálky se sluchem ujistím, že se PC vypnul. Už se k němu nevracím. Mít za úkol vypnout ještě zásuvku, tak by mi velmi často to čekání, než si PC všechno uloží a vypne se, připadalo nekonečné. Proto věřím tomu, že dost lidí je schopno v takovém případě vypnout PC natvrdo i když většinou slyšeli o tom, že se to nemá. Ale ono se přece nikdy nic nestalo.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 22.12.12 00:48
avatar

Ani takové vypnutí ale přece disku fyzicky neublíží. Zdroj ani deska mu žádné nepatřičné napětí poslat nesmí, takže se zastaví motor a hlavičky odjedou do parkovací pozice. Jediné, co se může stát, je to, že se zapíšou na disk blbosti (resp. se tam nezapíše, co se zapsat mělo) a tím se poškodí uložená data (čímž se ovšem zpravidla způsobí škoda větší, než je cena disku). Disk jako takový to ale normálně přečká.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bmbx®
Datum: 22.12.12 01:08

Výpadek napájení, nebo vypnutí "natvrdo" poškozovalo disk v době hodně dávné, kdy musel hardisk před zastavením ploten zaparkovat hlavičky. Pokud hlavičky zaparkované nebyly a disk se zastavil, tak zmizel i vzduchový polštář vytvořený rotací disku a hlavičky padly na disk a způsobily jeho nevratné poškození. To bylo v dobách kdy jejích pohyb zprostředkovával šroubový posuv. A to bylo hoooodně dávno. U normálního běžného hardisku jsou hlavičky přitahovány permanentním magnetem proti elekromagnetu ktarý s nimi hýbe. Při ztrátě napájení okamžítě sami parkují a žádné nebezpečí pro disk nehrozí. To, že počítač který pořád běží je na tom lépe než počítač, který se pravidelně vypíná je fakt, teplotní šoky jsou teplotní šoky, ty mu prostě nesvědčí, ale to by se člověk nedoplatil za elektriku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smiler
Datum: 22.12.12 09:26

Dobrý den.

Nejdříve děkuji všem za odpoved jen pro upřesnění nejprve se vypne PC a pak se odpojí od síte ale to je ted už jedno.On totiž HDD asi neodešel a je problém asi jinde proto ještě poprosím o radu a názor.

Snad to popíši trochu odborně nejsem PC specialista..

Vše začalo tak že PC asi před týdnem po zapnutí nenabootval(nepravidelně) zustala na monitoru jen černá obrazovka a přesýpací hodiny prostě do Windovsu a ikon na ploše se PC nepřehoupl.Stačilo vypnout PC a hned zase zapnout a už vše naběhlo až do plochy.To trvalo asi týden a pak už PC do systému nenaběhl vubec...Uvaha byla vir...PC se nechal přeinstalovat a i během nové instalace se instalce nedokončila.Zůstala viset stále v jednom místě a nepřehoupla se dál...Dal se na zkoušku jiný HDD a nová instalce proběhla hned v pořádku do konce.OK uvaha problém byl/je v HDD koupil se nový HDD provedla instalace.Ale! k překvapení a smutku.. ted po prvním dni užívání se opět objevuje puvodní problém co byl v užíváním se starým HDD.Po zapnutí PC (opět nepravielně) při bootování zůstávají viset na černé obrazovce hodiny rotují stále dokola.Stačí vypnout/zapnout PC a ihned bez poblému nabíhá do plochy a systému..

Odvozuji že problém asi není v HDD koupě nového byla asi zbytečná(ale to mi nevadí),ale jak ted řešit věc dál?Nemuže být špatný/slabý zdroj?

Děkuji všem za názor,radu,pomoc

Datum: 22.12.12 09:46
avatar

Vadný modul(y) RAM?

doplněno 22.12.12 16:18:

Tohle se mi nezdá jako vybitá baterie. To by to dělalo při každém zapnutí a před bootováním (prohledávaly by se HDD).

Stáhni MemTest, rozbalit ZIP, vypálit CD (z obrazu disku - ISO), nabootuj z něj a nech test běžet, čím déle, tím lépe. Pak nám sděl počet chyb.

doplněno 22.12.12 17:58:

Ale pokud se paměť vymaže po vypnutí, pak je divné, že po vypnutí a opětovném zapnutí to funguje. Navíc se špatnou baterií by nebyl důvod k zamrzání při běhu (běhe, instalace OS), zdržovalo by se to jen před bootováním OS, ne?

doplněno 22.12.12 18:13:

Nejlepší bude počkat si na výsledek MemTestu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 22.12.12 14:02

Tohle vypadá na vybitou záložní baterii CMOS - je to pravděpodobně CR2032 umístěná někde na MB - stačí ji ´vyloupnout´ a dát novou (cena je 20 - 30 Kč)... Výměnu je nutné samozřejmě dělat za vypnutého PC, pak se bude problém ještě (zřejmě) jednou opakovat (BIOS si musí hodnoty do CMOS nastavit)...

;)

doplněno 22.12.12 16:22:

To Praivo: Cituji popis problému: "Po zapnutí PC (opět nepravielně) při bootování zůstávají viset na černé obrazovce hodiny rotují stále dokola.Stačí vypnout/zapnout PC a ihned bez poblému nabíhá do plochy a systému.." - tohle vymazanou CMOS charakterizuje jasně... ;) Ale ano - problém může být i jinde...

doplněno 22.12.12 18:06:

"Po vypnutí a opětovném zapnutí funguje" - zřejmě baterka ještě chvíli CMOS ´udrží´... A zřejmě je BIOS nastavený na ´auto´... Tedy zapnutím BIOS zjistí nesprávné hodnoty v CMOS a nastaví je, ale nepustí boot dál (to je běžné, BIOS bývá nastaven tak, aby proběhl celý bez kolize). Po bezprostředním restartu (CMOS ještě ´drží´) načte správné hodnoty a boot proběhne OK...

Vytuhnutí vrámci instalace může být způsobeno vadnou pamětí (instalace je náročnější, než start Win, zatíží RAMvíce a větší část), ale také jen nevhodně nastaveným časováním (např.) v BIOSu...

Každopádně takové odhadování možného zdroje problému na dálku sebou nese vysokou míru nejistoty... ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.